Brýle: radost nebo starost?

Nastává období aktivního sportování venku. Potápění, plavání, tenis, golf, plážový volejbal, fotbal, cyklistika, in-line bruslení… Asi každý má svůj oblíbený sport, kterému se rád věnuje ve volných chvílích v přírodě nebo na dovolené. Lidé s oční vadou, kteří se neobejdou bez brýlí, jsou bohužel při výběru do jisté míry limitováni.

Při sportu bývají brýle na obtíž

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Brýle klouzající po zpoceném nose, brýle padající na zem při prudkém pohybu nebo kontaktu se spoluhráčem, brýle „zaslepené“ kapkami vody, brýle zavazející pod cyklistickou přilbou, to je jen pár nejvýraznějších komplikací. Jsou tedy vhodnější volbou kontaktní čočky?

 

I čočky mají své limity

Kontaktní čočky nebývají vždy dobrým řešením

„Budeme-li porovnávat používání korekčních pomůcek, korekce kontaktními čočkami je asi lepší než korekce brýlemi. Kromě diskomfortu totiž brýle navíc, v závislosti na počtu dioptrií, zkreslují při pohledu mimo jejich střed. Kontaktní čočky ve srovnání s nimi mají tu výhodu, že jsou umístěny přímo na povrchu oka a souhlasně s jeho pohyby se pohybuje i naše ‘optika’. Zkreslení je menší. Na druhou stranu problémem nositelů kontaktních čoček bývá prostředí, ve kterém se pohybují. Suchý vzduch, prudké slunce, vítr či zvýšená prašnost mohou vést k nepříjemným pocitům. Někdo kontaktní čočky vůbec nemůže používat. A nejsou rozhodně ani tou nejlevnější variantou, kdo je nosí odmalička, utratil za ně už statisícové částky,“ říká zkušený oční lékař MUDr. Petr Novák z Refrakčního Centra Praha.

 

Jak se zbavit brýlí

Dioptrických brýlí se lze zbavit poměrně snadno

Není divu, že stále více „obrýlených“ láká možnost se jednou pro vždy problémů s dioptriemi zbavit. Laserová operace provedená zkušenými lékaři v kvalitním refrakčním centru to dokáže bez bolesti, během několika minut, s minimální dobou rekonvalescence.
„S pomocí nejmodernější laserové techniky dokážeme odstranit základní dioptrické vady – krátkozrakost, dalekozrakost a astigmatismus, bez větších omezení kdykoliv v průběhu roku. I když osobně bych asi preferoval termín před létem, které je po stránce sportovních a jiných aktivit nejexponovanější,“ doporučuje MUDr. Petr Novák a dodává: „Operace opravdu mění lidem život zásadním způsobem. Vidět dobře od prvního otevření očí ráno – něco běžného pro nás, co jsme nikdy brýle nepotřebovali, zázrak pro toho, kdo byl na této korekci závislý. Mnoha pacientům se otevírají nevídané možnosti, činnosti, které do té doby nemohli dělat, nebo byli omezováni. Jako častý příklad uvedu skotačení ve vlnách. Aktivita, při které byl dotyčný v minulosti odsouzen ke špatné orientaci bez brýlí, uplavání čoček či ztrátě brýlí. A takových příkladů najdeme celou řadu.“

http://www.facebook.com/RefrakcniCentrumPraha

TEXT: REDAKCE
FOTO: SHUTTERSTOCK

 

 

Brýle: radost nebo starost?