Vrátí se Švejk do Putimi?

Jistě budete souhlasit, že Švejkova putimská anabáze, jeho setkání se strážmistrem Flanderkou a nedobrovolná zastávka v tamní četnické strážnici, patří k perlám románu Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války.

 

 

Pro ty, kdož milují svéráznou satiru i poetiku, jimiž Hašek vrchovatě naplnil svůj román, máme dobrou zprávu. Švejk se opět vydá na cestu Putimí. A bylo by krásné, kdyby se tam objevil ještě letos, v roce, kdy si připomínáme 130. výročí narození Jaroslava Haška (30. dubna).

 

 

Osm Švejků už stojí!
V některých městech, jimiž vedla Švejkova anabáze, už socha dobrého vojáka Švejka stojí. Nebo sedí. Najdeme ji na nádraží v Humenném, v Polsku je Švejků dokonce několik – v Sanoku, Chroberzu a Przemyslu, na Ukrajině mají sochy ve Lvově a Skelivce a třetí odhalili loni v Užhorodě a bronzová socha je dokonce až v ruském Petrohradě.

Členové Sdružení přátel Putimi se před pár lety rozhodli, že by Švejk měl být právě v jejich obci. Nejdřív uvažovali o soše dřevěné. Pak zjišťovali, na kolik by přišla kamenná – a nakonec přijali návrh akademického sochaře Františka Svátka, žijícího v nedaleké Vlastiboři. Původně měl být Švejk z patinovaném bronzu, ale spíš to nakonec bude odlitek z materiálu, méně zajímavého pro zloděje…

 

Bude kráčet obcí
Umělec vtiskl Švejkovi vlídný, moudrý výraz. Jak naznačuje doktor Radko Pytlík ve své nejnovější knize „Jaroslav Hašek – Data, fakta, dokumenty“, takového jej chtěl mít i autor. Putimský Švejk nebude stát na podstavci, ale bude – logicky –  kráčet po mírně vyvýšeném úseku pěšiny. Kde ta pěšina bude? To rozhodnou pracovníci památkového ústavu z Českých Budějovic do konce letošního května.  A kdy se budete moct přijet do Putimi na Švejka podívat? O tom rozhodneme my všichni.

 

 

Cena sochy bude záviset na zvoleném materiálu, ale s částkou minimálně tři sta tisíc korun je třeba počítat. Kdyby dali ti, kdož Haškův román četli, po koruně, bylo by na několik Švejků. Peníze na konto Švejk (223512222/0300) se však moc nehrnou. Putimským zatím přislíbila příspěvek jen cestovní centrála CzechTourism. Nabídla také prostory pro organizaci dražby obrazů, které se Švejkovi rozhodli věnovat umělci. Bude se konat 17. května. Pozvánku přikládáme.

Držíme v Chataři chalupáři pěsti, aby výsledek této byl povzbuzující. A protože se nám líbí představa, že v jihočeské vesničce „ožije“ Švejk, chystáme se i my přispět nějakou korunou. Nechcete se připojit? Mnozí jistě máte chatu či chalupu v jižních Čechách. Až bude hotovo a vy se přijedete do Putimi podívat, určitě vás bude hřát u srdce, že i váš podíl pomohl tomu pěknému chlapíkovi na svět.

 

MARIE RUBEŠOVÁ
FOTO: ARCHIV

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vrátí se Švejk do Putimi?