U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

VYPLATÍ SE ZMĚNA DODAVATELÉ ELEKTŘINY

Kategorie: Dům a úspory energie | Autor:

Reklamní kampaně dodavatelů elektrické energie slibují úspory v řádu tisíců korun. Realita však může být v mnoha domácnostech jiná. Vyplývá to z analýzy specializovaného magazínu Cenyenergie. cz, který porovnal ceníky všech společností, nabízejících dodávky elektřiny.

ÚSPORY MAXIMÁLNĚ 10 %

Z podrobného srovnáni vyplynulo, že dominantní operátoři, jako je ČEZ, E. On nebo PRE, mají zpravidla o něco vyšší ceny než konkurence. V případě spotřeby 2 500 kWh (běžná domácnost, která elektřinu nepoužívá k vytápění) zaplatí zákazník například dodavateli United Energy Trading 12 584 Kč za rok, zatímco společnosti ČEZ (při tarifu Comfort D-Standard) 12 935 Kč. Rozdíl tedy činí pouhých 351 Kč ročně.

   Dominantní dodavatelé ovšem reagují rozmanitější nabídkou tarifů a doplňkovými službami. Zákazníci je mohou využít k optimalizaci spotřeby energií, a tím i k finančním úsporám. Domácnosti mohou výběrem správného dodavatele ušetřit, nicméně úspory jsou zpravidla nižší, než tvrdí inzeráty. Při běžné spotřebě se roční účet za elektřinu může při nejlepším lišit o 10 %. V případě tříčlenné domácnosti to znamená úsporu v řádech stokorun, maximálně tisícikoruny.

KALKULAČKY A VYŠE ÚSPORY

Odborníci doporučují využít webových kalkulaček a rozhodnout se podle konkrétní situace. „Výhodnost změny dodavatele je individuální. Možnou úsporu si ale dnes může spočítat každý sám. Stačí znát současnou spotřebu elektrické energie za rok a výši jističe,” vysvětluje Jan Truxa, konzultant společnosti Ekowatt, která se zabývá energetickým poradenstvím.

   Každopádně je konečná výše úspory závislá na spotřebě. V případě domácností využívajících elektrické přímotopy, kde se účet za elektřinu pohybuje kolem 60 000 Kč ročně, mohou být úspory i několikatisícové. Rozdíl v případě ročního účtu za elektřinu u nejlevnějšího dodavatele a standardního tarifu společnosti ČEZ činí 4 296 Kč, v případě nejdražšího tarifu ČEZ může jít až o 5 322 Kč.

SROVNÁVÁME

Pro názornost uvádíme porovnání ročních nákladů za elektřinu na dvou modelových příkladech domácností označených písmeny A a B. Metodika srovnání využívá oficiální ceníky dodavatelů pro rok 2011, kategorii domácnosti. Celkové roční náklady zahrnují cenu za silovou elektřinu, cenu za distribuci, všechny povinné poplatky, daň z elektřiny a DPH. V případě některých dodavatelů i další povinné poplatky. Srovnání je absolutně nezávislé a vychází z ceníků dodavatelů a výše povinných poplatků stanovovaných Cenovými rozhodnutími ERÚ (www.eru.cz).

   Protože se celkové roční náklady liší v jednotlivých krajích, jsou výše uvedené ceny průměrem 3 regionů (oblast ČEZ Distribuce, E. ON Distribuce, PRE Distribuce). Kvůli tomu se ceny v jednotlivých regionech mohou lišit (pro přesný výpočet je možné použít kalkulačku nawww.cenyenergie.cz nebo nawww.eru.cz).

***

SROVNÁNÍ DODAVATELŮ ELEKTŘINY

MODELOVÝ PŘIKLAD A Standardní domácnost: 3 osoby, byt, D02d sazba (standardní sazba, využívána cca 66 % českých domácností), spotřeba 2 500 kWh ročně.

MODELOVÝ PŘÍKLAD B Rodinný dům vytápěný přímotopy: 4 osoby v rodinném domě, D45d sazba (speciální sazba pro domácnosti vybavené přímotopným vytápěním), spotřeba 23 320 kWh (nízký tarif), 1 080 kWh (vysoký tarif) ročně.

Popisy k obrázkům

VYPLATÍ SE ZMĚNA DODAVATELÉ ELEKTŘINY