Oživení zašlého lesku


Vrátit zašlý lesk dveřním či okenním klikám nebo nábytkovému kování je často smysluplnější, než kupovat tyto předměty nové. Oživené kování se vám odmění patinou, která je nenapodobitelná.

Vrátit zašlý lesk

Čas od času narazíte na půdě, ve vetešnictví nebo na skládce na staré kování či kliku, která stojí za „oživení“. Kování s patinou času velmi často sluší i novým kouskům nábytku, ať už ho vyrobíte doma, nebo koupíte například v IKEA, ale samozřejmě nikdo nechce tahat za rezavé a zašlé madlo.
K oživení a vycídění oceli nebo mosazi existuje řada speciálních past a lešticích přípravků, ale také nejrůznější v praxi osvědčené alternativní způsoby s pomocí často velmi překvapivých ingrediencí.

Ingredience z kuchyně

Obecně je vždy dobré rozmyslet si použití hrubé síly v podobě ocelového kartáče. Ten je dobrý na odstranění nánosů rzi, ale může povrch kliky či madla nenávratně poškodit. A pokud se chcete přes nános koroze a nečistot dostat k původnímu hladkému a lesklému povrchu kovů či slitin, postupujte při čištění velmi opatrně.

Vrátit zašlý lesk

Jedním z doporučovaných receptů na odstranění jemného nánosu rzi je polohrubá mouka. Předmět, který se chystáte čistit, nejprve omyjte v horké vodě se saponátem, aby se odmastil. Připravte si houbičku na nádobí, kterou navlhčete, namočte v mouce a předmět vydrhněte. Podle čtenářů, kteří tento postup vyzkoušeli, jde o účinnější proceduru než drhnutí kovu práškem na nádobí či Cifem. Očištěný předmět je nakonec nutné ošetřit konzervačním přípravkem.
Zmíněný prášek na nádobí však lze vyzkoušet rovněž a pracuje se s ním podobně jako s moukou a vodou, včetně závěrečného konzervování.

Recepty starožitníků

Dalším vyzkoušeným postupem, doporučovaným i starožitníky, kteří rekonstruují historický nábytek, je použití octa a citronové šťávy. Připravte si roztok, sestávající z octa, citronové šťávy a vody, smíchaných v poměru 1 : 1 : 1. Rezavý předmět do něj ponořte alespoň na dvě hodiny a poté vyleštěte do sucha a nakonzervujte.
Další alternativní metodou je použití prášku do pečiva. Povrch předmětu se navlhčí, posype kypřícím práškem a po půlhodinovém působení se vyčistí drsnějším povrchem houbičky na nádobí.

Vrátit zašlý lesk

Jinou vyzkoušenou cestou je použití roztoku soli a octa. Tento postup je vhodný především k vyčištění a oživení mosazi. Roztok ze čtvrt litru horké vody, rovné lžíce soli a lžíce octa použijeme k omývání čištěné plochy v ideálním případě za pomoci jemné čisticí kovové vlny. Přípravek působí jako rozpouštědlo, takže není nutné zbytečně tlačit. Po odstranění nánosu předmět omyjeme vodou se saponátem, vyčistíme a vysušíme. Pokud je vrstva nečistoty silnější, můžeme předmět do roztoku ponořit a nechat nějakou dobu působit.
K čištění můžete samozřejmě vybrat i některý z mnoha dostupných průmyslových přípravků v podobě past, odrezovačů a konzervantů. Vybírejte je vždy s ohledem na materiál, z nějž je znečištěný předmět vyroben a postupujte v souladu s návodem. Příliš „silná“ chemie může někdy napáchat nenávratné škody.

TEXT: RICHARD GURYČA
FOTO: SHUTTERSTOCK, WIKIPEDIA


Komentáře

Napsat komentář


Jak se čistí…

MOSAZ
Speciální leštěnkou, případně použijeme změkčovací roztok. Vysoký lesk dosáhneme buď ručně, nebo lešticím kotoučem na vrtačce. Lesk mosazi je možné konzervovat nalakováním.

MĚĎ
Vrstvu měděnky odstraníme namáčením v roztoku soli a octa. Při leštění se postupuje jako u mosazi. Na hrubé leštění vezmeme jutovou látku, předmět pak přeleštíme na kotouči nebo jemnou látkou s kapkou leštěnky na kovy.

BRONZ
Bronzové předměty mají typickou patinu, kterou lze broušením či leštěním průmyslovými leštěnkami snadno zničit. Bronz stačí omýt vodou se saponátem a pak vyleštit do sucha, případně ošetřit nánosem konzervantu na bázi vosku.

LITINA, OCEL
Při čištění není nutná až taková obezřetnost jako u mosazi či mědi. Na silnější vrstvu koroze platí průmyslové odrezovače. Jemnějším postupem je napuštění zkorodovaného předmětu parafínem a následné drhnutí jeho povrchu jemnou drátěnkou. Nakonec předmět konzervujeme leštěnkou nebo olejem.