U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

VOSKOVÉ NÁTĚRY

Kategorie: Dílna | Autor: Petr Šmíd

NÁŠ SERIÁL

Starý nábytek v novém kabátě

5. část

V poslední době si mezi povrchovými úpravami dřeva získávají stále větší oblibu voskové nátěry, které vedle ochrany dodávají dřevu i hedvábný lesk. Navíc jsou propagovány jako ekologické nátěry.

Voskové lazury

Průmyslově vyráběné voskové nátěry se v našich prodejnách objevují pod označením voskové lazury nebo voskové lazurovací laky. Jsou to např. Timbercolor (Dulux), vodou ředitelná lazura, nebo Wachslasur für Holz – W11 (Aqua Clou).

Přírodní voskové nátěry

Pro voskové nátěry se využívá zejména včelí vosk, rozpuštěný v olejích, který se dá zakoupit v prodejnách pro výtvarníky. Na menší plochy se dá použít v této konzistenci, pro nátěry větších ploch ho ještě rozředíme toluenem nebo teplým olejem (fermeží, terpentýnem). Nátěr si také můžeme připravit sami ze 4 dílů včelího vosku a 1 dílu parafínu nebo svíčky bílé barvy. Jestliže seženeme tzv. karnaubský vosk, který dodá výslednému nátěru větší pevnost, ke směsi jej přidáme. Vosky rozpustíme v technickém benzinu, v toluenu nebo v terpentýnu. Protože jejich rozpouštění trvá velmi dlouhou dobu, můžeme je urychlit zahříváním. V každém případě pracujeme venku a nádobu s rozpustidlem (všechny jsou hořlavinami!) vložíme do nádoby s horkou vodou. Když voda vychladne, vyměníme ji za novou, s dostatečnou teplotou – v žádném případě tuto lázeň nezahříváme na vařiči! Po rozpuštění vosku dalším zahřátím odpaříme rozpustidlo, čímž se roztok zahustí. Proto ho trochu rozředíme přidáním několika kapek aromatického oleje (například eukalyptového, ale může být jakýkoliv jiný) – je to běžně dostupný olej do aromalamp. Zahuštěný roztok o konzistenci jogurtu nanášíme na dřevěný předmět hadříkem nebo kartáčkem ve slabé vrstvě “po létech”, dobře rozetřít ho můžeme i kusem korku (např. zátkou o průměru 10 cm). Po několika hodinách jeho přebytek setřeme hadříkem a ošetřené části vyleštíme měkkým (např. flanelovým) čistým hadrem (pokud naneseme nátěry dva, musíme přeleštit první i druhý!). Stejný postup použijeme při nanášení průmyslově vyráběných voskových nátěrů. Pro některé účely je vhodnější na dřevo nanést vosk ve formě suspenze ve vodě (prodává se), popřípadě aplikovat polyuretanové či akrylové roztoky ve vodě doplněné voskovou suspenzí. Tyto materiály se používají zejména pro nátěry parket, podlahových prken a palubek či podlahového korku.

Výhody vosků

Vzhled dřeva ošetřeného voskem je zpravidla velmi efektní – dřevěné plochy získají příjemný matový povrch. Voskový nátěr mimoto zdůrazňuje kresbu dřeva a podobně jako běžné lazury nemá sklon k tzv. křídování (tj. ztráta schopnosti pojiva nátěrového materiálu udržet pohromadě všechny složky – jestliže částečky pigmentu, obsažené v laku, přeschnou, opadávají; to se stává např. u kryvých barev). Voskový nátěr navíc zůstává dlouhodobě vláčný a odpuzuje vodu. Kromě toho neuzavírá povrch dřeva, takže dřevo může “dýchat” – při aplikaci voskových nátěrů se totiž využívá skutečnosti, že molekuly vodní páry jsou oproti molekulám vody velmi drobné a pronikají materiálem, zatímco voda je zadržována. Další předností voskových nátěrů a lazur je skutečnost, že při poškození voskovaného nábytku stačí postižené místo lehce přebrousit a opatřit původním voskovým lakem či lazurou; tuto opravu by měl zvládnout i laik.

Nevýhody vosků

Voskové nátěry mají samozřejmě také některé nevyhovující vlastnosti: není možno je nanést na povrchy nábytku, které již byly opatřeny syntetickými či vodou ředitelnými nátěry. Jiným záporem je skutečnost, že nejsou výrazně pigmentované, takže bývá nutno některá dřeva před ošetřením vosky ještě přimořit. Vážným nedostatkem je, že pokud při nanášení vosku jeho přebytek včas neodstraníme, může se stát, že povrch dřeva bude dlouhodobě (popřípadě i trvale) mastný. Stane-li se nám to, přetíráme dřevo čistým hadříkem navlhčeným benzinem nebo jiným ředidlem. Voskové nátěry jsou také dražší než obyčejné barvy a laky, jejich spotřeba je však výrazně menší. V případě, že se nám voskový povrch přestane líbit a my budeme chtít nábytek opatřit nátěrem na jiném principu, bude velmi pracné vosk odstranit tak dokonale, aby nový nátěr na dřevo bezchybně přilnul. Nábytek ošetřený voskovými nátěry je náročnější na šetrné zacházení – znatelnější než u jiných typů povrchů je “ohmatání” dřeva při častém používání (vyžaduje proto časté přeleštění), vadí mu i dotyk s horkými předměty.

NÁŠ TIP

Vosková lazura Aqua Clou(R) Wachslasur für Holz

Ekologicky neškodná alternativa k ochraně nelakovaného, surového povrchu dřeva. Nejjemnější pigmenty zaručují světlostálé průhledné zabarvení. Povrch je odolný poškození a má na dotek hladký, jemný voskový charakter. Wachslasur für Holz je k dostání v 6 navzájem mísitelných barevných odstínech a dodává se v balení 0,25 l, 0,75 l a 2,5 l.

VOSKOVÉ NÁTĚRY