U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

BEZPEČNÁ CHATA A CHALUPA II.

Kategorie: Stavba | Autor: PETR PETŘÍČEK

Ze statistik policie vyplývá, že cca 50 procent případů vloupání do domků a chalup je realizováno proniknutím dovnitř dveřmi. Každé dveře by proto měly být vybaveny tak, aby pachateli maximálně znesnadnily či znemožnily násilný vstup. K tomuto účelu slouží bezpečnostní zámky, kování, vložky, přípravky proti vysazení z pantů, závory a pod. Odolnost dveří se zvýší, ale stále zůstanou mechanicky málo odolné dřevěné dveře.

Bezpečnostní dveře

Vyplatí se tedy pořídit si bezpečnostní dveře, které mají vždy ocelovou vnitřní konstrukci a jsou vybaveny tak, aby komplet dveře – zárubeň skýtal požadovanou mechanickou odolnost. Vícebodové ukotvení dveří do zárubně po uzamčení vylučuje možnost dveře vyrazit či vysadit ze závěsu. Používané uzamykací systémy (zámky, vložky, kování) vylučují možnost otevření uzamčených dveří planžetou, odvrtáním, rozlomením vložky nebo SG metodou. SG metoda je nový způsob otvírání cylindrických vložek, který se stal celosvětovým problémem, a v krátké době na něj zřejmě budou muset reagovat téměř všichni výrobci cylindrických vložek.

Atest státní zkušebny

Všechny tyto možnosti překonání dveří posuzuje státní zkušebna před vystavením atestu. Podle výsledku zkoušek pak zařadí dveře do některé z bezpečnostních tříd, případně atest nevystaví. Je třeba podotknout, že se nejedná o pouhou administrativní záležitost, ale specialisté ve státní zkušebně při zkouškách měsíčně „zničí“ mnoho trezorů, zámků, kování či bezpečnostních dveří. Není proto třeba obávat se, že zloděj si koupí speciální nářadí a s jeho pomocí otevře každý zámek. Takové nářadí v „profesionálním“ provedení na trhu sice existuje, ale i profesionální klíčové služby jej používají pouze u jednoduchých typů zámků.

   Státní zkušebnou prověřené a certifikované bezpečnostní dveře seženete například pod značkami Sherlock, Napako, Next nebo Sapeli.

***

KDYŽ SE ŘEKNE

bezpečnostní třídy

Jedná se o platné normy rozdělené do šesti kategorií neboli tříd. 1. kategorie je kategorií základní, do které se dají zařadit prakticky obyčejné dřevěné vstupní dveře. 6. kategorie je tou nejvyšší. Výrobky certifikované do této kategorie jsou určeny hlavně do speciálních trezorových místností v bankách. Bezpečnostní dveře do bytu či domu by měli mít minimálně certifikát ve 3. bezpečnostní kategorii. Tak to také v současnosti vyžaduje většina pojišťoven.

O autorovi| TEXT: PETR PETŘÍČEK

Popisy k obrázkům

Bezpečnostní dveře Sapeli – zámková část

Závěs a uzavírací otvor

Autor fotografií: FOTO: LUDĚK ŠVORC, SAPELI

BEZPEČNÁ CHATA A CHALUPA II.