Pod tlakem

Rubrika: Dílna

Nutnost dostat vodu ze studny na zahradu, případně ze zatopeného sklepa ven je pro chalupáře poměrně častou situací. Ulehčí ji správně zvolené čerpadlo.

Čerpadla se podle způsobu použití dělí na ponorná, povrchová (zahradní) a vodárny. A podle jakého pravidla se řídit při jejich výběru? Rozhodující je odkud, kam a jakou vodu se chystáme čerpat.

Povrchové čerpadlo, tedy to, které neleží přímo ve vodě, lze použít za předpokladu, že výškový rozdíl mezi hladinou a čerpadlem nepřesahuje sedm nebo osm metrů. Vyplývá to z fyzikálních zákonů, které tento požadovaný výškový rozdíl specifikují přesně na 9,81 metru, ale v praxi se bere v úvahu ještě tlaková ztráta, způsobená zapojením některých součástí čerpadla. Tedy například zpětné klapky či sacího koše.

Je-li tedy například hladina vody ve studni na vaší zahradě hlouběji než sedm nebo osm metrů, je třeba použít čerpadlo ponorné.

Při výběru čerpadla je rovněž nutné vědět, jakou vodu budeme čerpat. Lze totiž vybrat vhodné typy na přečerpávání a vyčerpávání čisté nebo lehce znečištěné vody například z rezervoáru nebo bazénu, nebo také na znečištěnou či zakalenou vodu.

Na přečerpávání

Čerpadla pro přečerpávání a vyčerpávání vody mají malý výtlak (od 5 do 15 metrů). Nejsou určena k čerpání z hloubek, poslouží spíše k přečerpání vody z bazénů nebo ze sklepů. Jejich výhodou je velký průtok, dokážou vodu dostat rychle z místa na místo. Nehodí se ovšem pro zavlažování s postřikovači, které potřebují ke svému správnému fungování odpovídající tlak.

Z nabídky Mountfieldu lze na čerpání čisté vody doporučit čerpadlo Tallas AC 160 nebo AC 105, pro čerpání znečištěné až kalové vody pak typy Tallas AV 140 a AV 240, na silně znečištěnou vodu a septiky je pak určený typ Septik Praktik.

Firma Garland pak do náročných podmínek přečerpávání zanesených septiků doporučuje čerpadla ELPUMPS, vybavená rotujícími řezacími noži. Ty dokážou rozsekat i příměsi, které by normálním čerpadlem neprošly, nebo by ho zanesly.

Do nejnáročnějších podmínek, například na farmy či stavby jsou určena samonasávací čerpadla s benzínovým motorem. V nabídce Mountfieldu najdete například typ FS 45 TL s čtyřtaktním motorem Briggs&Stratton. Těleso čerpadla je z lehké slitiny hliníku. Robustní ocelový rám chrání čerpadlo před poškozením a usnadňuje jeho případnou přepravu z místa na místo. Dvojitý vzduchový filtr prodlužuje životnost motoru. V domácích podmínkách najde takové čerpadlo využití například při zavlažování rozlehlých pozemků či vypuštění rybníčků na pozemcích.

Na zavlažování

Čerpadla, vhodná pro zavlažování zahrady, je třeba vybírat s ohledem na jejich schopnost čerpat vodu pod dostatečným tlakem. Ten je totiž nezbytný pro správnou funkci postřikovačů.

Pokud budeme vodu pro zavlažování zahrady čerpat především ze studny, je nejvhodnější vybrat z nabídky povrchových zahradních čerpadel, nejlépe ve spojení s tlakovým spínačem. Ten zařídí, aby čerpadlo nepracovalo, když je na konci zavřený výtokový otvor a sepne ve chvíli, kdy například stisknete spoušť postřikovací pistole.

Čerpadla, vybavená ovládací elektronikou, která spíná teprve po zmáčknutí spouště ostřikovače a která hlídá i například kapající netěsnící kohoutky, se nazývají vodními automaty. V nabídce Mountfieldu je to například čtyřstupňové čerpadlo Tallas ELECTRA 85/4. Počet stupňů je při tom rovněž podstatným kritériem pro výběr, protože platí, že čím více stupňů (oběžných kol) čerpadlo má, tím větší poskytuje tlak.

