U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Vyšívaná vajíčka

Kategorie: Inspirace | Autor: Připravila Monika Fólová

Svátky jara jsou už za dveřmi a možná přemýšlíte, čím letošní Velikonoce přikrášlit. Následující postup zdobení vajíček (pustíte-li se do varianty s výšivkou) vyžaduje přece jen trochu zručnosti a času, ale třeba vás a vaše děti inspiruje k vlastním nápadům.

Co potřebujeme:

Vyfouklé očištěné vajíčko, zbytky bavlněné látky (nejlepší je s drobným tiskem), ozdobné stužky, panamu s vyšitým motivem, lepidlo Herkules, lepidlo Tesa nebo jiné transparentní (průsvitné) lepidlo, papír, tužku, nůžky, nit nebo tenký provázek

Pracovní postup:

1 Omyjeme a vyfoukneme vajíčko. Změříme nití jeho výšku a šířku.

2 Naměřený rozměr přeneseme na papír. Obvod vajíčka bude tvořit délku obdélníku, jeho šířka odpovídá výšce vajíčka. Obdélník po délce rozdělíme na čtyři stejné dílky, do jednoho nakreslíme tvar čočky (je patrný na obrázku a šablonu vystřihneme).

3 Šablonu přiložíme na čistou vyžehlenou látku a tužkou obtáhneme obrys. Na jedno vajíčko potřebujeme celkem čtyři díly – tři látkové a jeden z panamy ozdobené malým vyšitým motivem.

4 Vystřižené dílky lepíme na skořápku lepidlem Herkules. Látku tvarujeme dlaní tak, abychom srovnali povrch textilie a ta ke skořápce přilnula. Necháme schnout asi půl hodiny (zatím si chystáme další vajíčka).

5 Mezery mezi díly látky překryjeme ozdobnou stužkou, kterou vedeme kolem celého vajíčka a přilepujeme ji tak, aby ustřižené konce zůstaly na špičce. Stejně vedeme stužku křížem přes druhou mezeru. K lepení stužek doporučujeme lepidlo Tesa.

6 Než nám stužky na vajíčku uschnou, připravíme si mašličku. Přilepíme ji na špičku vajíčka, chvíli podržíme. Tak zakryjeme ustřižené stuhy.

Dobré rady:

* Motivy na výšivku si buď předkreslíme sami, nebo je čerpáme z časopisů pro ruční práce. Působivá je výšivka se vzorkem shodným s tiskem na textilii.

* S lepidlem Herkules se dobře lepí bavlněná látka. K lepení ozdobných stužek, které jsou přece jen trošku méně přizpůsobivé se hodí víceúčelové tekuté lepidlo TESA (na papír, lepenku, fotografie, plast, korek, kůži, dřevo). Při použití jiného lepidla doporučujeme opět transparentní, které nezanechá na vajíčku barevné stopy.

* Po přilepení bavlněné látky a panamy necháme lepidlo na vajíčku důkladně uschnout.

* Po skončení Velikonoc vajíčka schováme do pevné krabičky, abychom se z nich mohli radovat i další roky.

Náš tip:

Jednodušší varianta bez výšivky. Namísto bavlněné látky a vyšité panamy použijeme hrubě tkanou stuhu, kterou zakoupíme v květinářství. Polepené vajíčko ozdobíme samolepicí dřevěnou beruškou, slepičkou, kytičkou… Nakupujeme opět v květinářství, kde nám nabídnou i jiné tvary.

Vyšívaná vajíčka