U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

VLHKO A PLÍSNĚ, HORKO A ALERGIE

Kategorie: Dílna | Autor: lh

TECHNIKA

Věčný problém – studený a vlhký vzduch či naopak suché horko, a společně s nimi spóry plísní, prach a pyly, trápí stále více lidí v jejich obydlí. Pomoci mohou moderní klimatizační a vysoušecí systémy.

Domácí klimatizace

Klimatizační jednotky se nepoužívají jenom ve velkých kancelářských a výrobních objektech, ale v poslední době i jako individuální zařízení v domácnostech a dokonce i na chalupách a chatách. Nákup klimatizačních jednotek je vhodný zejména tam, kde v rodině je alergické dítě, špatně snášející prach a pyl rostlin. Filtrace vzduchu a případně jeho zvlhčování výrazně usnadňuje překonání těchto ročních období. Není třeba žádné strojovny a náročných rozvodů, neboť celé zařízení bývá instalováno v jednom (monoblok) či ve dvou (split systém) přístrojích. Monoblok je konstruován jako mobilní, například okenní, systém split sestává ze dvou samostatných, vzájemně propojených částí (vnitřní a vnější), jejichž výhodou je “pružnost” montáže, neboť obě jednotky mohou být od sebe vzdáleny i několik metrů. Dražší klimatizační jednotky se vyrábějí také v kombinaci s tepelným čerpadlem. Jsou výhodné tím, že je lze v létě použít pro chlazení, zatímco v zimě jako topnou jednotku. Při venkovních teplotách pod -4 °C je v tomto případě nutno zapnout elektrické topné těleso, které je součástí zařízení.

Vysoušení

Mnohé chalupy trpí nadměrnou vlhkostí, ať už jde o pronikání zemní vlhkosti nebo následky nějaké místní zátopy. Částečného zlepšení stavu dosáhneme intenzivním větráním a vytápěním, avšak vyšší a rychlou účinnost vykazují kondenzační vysoušeče (též “odvlhčovače”). Jejich princip připomíná elektrické chladničky, na jejichž studených částech obtékaných vzduchem, nasávaným pomocí vestavěného ventilátoru, se kondenzuje vodní pára ze vzduchu, která odtud stéká do připravené nádoby nebo odpadního potrubí. Metoda vysoušení je velmi účinná, provoz by měl však být až do žádoucího vysušení zdí trvalý. Z menších kondenzačních odvlhčovačů s úsporným provozem jsou v odborných prodejnách k dostání za cenu od 13 do 20 tisíc korun například typy EBAC 440 (příkon 240 W, výkon 8 litrů/24 hodin), EBAC 660 (350 W, 10 l/24 hod) či EBAC 880 (380 W, 12 l/24 hod). Pro velké objekty či mimořádně mokré prostory se vyrábí typ MK 14 (1,05 kW, 20 až 42 l/24 hod).

VLHKO A PLÍSNĚ, HORKO A ALERGIE