Výhodu univerzálního použití pak u svých ponorných tlakových čerpadel typu TDS 1201/4 a 1001/3 zdůrazňuje také firma AL-KO. Oba typy jsou určeny na provoz zavlažovacích zařízení a jsou vhodná i pro zásobování domů vodou.

Stále pod vodou

Existují čerpadla, vhodná především k čerpání vody z větších hloubek a která mohou být trvale ponořena pod vodou. Jsou to například ponorná vřetenová čerpadla, u nichž princip čerpání spočívá v otáčení nerezového šneku pomocí elektromotoru v gumovém statoru. Jejich předností je velká výtlačná výška a nevýhodou je vysoká pravděpodobnost zničení hydraulické části čerpadla při chodu na sucho nebo při zavřeném výtlačném potrubí. Jsou rovněž náchylné na poškození v případě, že čerpají vodu s obsahem nečistot.

K čerpání vody z velké hloubky, případně dopravení vody až do výšky 40 metrů jsou určena ponorná elektromagnetická vibrační čerpadla. Jsou rovněž choulostivá na nečistoty a mají malý maximální průtok. Využijete je především při čerpání pitné nebo užitkové vody z hlubších studní.

Na zásobování objektů vodou

Domácí vodárny sestávají z čerpadla, jeho ovládacích komponentů a zpětné klapky. Výkon vodárny je vždy dán výkonem použitého čerpadla. Velikost tlakové nádoby má vliv jen na četnost čerpadla spínání a navrhuje se podle počtu odběrných míst a četnosti odběrů. Tedy čím větší počet odběrných míst, tím větší je objem tlakové nádoby. Na čerpání se může použít čerpadlo odstředivé, odstředivé samonasávací, odstředivé ponorné, vřetenové ponorné.

Rozdíl mezi klasickým čerpadlem a domácí vodárnou pak spočívá v tom, že samotné čerpadlo je třeba před odběrem vody zapnout a následně vypnout. U domácí vodárny se ovšem čerpadlo zapne automaticky po zahájení odběru vody a vypne po dosažení nastaveného tlaku nebo ukončení odběru.

Například Garland nabízí v tomto segmentu domácí vodárnu VB 25/1300 B. Ta se podle výrobce vyznačuje tichým motorem o výkonu minimálně 1 300 W. Má dostatečnou výkonovou rezervu pro to, aby u nenastalo přetížení či přehřátí, které by mohlo způsobit zničení motoru. Vnitřní i vnější části jsou vyrobeny z antikorozních materiálů. Zákazník může podle potřeb volit mezi tlakovou nádobou o objemu 25 nebo 50 litrů.

Jak dobře vybrat

David Jirušek z Mountfieldu doporučuje zaměřit se při výběru na záruku. Na opravdu kvalitní čerpadla se podle něj výrobce nebo prodejce nebojí dát třeba pěti až sedmiletou záruku. Na čerpadle je podle něj nejdůležitější to, co není vidět, tedy například ucpávky, materiál hřídele a oběžného kola. Kvalitních plastů se prý není třeba obávat, vydrží víc, než nerez. Prodejci také uvádějí maximální hodnoty výtlaku a průtoku, ale je dobré ptát se na pracovní hodnoty přístrojů.

Důležitý je rovněž servis, jehož dostupnost je třeba vyřešit hned při prodeji a vyvarovat se prodejců, kteří servis nenabízejí. A je rovněž dobré dát přednost čerpadlům, vyrobeným v některé ze zemí EU, protože právě dostupnost náhradních dílů pro případný servis bývá obvykle velmi rychlá a není nutné čerpadlo kvůli opravě vyřadit na několik týdnů.

K čerpadlům je samozřejmě možné pořídit příslušenství a hadice odpovídajících velikostí a je vždy vhodné nakupovat je u stejného prodejce, kde jste pořídili samotné čerpadlo.

Text: Richard Guryča, Foto: Mountfield, Garland, AL-KO

www.mountfield.cz, www.garland.cz, www.al-ko.cz

 

Pod tlakem