Běháním ke zdraví

Rozhodli jste se letos začít s běháním nebo již běháte, ale necítíte se přirozeně a vlastně ani nevíte, jestli váš styl běhání je správný? Běh je jeden z mála přirozených pohybů člověka, ale pokud jej provádíme špatně, může naopak uškodit kloubům či páteři. „Běh je tanec po přímce, ale též plavání ryby na suchu nebo jízda na kole bez bicyklu. Všechny tyhle tři činnosti svým způsobem připomíná,“ říká ultramaratonec Miloš Škorpil.

 

Na běhání se vybavte vhodným oblečením, prádlem a obuví

 

Na paměti mějte, že přirozený běžecký styl je založen na práci celého těla, záleží tedy jak na postavení hlavy, trupu, středu těla, tak na práci rukou, dolních končetin a nohou (noha je část dolní končetiny od kotníku dolů).

 

Noha – chodidlo
První dotyk nohy s povrchem je na střed nohy (tedy ani špičku, ani patu, střed je správně). Noha je při prvním dotyku s povrchem pod tělem, pod těžištěm, rozhodně ne před ním, a to dokonce ani při běhu do kopce.

 

Trup
Je nakloněn (ne předkloněn) mírně dopředu, ale v ose. Mírně dopředu je nakloněné celé tělo, pánev je mírně předsazena, tím dosáhneme toho, že se neprohýbáme v pase a v běhu “nesedíme”. Mnemotechnická pomůcka, která vám pomůže zpevnit střed těla: představte si, že vám někdo strčil palec do zadku.

 

Ruce
Horní a dolní část paže svírají v lokti pravý úhel. Maximální pohyb ruky je v horní úvrati (rameno) a v dolní úvrati (kyčel). Loket je mírně přitažen k tělu a pohyb ruky směřuje pouze nahoru (rameno) a dolů (kyčel). Maximální rozsah pohybu ruky je jen při intenzivním běhu, při pomalém běhu nám ruce slouží jako navigátor pohybu dopředu, ruka vede i nohu.

 

Ramena
Jsou maximálně uvolněná (nejsou vytažena dopředu – nahoru ani zatlačena dozadu – dolů) a kromě pohybu ruky v ramenním kloubu nevykonávají žádný jiný pohyb (jsou v klidu).

 

Dlaně a prsty
Pěst je lehce sevřená, jako byste v ní drželi motýla.

 

Hlava
Je vzpřímená (uvolněná), pohled směřuje dopředu.

 

Beskydy nabízejí krásnou přírodu

 

Po sportování přijde vhod relaxace v hotelovém bazénu

Dubnová běžecká škola Miloše Škorpila
Chcete spojit příjemné s užitečným? Naučit se správně běhat v lůně neporušené přírody spolu s wellness odpočinkem a výtečnou gastronomií? Pak využijte jedinečnou příležitost pobytového soustředění s tréninkem pod vedením Miloše Škorpila i následnou relaxací v krásné přírodě Beskyd 23. – 26. dubna ve Velkých Karlovicích.
Miloš Škorpil je ve světě běžeckého sportu bez nadsázky pojmem a legendou. Zvláště příznivcům běhu není třeba ho představovat a těm ostatním jistě stačí pro připomenutí zmínit některé výkony, které tohoto čerstvě 60letého ultramaratonce proslavily. Mimo jiné třikrát oběhl Českou republiku, běžel z Prahy do Vídně či na Sněžku nebo z Drážďan do Prahy, k jeho osobním rekordům patří 314 km zdolaných v rámci 48hodinového běhu, je dvojnásobným mistrem ČR v běhu na 24 hodin…. Je také běžeckým koučem a založil vlastní běžeckou školu.
Soustředění je určeno jak začátečníkům, kteří se chtějí při svých prvních běžeckých krůčcích vyvarovat základních chyb, tak pokročilým, jimž soustředění pomůže rozšířit běžecké obzory a zapracovat na rozvoji vytrvalosti i při tvorbě tréninkových plánů a optimalizaci běžecké techniky. Kromě Miloše Škorpila je lektorkou soustředění jeho žena Dana (výživové poradenství).
Součástí soustředění je i poznávání valašských kotárů a místních pamětihodností. Můžete se tak těšit třeba na výlety k okolním rozhlednám a dalším více či méně známým lákadlům kraje. Samozřejmě nemůže chybět ani odpočinek a jedinečná relaxace ve Wellness Horal s termálními bazény.
Ubytování s běžeckým programem vám nabídne čtyřhvězdičkový horský Spa hotel Lanterna. Díky poloze nad typickým valašským údolím, stranou běžného ruchu, je skutečnou oázou klidu pro ty, kteří chtějí nerušeně relaxovat a „vyčistit si hlavu“. Hotel se nachází uprostřed Chráněné krajinné oblasti Beskydy ve Velkých Karlovicích ve Zlínském kraji. Své nabyté zkušenosti můžete zúročit 9. května, když se zúčastníte VALACHY DUATLONu.

 

TEXT: REDAKCE
FOTO: ARCHIV

Běháním ke zdraví