U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

VÍNO PŘINESE POŠŤÁK

Kategorie: Peníze | Autor: Marie Rubešová

KUPUJEME

Viceprezident Asociace someliérů ČR Ivo Dvořák říká: “Za největší hanebnost lze považovat prodej tekutiny vydávané za víno v plastových lahvích. Nízká cena zaplacená za tento odpad možná někomu vynahradí nechutnost a nezdravost této tekutiny, ale tato kategorie rozhodně nepatří do skupiny vín, která přinášejí potěšení a zdraví.”

Šatovští byli první

Pro ty, kteří si chtějí občas dopřát skutečnou laskominu a nemají chalupu zrovna na vinorodé Moravě, máme zajímavé řešení. Už pár roků totiž někteří výrobci vín provozují zásilkovou službu. Najde vás i v tom nejzapadlejším koutě. První byl Znovín Znojmo, a. s. se sídlem v Šatově. Znojemsko tím je nejzápadnější z vinařských oblastí. V létě jsou tu proto velké rozdíly mezi denními a nočními teplotami, čímž lze vysvětit fakt, že vína jsou zde voňavější a aromatičtější než jinde. Ale pojďme ke konkrétní nabídce. Od 1. července 2000 si můžete u zásilkové služby Znovínu Znojmo objednat jakýmkoli způsobem dobře zabalený a proti rozbití zajištěný karton s 9 lahvemi. Může to být: A. Šatovský výběr bílý: (Tramín červený, Müller Thurgau, Veltlinské zelené, Pálava, Ryzlink rýnský, Rulandské bílé, Sauvignon, Muškát moravský (MOPR) a Ryzlink vlašký), za které zaplatíte 475 Kč + poštovné 102 Kč. Šatovský výběr červený (R2) obsahuje (po 3 lahvích) Frankovku, Svatovavřinecké a Rulandské modré, to vše za 510 Kč . Pod značkou T3 jsou v nabídce vína z nejlepších poloh Znojemska: výběr z posledních ročníků (779 Kč). Pod stejnou značkou T3 jsou i vína přívlastková (bílá a červená) z mimořádné úrody roku 1999 (779 Kč). S4 značí Šobeská vína, tj. rovněž loňská vína z unikátní vinice Šobes. Jde o Ryzlink vlašský (5 lahví) a Rulandské šedé (4 lahve) z pozdních sběrů (za 1660 Kč + 114 Kč poštovné); před Vánoci budou určitě vyprodána. Francouzská červená vína (B2) vybírali Znojemští v oblasti Bordeaux (1425 Kč), moravská červená ročníková doma (K3 – 996 + 112). V sestavě D3, což je lahůdkové balení a speciality, nechybí “mešní víno” a Denis d’Or negru; stojí 1220 + 114 Kč. Pak už následují Sekty (M), tzn. po 2 lahvích Znovín de Lux brut a demi (940 + 100), a nakonec sestava 9 lahví vína podle vlastního výběru. Pokud se nechcete nechat mile překvapit, je třeba dodavatele požádat o celou nabídku.

Se značkou Bohemia

Bohemia Sekt – Českomoravská vinařská akciová společnost Starý Plzenec je nejznámějším českým producentem sektů (vyráběných, jak jinak, z moravských cuvée, tedy základní směsi vín, do nichž se přidávají ušlechtilé kvasinky a nakonec dosážní neboli expediční likér). Po spojení s podnikem Víno Mikulov a díky spolupráci se společností Révovín Velké Bílovice a ZD Sedlec u Mikulova si však šikovně protáhl ruku až k vinicím (na jejichž výsadbu také moudře přispívá). Díky tomu může jeho zásilková služba nabízet ikvalitní přírodní vína. Nejde jen o vína z Mikulovska. Vinice, které jsou v péči tohoto rozsáhlého podniku, zasahují i do oblasti Znojemské, Velkopavlovické, do Brněnské a do Podluží. Barevnost jejich nabídky je tedy veliká. Pokud se rozhodnete pro zaslání vína z “Bohemky”, záleží sestava jen a jen na vás. Oněch 6 lahví (minimálně) v dřevěném boxu dostanete poštou na dobírku (jednotné poštovné 60 Kč), s garancí 21 dnů dodání od přijetí objednávky. O katalog si musíte napsat nebo zatelefonovat. Jde totiž o více než 140 vybraných vín od exkluzivního šumivého vína Louis Girardot, přes kolekci vysoce ceněného ročníku 1997, až po deseti a víceletá vína, jimž dlouhá doba ležení dala jedinečnou lahvovou zralost. Pro představu si objednáme jeden box za vás. Ryzlink rýnský ze sklepů Vína Mikulov (ročník 1986, 115 Kč), Veltlínské zelené (Bohemia Vinum – 1997 – 61 Kč), Svatovavřinecké (Habánské sklepy Révovínu Velké Bílovice – 1998 – 125 Kč), Modrý portugal (Víno Mikulov-Sommelier klub – 1999 – 85 Kč) a k tomu samozřejmě trochu bublinek: Venuše brut (Víno Mikulov – 116 Kč) a Bohemia Rose demi sec (Bohemia Sekt -104 Kč). Připočteme-li 90 Kč poštovného, dáme za box, který je v ceně, 696 Kč. Vinaři ze Starého Plzence dokonce nabízejí dodávku vína kurýrní službou, ale podle našeho názoru je lepší objednat včas a levněji poštou.

Pozdrav z Velkých Pavlovic

Třetím vinařským podnikem, provozujícím zásilkovou službu, o němž se chceme zmínit, je Vinium, a. s. Velké Pavlovice. Nabízí 6 sestav po 6 až 9 lahvích. Můžete si objednat kolekci Vinum Moravia (Rulandské bílé, Müller Thurgau (2), Veltlínské zelené, Ryzlink rýnský, Frankovka (2) a Svatovavřinecké (2), která stojí 475 + 139 Kč balného, Vinium Exclusive (6 lahví) – Frankovka, Cabernet Sauvignon, Modrý Portugal, Rulandské bílé kabinet, Chardonnay kabinet a Tramín červený kabinet (736 + 139 Kč). Následuje Chateau Bzenec Selection (9 lahví za 515 Kč), jen o 20 Kč dražší šestice Chateau Bzenec Vinoteque a výběr rovněž 6 vín včetně lahůdek a pozdních sběrů (792 + 139 Kč). Nabídku uzavírá opět výběr libovolné sestavy. Pokud vám nestačí inspirace z dvou uvedených sestav, napište si o širší. Neotálejte, Vánoce i opravdický vstup do nového tisíciletí jsou za humny. I když – pozdrav z Velkých Pavlovic vám přijde brzy – pouhých 10 dnů od obdržení objednávky.

VÍNO PŘINESE POŠŤÁK