U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Travní sekačky s novými “triky”

Kategorie: Chatař & chalupář – kouzlo zahrady | Autor: Ing. Jan Tůma

Zatímco majitelé rodinných domů touží spíše po nefalšovaném anglickém trávníku obklopujícím okrasné záhony, chataři a chalupáři stříhají trávník, aby nepřerostl, dalo se po něm běhat, nebo trávu suší na krmení.

Podle typu pěstovaného trávníku je nutné vybrat z několika odlišných typů sekaček nejen správný druh, ale i odpovídající výkon. Na trhu už nejsou jen rotační sekačky, ale i sekačky vřetenové, vznášedlové a strunové. Některé jsou vhodné jen pro ozdobné trávníky, jiné zvládnou i přerostlou trávu na louce. Posečenou trávu buď sbírají do koše, volně jí rozhazují, nebo zasunutím mulčovacího adaptéru rozcupují na jemnou drť v roli hnojiva, které zafouknou mezi stvoly. Kombinované sekačky zase přídavným rotorem dokáží pročesat trávník, zbavit ho mechu a plevele, nebo i provzdušnit půdu mezi kořínky.

Na “anglický” trávník jen s vřetenovou sekačkou

K udržování okrasného trávníku na předzahrádce nebo malé zahradě do 400 m2 vystačí malá elektrická či akumulátorová vřetenová sekačka s jedním párem kol a se šířkou záběru 32 až 36 cm v ceně kolem

3 tisíc Kč. Trávní stvoly stříhá mezi pevným a rotujícím nožem a nepřetrhává je jako nože nejrozšířenějších elektrických a benzinových “rotaček”. Je tichá, spokojí se s třikrát menším příkonem, výšku střihu lze nastavit od 1,5 do 4 cm. V akumulátorovém provedení je těžší a včas musíme pamatovat na několikahodinové nabíjení. S většími koši se dostanou i ve čtyřkolovém provedení.

Vznášedlovým sekačkám se raději vyhněme

Donedávna módní vznášedlové sekačky odborníci nedoporučují, protože část energie promrhají na vytváření vzdušného polštáře, hůře se ovládají na zvlněných a svažitých místech. Výjimkou jsou nejnovější malé “kloubové” vznášedlové sekačky Bosch-ALM 34, umožňující nakláněním rukojeti kličkovat i mezi keři na záhonech, nebo větší typy FLYMO Turbocompact, které přefukují posečenou trávu do koše vloženého pod omyvatelným plastovým krytem. Váleček na jejich přední hraně usnadňuje transport sekaček při vypnutém motoru.

Elektrické sekačky překvapují novými možnostmi

Nové modely akumulátorových sekaček zbavené závislosti na věčném popotahování kabelu se díky elektronické kontrole motoru šířkou záběru a velkými koši přibližují výkonům elektrických sekaček. Sekačky Rotak zvyšují krouticí moment rotujícího nože dokonce na dvojnásobek použitím vysokootáčkových motorů s převodovkou, takže si poradí i s přerostlou, hustou a vlhkou trávou.

Na trhu se objevily poprvé elektrické sekačky s motorovým pojezdem. Přináší je Mountfield (typ TDL 430 R), AL-KO (Classic 46 ER) a Wolf-Garten. Můžou se používat na trávníky o rozloze až do 1000 m2, což dosud bylo hájemstvím benzinových sekaček. Akční rádius se dá zvýšit i navijákem kabelu přímo na krytu sekačky.

Sekačky, které šetří záda a pamatují na alergiky

Programy zahradní techniky dominujících značek na našem trhu hýří novinkami. Například Brill dokázal odstranit námahu zad a paží s věčným zdviháním plného koše posečené trávy. Po zastavení motoru uživatel pohybem madla zvedne kryt koše s objemem 50 litrů a umožní jeho odpojení a sejmutí doslova ve stoje – bez nezdravého shýbání a zvedání, na které si stěžují zejména starší lidé.

