Kam s ním?

Rubrika: Mazlíčci

Tato otázka se ozývá ve většině pejskařských rodin ve chvíli, kdy dojde na plánování rodinné dovolené. Řešením je umístit zvíře například do psího hotelu.

V ubytovacích zařízeních berou často jen malé psy

Pokud se chystáte na cestu, která by neohrozila zdraví zvířete a je ve vašich možnostech s sebou čtyřnohého přítele vzít, určitě to udělejte. Pes s vámi ochotně pojede kamkoliv, na vás bude jen včas zjistit, zda je možné ho do plánovaného místa vzít a za jakých podmínek. Pokud jedete do hotelu či kempu, dopředu se informujte o možnosti ubytování psa a o ceně. V ubytovacích zařízeních totiž berou často jen malé psy. V tom případě se rozhodně nevyplatí tvrdit, že máte psa malého a doufat, že vás s vaším rotvajlerem či dogou srdečně uvítají.

Na psa myslete i během cesty, jedete-li autem, dopřejte mu časté přestávky na proběhnutí a napití. Pokud má váš pes choulostivější žaludek, před cestou ho nekrmte vůbec, nebo jen velmi málo. Je-li to možné, cestujte v chladnější denní době, po ránu a v podvečer. Podle dopravních předpisů by pes měl být umístěn tak, aby to bylo pro něj i pro cestující bezpečné. Existují různé bezpečnostní deky, popruhy, přepravky apod. Při cestách jinými dopravními prostředky si zjistěte, jaké jsou pro přepravu psa podmínky.

Kočky cestují nerady

Kočky o cestování příliš nestojí, pokud máte možnost, nechte je doma v péči příbuzných či známých. Cestujete-li s kočkou, zajistěte jí pohodlnou přepravku, dopředu ji s ní seznamte a navykněte ji na ni. Kočka má ráda klid, proto přepravku v dopravním prostředku umístěte na nejklidnější místo.

I ostatní drobná zvířátka dají přednost pobytu doma v péči náhradních ošetřovatelů. Pokud je to nutné, křeček, morče či potkan s vámi cestovat mohou, jedete-li do hotelu, zjistěte si dopředu možnost pobytu i pro zvířátko a vhodnou přepravku. Papoušci i jiní ptáci by raději měli zůstat doma. Ostatní vzácnější druhy (plazi apod.) v každém případě.

Hlídací teta

Nemůžete-li své zvíře vzít na dovolenou s sebou, máte několik možností. Optimální je nechat ho v domácím prostředí a zajistit mu náhradního opatrovníka – příbuzného či dobrého známého. Další variantou je přestěhovat zvíře k „hlídací tetě či strejdovi“ domů. Pokud zvíře tohoto člověka dobře zná a je zvyklé i u něj doma, nebývá to problém. Přesto však raději předejděte nepředvídatelným událostem a pojistěte zvíře na riziko úhynu, veterinární výlohy či škody způsobené třetí osobě.

Tipujeme hotel pro psa

Psa, výjimečně i jiné zvíře (kočku, fretku), je možné po dobu dovolené umístit do psího hotelu. Zde je třeba velmi pečlivě vybírat a domlouvat se dost dopředu. Opravdu dobré a osvědčené hotely bývají na léto dlouho předem obsazeny.

Majitel hotelu by měl splňovat nové požadavky živnostenského zákona, vztahující se k ubytování zvířat – středoškolské vzdělání s maturitou v oboru chovatel a také praxi s výcvikem psů. Zjistěte si, zda je hotel schválen Okresní veterinární správou, obvodem životního prostředí a Okresní hygienickou stanicí.

Při výběru nejlépe fungují osobní reference známých, kteří psa již v hotelu měli a byli spokojeni. Jinak je dobré domluvit si nezávaznou návštěvu. Všímejte si při tom čistoty zařízení, chování umístěných psů a toho, jaký vztah mají psi k ošetřovatelům a jak o psech majitel hotelu hovoří.

Někde nabízejí domácí ubytování a individuální péči, někde ubytování v kotcích. Máte-li citlivějšího pejska, můžete se domluvit na zvykací návštěvě i s ním, třeba na půl dne, aby pro něj nové prostředí nebylo úplně cizí. Někteří hoteliéři však doporučují ubytování naostro.

Podle Romana Jakla, majitele psího hotelu v Nehvizdech, obvykle trvá jeden až dva dny, než si pejsek zvykne. „Pak si najde kamarády a často se mu ani nechce domů. Nikdy tady nejsou sami, jsme s nimi dvacet čtyři hodin denně.“ Pejskovi dejte s sebou jeho deku, misky, hračky, aby měl v hotelu něco z domova. Dohodněte se také předem na krmení, můžete zvířeti dát s sebou to, na které je zvyklé.

Majitelé zvířecích hotelů vyžadují při přijetí očkovací průkaz zvířete s platným očkováním proti vzteklině, infekční hepatitidě, leptospiróze a parainfluenze, který v zařízení zůstává po celou dobu pobytu, a potvrzení o bezinfekčnosti ne starší nežli tři dny. Pes by měl být ošetřen proti vnějším i vnitřním parazitům. Doporučuje se také nechat ho naočkovat proti infekčnímu kašli.

Nabídka je velká

Majitelé hotelů vesměs nabízejí stravu podle vašeho výběru, individuální přístup a péči i veterinární dozor, někde i vycházky do blízkého okolí, jinde možnost koupání a procvičování základní poslušnosti. Někde psům také vaří.

A kolik si za ubytování psa majitel hotelu účtuje? „Ceny jsou individuální, záleží na plemeni a požadavcích. Měl jsem případ, že jsem psovi ohříval domácí svíčkovou, dodanou jeho pánem. Někteří psi dostávají banány, jiní smetánky apod. Ceny se tak pohybují od 120 do 400 korun za den.“

Kočky cestují nerady

Hotel pro kočku

Hotelů pro kočky je méně než psích, ale fungují na stejném principu. Například v hotelu Trubská u Berouna mají kočky k dispozici pokojíčky s podlahovým vytápěním, pohodlný pelíšek a škrábadla. Kóje jsou rozděleny do tří kategorií: základem je pokoj Standard za 140 korun na den, vrcholem mezonetový pokoj Luxus za 410 korun.

TEXT: RADKA BOROVIČKOVÁ
FOTO: PAVEL VESELÝ A ARCHIV

Kam s ním?