Dřevo a imitace dřeva na podlahách

Nabídka podlahovin se stále rozšiřuje a dilema při výběru už zdaleka nevzniká jen při rozhodování, zda volit masivní dřevo, nebo jeho napodobeninu.

Chcete-li se při výběru podlahy inspirovat současnými trendy, zvolte dub. Přesněji řečeno jednolamelovou palubkovou dubovou podlahu, která evokuje prkna z masivu. Podle prodejců v současnosti zaujímají čelná místa v žebříčku obliby také vícevrstvé ořechové podlahy, přestože jde o poměrně drahý materiál. A také klasické masivní podlahy z borovice.

Jeden kus nebo vícevrstvá lamela

U dubu, ale i v případě dalších dřevin jsou na výběr masivní podlahy a vícevrstvé podlahy. Jde v podstatě o volbu mezi prknem či palubkou z jednoho kusu masivního dřeva a lamelou, která se skládá z několika spojených vrstev. Největší předností podlahy z masivního dřeva je přírodní vzhled, dlouhá životnost a možnost opravy při poškození. Pochozí plocha je teplá, příjemná na dotek a snižuje hluk kroků. Masivní dřevo však výrazně reaguje na teplo a vlhko, není proto vhodné na podlahové topení či do vlhkých prostor.
Dřevěné vícevrstvé podlahy jsou oproti masivu dvou- či třívrstvé nebo dýhované, horní nášlapná vrstva je vždy z tvrdého dřeva. Všechny varianty lze celoplošně lepit, třívrstvé lze pokládat i plovoucím způsobem. Výhodou vícevrstvých dřevěných podlah je méně spojů oproti klasickým dřevěným, a proto i menší riziko vytváření spár. Díky spojení více vrstev je tento typ podlahy vhodný také na podlahové topení.

Proč dub?

Pokládat dubové podlahoviny včetně moderních imitací klasických prken a fošen je z mnoha důvodů výhodné i v českých chalupách a chatách. Jde o tuzemskou dřevinu, která je zpravidla v souladu s běžně používanými a rozšířenými materiály ve starších domech i moderních víkendových obydlích. Dub je dostupnější a levnější než importované exotické dřevo, ale zároveň je mimořádně odolný a opracovatelný do různých variant barvy i struktury povrchu.
Trendem jsou v současnosti spíše zesvětlené odstíny včetně bělených a šedavých tónů, ale vyberou si i příznivci tmavších odstínů. Při úpravě dubových podlah lze totiž využít různé techniky barvení či moření včetně exkluzivního čpavkování, které krytině dodá sytě tmavý vzhled a které lze uplatnit pouze u dubu. Vzhled podlah může dotvářet například kartáčování a řezání povrchu.
Dub má i dobré tepelně izolační vlastnosti a oproti buku a javoru jsou vícevrstvé konstrukce dubových podlah stabilnější při umístění na podlahové vytápění.
Příkladem tohoto typu podlahy je třeba řada KÄHRS Classic Nouveau. Převážně jednolamelová prkna této série mají dubovou nášlapnou vrstvu a zkosené hrany. K dispozici je škála jedenácti světlých i tmavých dekorů. K jejich rustikálnímu vzhledu s přiznanou vláknitostí, suky, barevnými odchylkami a celkovou přirozeností dubu přispívá technika kartáčování povrchu. Dekor Dub Nouveau Greige se vyznačuje kouřovou úpravou. Palubky jsou ošetřené matným lakem, jsou vybaveny zámkovým spojem.

Ošetření povrchu

Pokud jde o barvy, převažuje nyní návrat k přírodním odstínům. Nejvíce dá dřevěnému povrchu vyniknout ošetření olejem, největší odolnost spolu s minimálními nároky na údržbu zajistí laky. Olejovanou podlahu je zapotřebí alespoň jednou ročně znovu napustit olejem, lakované povrchy tuto péči nevyžadují. Od vysoce lesklých laků se trend ubírá spíše k produktům matným a supermatným.
Zvláště mezi majiteli stylově zařízených starších domů nachází oblibu dřevěný povrch s rustikálními dekory, které využívají i dřevo se suky, prasklinami, letokruhy či „opotřebenou“ úpravou. Aktuálně pak vedou přirozené dekory, tedy ani zcela čisté bez přiznané kresby dřeva, ani extrémně rustikální, které jsou náročné na údržbu.
Historickým objektům i řadě venkovských stavení však může slušet právě výrazně rustikální styl, který reprezentuje například řada dubových podlah Karel IV. od firmy ESCO podlahy. Podlaha Karel IV. se vyznačuje velkými povrchovými nerovnostmi a zářezy do plochy a je ručně olejovaná. Na výběr je několik šířek a konstrukčních provedení od masivní dubové podlahy až po podlahy dvouvrstvé nebo třívrstvé.

Podlahy jako obklady

Zajímavým trendem je rozšiřující se využívání dřevěných podlahovin k obkladům stěn interiérů. Zvláště světlé a vzdušné prostory moderních rekreačních staveb mnohou při sjednocení materiálu a odstínu podlah a stěn získat mimořádně zajímavou atmosféru. Podlahové palubky se ke zdi většinou lepí na pevno, alternativou může být připevnění na rošt. Efektní je také využití vícevrstvých palubek ke kompletnímu obložení schodišť.

Vinylová podlaha

Povrchový dekor v podobě různých druhů dřeva, pevnost, stabilitu a často i výhodné ceny nabízejí vinylové podlahy. Sestávají z výztuhy, potahové fólie a horní vrstvy.
Výztuha může být z čistého vinylu (nejdražší, ale rozměrově stabilní a spolehlivá), ale může být též z recyklovaných materiálů. Potahová fólie dává podlaze atraktivní vzhled a chrání ji před opotřebením. Ochranné vrstvy jsou dostupné v různých složeních a tloušťkách. Součástí horní vrstvy může být také zvláštní textura (ražba), díky níž vinylová podlaha vypadá ještě realističtěji a při použití takzvané tvarovací ražby lze například i nahmatat suky, naznačené v povrchu podlahy. U kvalitních podlah (například mFLOR) je součástí povrchu i ochranná polyuretanová vrstva.

www.kpp.cz, ecopodlahy.cz, www.palubky-eshop.cz, www.quick-step.com

Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem

Dřevo a imitace dřeva na podlahách

Dřevo a imitace dřeva na podlahách