Druhou přednost ocení alergici. Systém plnění koše DuoAir zabraňuje úniku pylů a prachu, který u tradičních plátěných i plastových košů létal na všechny strany a útočil na dýchací ústrojí. DuoAir používají i menší elektrické sekačky Brill Evolution se šíří záběru 33, 36 a 41 cm. Jsou nízké a opatřené novým typem ergonomického madla s integrovaným nosičem kabelu. Gardena překvapila sekačkou EasyMove, ovládanou volantem. Její výkyvná teleskopická tyč umožňuje sečení v úzkých místech, kolem živého plotu (v tom případě stroj tlačíme tyčí ze strany) a sekačka tak obkrouží každý strom či překážku. Na svahu lze přední kolečka zablokovat, aby stroj neměl sklon “falšovat” směr.

Jen posekat už nestačí

Sekačky TORO od Mountfielda jsou vybaveny funkcí “recykler”, která speciálním tvarem křížového nože trávu drtí o vložený adaptér a proud vzduchu ji jako přírodní hnojivo zapracuje do trávníku. Husqvarna tuto funkci označuje jako BioClip, Brill a Gardena jako MulchCut.

Benzinové sekačky s “čistými” čtyřtakty

Benzinové rotační sekačky jsou nezbytné pro rozlehlejší trávníky nad 1000 m2. Samozřejmostí by měla být širší kolečka s kuličkovými ložisky, nastavitelná poloha madla a centrální regulace výšky sečení. Bez pojezdu přijdou na 7 až 13 tisíc Kč, objem koše je nejméně 50 litrů, šířka záběru se pohybuje od 43 do 53 cm. S velikostí obhospodařovaného trávníku roste potřeba motorového pojezdu a také komfortu obsluhy. Za motorový pojezd ovšem připlatíme nejméně 3000 Kč. Páchnoucí dvoutaktní motory jsou stále častěji nahrazeny ekologicky čistějšími a méně hlučnými čtyřtakty, od profesionálních sekaček přebírají robustnější hliníkovou skříň a start motorů je usnadněn otočením klíčku.

Výrobci se konečně začali předhánět v komfortu obsluhy. Nová generace sekaček TORO od Mountfielda přizpůsobuje “motorovou” rychlost díky americkému patentu ADS rychlosti chůze, většina sekaček je vybavena funkcí “recykler”, takže zastane jak sekání do koše, tak mulčování. Sekačky Honda-IZY se skeletem z lehké slitiny umožňují mulčování výměnou nožů a v nejdražší variantě mají stejně jako výrobky Husqvarny i hydrostatický, plynule regulovaný pojezd a trávu sbírají do koše s objemem až 83 litry. Mountfield kontruje zatím nejvýkonnější sekačkou Toro-Proline se třemi rychlostmi pojezdu a poprvé s funkcí BBC, umožňující při pojezdu na větší vzdálenost nechat motor v běhu při zastavené rotaci nože.

Popisy k obrázkům

Minirider AL-KO 620 se protáhne i zahradními vrátky. Má tři rychlosti vpřed a zpátečku, motor o výkonu 4 kW, hmotnost 135 kg. 29 900 Kč

Elektrická sekačka Hattrick kombinuje sečení a sběr trávy i listí s možností provzdušňování

Sekačky IZY (HONDA) díky “čistému” čtyřdobému motoru Honda OHC a speciálnímu vyhrnovacímu kanálu zvládnou i sekání mokré a přerostlé trávy

První elektrická sekačka s teleskopickým volantem Gardena easyMove, šířka záběru 38 cm. 7795 Kč

Elektrická sekačka Bosch-Rotak s převodovkou pro větší střižný moment, šířka záběru 40 cm. 8490 Kč

Skládací vřetenová sekačka Gardena 4028. 6848 Kč

Skvělý design, skříň z konstrukčního omyvatelného plastu, nože s výměnnými břity a dvourychlostní pojezd jsou předností sekaček Wolf-Premio 40 EA

Elektrická sekačka TORO TDL 430 TR od Mountfielda s elektrickým pojezdem. Šířka záběru 41 cm, koš objemu 60 litrů, hmotnost 31 kg. 9450 Kč

Elektrická sekačka Brillencio-electro z polyamidového plastu s výkonem 1500 W, s centrálním nastavováním výšky sečení a s velkoobjemovým košem 50 litrů, s ochrannou mřížkou proti unikání pylů a alergenů

Autor fotografií: foto: AL-KO, Brill, Gardena, Honda, Bosch, Wolf Garten, Mountfield

Travní sekačky s novými “triky”