U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

TERASA JAKO STAVEBNICE

Kategorie: Zahrada | Autor: pet

Postavení dřevěné terasy na zahradě mohou dnes velmi usnadnit a urychlit dřevěné rošty, dílce nebo modulární systémy. Poradí si s nimi i ti méně zkušení kutilové.

Podlahové rošty

Dřevěné rošty se instalují jako obdélníkové panely usazené na spojovacích plastových terčích. Zajišťuje to jejich vzdušnost a prodlužuje životnost dřeva. Pro omezení deformace dřeva a zvýšení protiskluznosti jsou použité lamely vydrážkovány. Jednotlivé rošty se spojují pomocí plastových zámků, které umožňují přesnou a rychlou pokládku. Zvládne ji snadno bez účasti odborné firmy i laik. V rozměrech 400 x 200 x 40 mm, balené cca po 6 kusech, nabízí u nás rošty firma Spalier. Vyráběny jsou z modřínu (včetně vakuovo-tlakové impregnace látkou BOCHEMIT) a z dřeviny BANGKIRAI. Podkladovou deskou může být již dříve položená dlažba nebo rovná vrstva betonu.

Důležité je, aby podklad měl mírný spád pro odtok vody.

Pro první a obnovovací nátěr se doporučuje cca jednou ročně použít impregnační nátěry a napouštěcí oleje dostupné na trhu pro obnovu dřeva. Vhodná je olejová lazura s pigmentem, která má větší UV ochranu.

Podlahové dílce

Další možností jsou terasové podlahové dílce. Speciální úpravou a ošetřením jejich dřeva vznikl materiál bez třísek, trhlin a odolný vůči působení povětrnostních vlivů. Navíc je také recyklovatelný a jeho další povrchová úprava není nutná. Tyto dílce je možné zakoupit například pod značkou Wetterholtz. Vyrábějí se v šířce 140 mm, síle 25 mm a délce 3 m, 3,5 m, 4 m, 4,5 m a 5 m. Po jejich povrchu můžete zcela bezpečně chodit bosí.

   Dílce se spojují jednoduše pomocí spon, které jsou skryté tak, že nejsou po montáži vidět. Pokládají se na konstrukci podkladových trámků, které mohou mít rozteč (vzdálenost) až 50 cm. Údržba dílců je lehká a jednoduchá, protože odolávají dešti, napadení houbami i hmyzem, postačí prostě špínu odstranit proudem vody.

Modulární stavebnice

Velmi snadnou a nejjednodušší formu zhotovení terasy umožňuje modulární systém prken. Jedná se o stavebnici, která z nabízených dílů umožní sestavení jakéhokoliv tvaru terasy, a to třeba včetně zábradlí. Další nezbytné materiály pro montáž, tj. rošty, zábradlí, nivelační klíny a šrouby jsou součástí dodávaného systému.

   Takovou modulární stavebnicí je například Vermont. Je vymyšlena tak, aby veškeré spojovací prvky byly skryty. Dřevo stavebnice je ze severských smrků tlakově impregnováno pro styk se zemí, proti vlhkosti, plísním a houbám. Ošetřeno je speciálním olejem v barvě přírodního cedru, což garantuje minimálně patnáctiletou životnost.

www.spalier.cz, www.drevoobchod.cz, www.asko.cz

Vyberte to správné místo

Nejprve zvažte, kam chcete terasu umístit a jaký bude mít tvar. Nemusíte se bát využít svoji fantazii a kreativitu. Na terase budete trávit svůj volný čas. Volte tedy takové místo, kde se cítíte dobře a rádi tam odpočíváte. Rozmyslete si, jaké by vaše terasa měla mít rozměry. Jestliže se v budoucnosti rozhodnete již hotovou terasu jakýmkoliv způsobem rozšířit, můžete dokoupit kterýkoliv další potřebný tvar. Dbejte následujících doporučení: Není nutné, aby se terasa přímo dotýkala domu nebo zdi. Prostor volte tak, aby byl dobře přístupný. Dbejte, aby byl prostor dobře odvodněn.

Rady pro montáž:

* Optimální rozteč trámků podkladové konstrukce je 40 cm. Rozteče do 50 cm jsou ještě možné

* Jednotlivé dílce spojujte pomocí skrytých spon. Uchycení je rychlé a jednoduché

Postavení terasy krok za krokem

Popisy k obrázkům

1. návrh sestavy Navrhněte si svou terasu tak, aby byly desky kladeny vázaně.

2. desky Oddělte spodní rám od vrchní desky.

3. sestavení rámu Sestavte rám do požadovaného tvaru.

4. spojení rámu Sešroubujte rámy desek k sobě.

5. vyrovnání rámu Použijte systém špalíčků a klínků pro snadné vyrovnání .

6. upevnění vrchních desek Umístěte vrchní desky na svá místa a přišroubujte je ke spodnímu rámu.

7. usazení zábradlí Usaďte předmontované plůtky zábradlí pomocí usazovacích patek.

Autor fotografií: FOTO ASKO, SPALIER, DREVOOBCHOD

TERASA JAKO STAVEBNICE