U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Zahrádka V NÁDOBÁCH

Kategorie: Kouzlo zahrady 2006 – na terase | Autor: Martina Lžičařová

Máte k dispozici jen malý dvorek nebo terásku či balkon? Nebuďte smutní! Celá vaše zahrádka se může skládat jen z rostlin v květináčích a přinese vám také spoustu radosti.

Důležité pro takovou zahrádku je, aby byla chráněna před větrem. Nechcete přece neustále sbírat povalené květináče! Navíc vítr rostliny vysušuje. Proto se nejdříve postarejte, aby na té straně, odkud může foukat, byla propustná bariéra – okrasná laťková mříž, plůtek nebo rohož z bambusu.

   Květináče či nádoby, které budete chtít osázet, vybírejte pečlivě, protože – přiznejme si to – pěstování rostlin v nádobách se neobejde bez potíží. U květináčů z porézních materiálů je třeba počítat s tím, že se rostliny v nich zasazené musí často a pravidelně zalévat, protože voda v nich rychle vysychá. A na druhou stranu se nesmí ani na dlouho přemokřit, jinak by jim uhnívaly kořeny.

   Z plastových květináčů se nebude tak rychle odpařovat voda jako z keramických, ale zase nebývají moc hezké. Nabízí se řešení: postavte je do dalšího obalu. Může to být proutěný koš nebo dřevěný džber a rostlina bude i stabilnější.

Trvale módní jsou plechové kyblíky -zemina v nich také hned nevyschne, ale budete muset udělat na dně důkladnou vrstvu štěrkové drenáže.

   Kromě časté zálivky budete muset vaší zeleni dodávat po celé léto živiny, neboť z malého množství zeminy, které se do květináče vejde, se rychle vyčerpají. Dnešní nabídka hnojiv je velmi pestrá, v obchodech si určitě vyberete.

   Aby osázené nádoby vypadaly krásně co nejdelší dobu, vysaďte do nich různé druhy rostlin – keře, trvalky, letničky i cibuloviny tak, aby stále některé z nich kvetly a mezi ně stálezelené rostliny. Nezapomeňte, že můžou mít rozdílné nároky na kyselost půdy, proto výběr přizpůsobte trvalkám.

***

NÁŠ TIP

Jezírko na terase

Zní to neuvěřitelně, ale mít jezírko na terase je úplně snadnou záležitostí. Gardena nabízí kompletní systém, který sestává z plastové nádoby, v níž je umístěno čerpadlo s kaskádovým chrličem a také podvodní reflektor, který v noci vodní hladinu nasvítí.

Popisy k obrázkům

Ani v koutě, kde je stálý stín, nemusí být pochmurná nálada. Kvetoucí fuchsie a begonie jsou za takové stanoviště vdečné.

Že jste už na své terase všechno vyzkoušeli a chcete něco nového? Zkuste si pohrát s barvami! Vytvořte bílé, žluté nebo červené zákoutí. Uvidíte, že tím všechny překvapíte! Inspirací vám může být seskupení kalokvětu, kopretiny a snědku.

Autor fotografií: FOTO GARDENA, JOVAN DEZORT, HORTISERVIS A ARCHIV

Zahrádka V NÁDOBÁCH