Stromem roku 2014 je borovice

Letošní ročník celostátní ankety Strom roku se stal druhým nejúspěšnějším v historii. Vyhrála ji borovice připomínající pětihlavou saň.

 

 

Vítěz ankety, borovice ve Velkých Opatovicích

 

Celkový počet hlasů dosáhl bezmála 60 tisíc, z nichž skoro polovinu (24 834 hlasů) získala vítězná borovice z Velkých Opatovic na Blanensku. Druhé místo obsadil s 8 088 hlasy Skomelský dub z Rokycanska, třetí skončil s 6 714 hlasy Dub rodiny z Pitína na Uherskohradišťsku. Hlasování v soutěži bylo zpoplatněné a výtěžek, který si mezi sebe jednotliví finalisté rozdělí, činí 185 tisíc korun. Anketu již po třinácté uspořádala Nadace Partnerství a dnes se v Brně uskutečnilo slavnostní ocenění vítěze. Výsledky ankety jsou dostupné na www.stromroku.cz.

 

Úspěšná anketa
„S výsledky ankety jsme velmi spokojeni. Počet hlasujících vzrostl oproti loňsku zhruba o 24 tisíc hlasů, za což vděčíme a hlavně děkujeme všem fanouškům starých stromů. Úspěšnější byla anketa už jen v roce 2008,“ raduje se koordinátorka ankety Andrea Krůpová z Nadace Partnerství. V posledním týdnu hlasování, kdy už nadace průběžné počty hlasů nezveřejňovala, se podle jejího názoru pořadí stromů promíchalo nejvíce. Těsně před uzávěrkou navrhovatelé Opatovické borovice přivezli všechny vyplněné hlasovací archy, a tak jihomoravská finalistka rázem přeskočila doposud vedoucí Dub rodiny z Pitína.

 

2. místo - skomelský dub

 

Vítězná borovice
Vítěznou borovici v anketě podpořilo téměř 25 tisíc lidí a díky tomu, že je hlasování v anketě zpoplatněné se pro ni podařilo vybrat necelých 74 tisíc korun. Ty obec využije k ošetření stromů rostoucích poblíž borovice a k novým výsadbám.
A čím si Opatovická borovice získala srdce veřejnosti? Svým netypickým vzhledem, který vévodí zdejšímu zámeckému parku, ale také historií a pověstí s ní spojenou. Podle pamětníků se borovici říkalo Julinka, protože na lavičce pod ní sedávala poslední majitelka panství hraběnka Julie Herbersteinová. Díky raritnímu větvení se se stromem zase pojí pověst, že se jedná o pětihlavou saň, se kterou bojoval sv. Jiří. Právě jemu je zasvěcen i místní kostel.

 

 

Jde o charitativní akci
Zástupci Opatovické borovice – Dalibor Badal, děti ze základní školy ve Velkých Opatovicích a další – v Otevřené zahradě v Brně převzali ocenění Strom roku 2014 a spolu s ním i poukaz na arboristické ošetření stromu od firmy Prostrom Bohemia. Borovice díky vítězství dostala také jedinečnou příležitost reprezentovat Českou republiku v mezinárodní anketě Evropský strom roku.
„Anketa je charitativním projektem. Všichni, kdo letos hlasovali, podpořili péči o jednotlivé finalisty nebo stromy v jejich okolí. Celkově se pro tyto účely podařilo vybrat více než 185 tisíc korun,“ vysvětluje Andrea Krůpová.

 

TEXT: REDAKCE
FOTO: LENKA GROSSMANOVÁ

 

Stromem roku 2014 je borovice