U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Speciality z těstovin

Kategorie: Volný čas | Autor: Antonín Tony Linhart

ORIGINÁLNÍ POKRMY Z BĚŽNÝCH SUROVIN

Těstoviny jsou oblíbenou a “praktickou” potravinou, kterou připravíme snadno a rychle. Nechybějí na jídelníčku snad žádné evropské kuchyně, konzumují se v Americe, Austrálii, v Číně i Japonsku. Domníváte-li se, že těstoviny jsou v evropské kuchyni od nepaměti a že místo jejich vynálezu je někde v Itálii, jste na omylu. Do Benátek je z Číny prý přivezl cestovatel Marco Polo (1254 – 1324) a trvalo poměrně dlouho, než se ujaly. V české kuchyni mají těstoviny své pevné místo od prvního vydání Domácí kuchařky M. D. Rettigové v roce 1838. V současné době si už nedovedeme bez těstovin představit nejen proslulou italskou kuchyni, ale ani tu naši. Těstoviny se dnes vyrábějí průmyslově, a to v mnoha druzích i několika barvách (přibarvují se mrkví, špenátem, hnědé jsou z celozrnné mouky). Už jen výjimečně se na stole objeví doma připravené nudle, flíčky nebo dokonce makarony. Abychom i tak jednoduché a rychlé jídlo, jako jsou těstoviny, proměnili ve specialitu, chce to nápad. Proto vám nyní představíme trochu neobvyklé těstovinové menu. Jako vždy vycházíme z chatařských a chalupářských podmínek, zbytečně nerozhazujeme a vše máme za pár chvil hotovo. Vaříme, jako vždy, pro čtyři osoby.

Makaronový salát (studený předkrm)

400 g vařených makaronů, 250 g studeného grilovaného kuřete, malá plechovka sterilované kukuřice, 1 větší jablko, 200 g ochucené majonézy, sekaná petrželová nať, libeček, tymián, sůl

Studené makarony nasekáme na malé kousky, dáme do mísy, přidáme pokrájené jablko, drobně nakrájené kuřecí maso, kukuřici a podle chuti ostatní přísady. Lehce promícháme a necháme v chladu uležet. Tento salát je ideální pro využití zbytků, třeba od minulého oběda. Jednotlivé suroviny můžeme různě zaměňovat. Vy už si určitě poradíte!

Andělská polévka

1 1/4 l vývaru z kostky, 1 velká hrst vlasových nudlí, oříšek másla, 1 dl sladké smetany, 1 žloutek, bílý pepř a zelené bylinky na ozdobu (petrželka, pažitka, libeček)

V hrnci rozpustíme máslo a na něm do zlatova orestujeme vlasové nudle. Zalijeme vařicím vývarem a pár minut povaříme. Žloutek rozšleháme ve smetaně, polévku odstavíme z ohně a za stálého míchání do ní vlijeme smetanu. Polévka se mírně zahustí, můžeme ji ještě trochu prohřát, eventuelně dochutit, ale nesmí se znovu začít vařit! Porce ozdobíme snítkou bylinky. Hosté u stolu se určitě budou vyptávat, kroutit hlavou a vy jim řeknete jenom to, že tenhle kuchařský “fígl” pochází ze sladké Francie.

Nudle s mušlemi

(teplý mezichod)

250 g širokých nudlí, 1 lžíce oleje, 80 g másla, 2 stroužky česneku, 250 g žampionů, 500 g mušlí z konzervy, svazek zelené petrželky, sůl, pepř, případně dochucovací přípravek (vegeta apod.)

Nudle uvaříme, scedíme a v míse promícháme s částí másla. Ponecháme v teple stranou. Na druhé části másla osmahneme pokrájený česnek, přimícháme plátky hub a sekanou petrželku. Nakonec podlijeme trochou šťávy z mušlí a ještě asi 10 minut pod pokličkou dusíme. Pak je čas přidat mušle, dobře prohřát, ochutit pepřem, solí, ev. vegetou. Hotovou směs buď rozdělíme na jednotlivé porce nudlí nebo před podáváním vše v míse promícháme. Někteří možná nad mušlemi ohrnou nos. Jistá nedůvěřivost k mořským plodům je dána mnohaletou absencí těchto potravin na našem trhu. Stačí však jednou ochutnat a věřte, že příště si klidně dáte k obědu nudle s chobotničkami.

Zapékané těstoviny

(hlavní chod)

400 g vařených těstovin (kolínka, flíčky, krátké makarony apod.), 100 g ementálu, 3 vejce, 1/4 l zakysané nebo sladké (pokud máme raději jemnější chuť) smetany, 3 lžíce másla, muškátový oříšek, sůl, pepř

Na hrubo strouhaný ementál rozkvedláme s vejci, přidáme smetanu, podle chuti muškátový oříšek, sůl, pepř. Směs vmícháme do studených těstovin. Zapékací mísu nebo 4 misky vymažeme máslem a urovnáme do ní těstoviny. Na povrchu ozdobíme vločkami másla a pečeme ve vyhřáté troubě asi půl hodiny. Těstoviny podáváme horké v míse, ve které se pekly. “Bohatší” varianta: mezi dvě vrstvy těstovin vložíme plátky opečeného masa (telecí, vepřové, kuřecí), pokryté dušenými žampiony.

Kadaif z Turecka (dezert)

300 g širokých nevařených nudlí, 6 dl mléka, 1 citron, 1 vanilkový cukr, 300 g krupicového cukru, přes 1 dl vody, šlehaná smetana na ozdobu

V zapékací míse, dobře vymaštěné olejem, opečeme nudle v troubě do růžova. Nesmí se připálit! Opečené nudle zalijeme vařicím mlékem a v horké troubě necháme mléko do nudlí vsáknout. Pak nalijeme na těstoviny cukrový sirup (voda, citronová šťáva, cukr) a zapékáme tak dlouho, až se do nudlí vsákne i sirup. Necháme vychladnout, pak rozkrájíme na řezy a zdobíme šlehačkou.

Dobrou chuť a správný výběr těstovin vám přeje Antonín Tony Linhart

Zapamatujte si:

* samotné těstoviny nemají vysoký obsah kalorií

* jsou výborným zdrojem složených sacharidů

* těstoviny z tvrdé pšenice (semoliny) se nerozvářejí

* vaříme je tzv. na skus (al dente), musí zůstat pevnější

* vodou nešetříme: na 100 g těstovin dáme 1 l vody

* vaříme je odkryté, bez pokličky

* uvařené scedíme, zakapeme olejem a promícháme

Slovníček pro návštěvníky pizzerií

dlouhé těstoviny:

spagetti – špagety

makaroni – makarony (duté)

tagliatelle – široké nudle

fettuccine – široké nudle

tagliarini – silnější nudle

cappellini – slabé nudle

krátké těstoviny:

fusilli – vrtulky

farfalle – mašličky

rigatoni – trubky

pene – trubky

conchiglie – mušle

ruoti – kola

plněné těstoviny (malé):

ravioli – čtverečky

tortellini – “ouška”

cappelletti – “kloboučky”

plněné těstoviny (velké):

cannelloni – závitky

lasagne – větší zapečené obdélníky

Speciality z těstovin