U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Skromné krasavice

Kategorie: Zahrada | Autor: Ing. Eva Skalská

Chrpy nejsou jen šmolkově modrá očka, vykukující spolu s rudými vlčími máky z obilí, ale je to také bohatý rod zahrnující asi pět set druhů.

Některé chrpy jsou vytrvalé, jiné dvouleté i jednoleté byliny. Jsou rozšířeny v Evropě, Asii, několik druhů roste v Severní Americe i na severu Afriky. I když mají řadu cenných vlastností – například hrdinně snášejí sucho i horko, a to jak rostliny, tak i květy, dlouho kvetou a jejich květní úbory jsou velké, tvarově nápadné a barevně rozmanité, jsou jako okrasné rostliny málo využívány a o jejich šlechtění není velký zájem.

Do trvalkových záhonů

Z trvalek je pro naše zahrady u chat a chalup jako stvořená chrpa velkohlavá (Centaurea macrocephala) původem z Arménie a Kavkazu. Není to žádný drobeček, neboť je vysoká 60 až 100 cm. Na vrcholu stonku doslova sedí jeden nádherně sytě žlutý květní úbor velikosti slepičího vejce. Je neobyčejně nápadný a vypadá jako bodlák. Ve své kráse se tato chrpa ukazuje v červnu a červenci, když postupně vykvétá. Má ráda hlubší půdu, která příliš nevysychá, jinak je nenáročná. Podstatně nižší než předchozí druh je chrpa horská (Centaurea montana). Její původní druh roste na horských loukách, v nivách, řídčeji na skalách od Pyrenejí po Karpaty. Lodyhy této chrpy jsou vysoké 40 až 60 cm, bohatě olistěné, jednokvěté. Květní úbory vyrůstají jednotlivě nízko nad listy a jsou dostatečně velké. Okrajové květy jsou sytě modré, zatímco střední fialové. Chrpa horská kvete v květnu až červnu. Podařilo se vypěstovat odrůdy i s bílými, fialově růžovými a dokonce i světle žlutými květy. A kam tuto chrpu v zahradě umístíme? Především na světlé místo s hlubší, ale chudší půdou, která dobře udržuje vláhu. Uplatní se v trvalkových záhonech i ve větších skalkách. Bohužel její nepěknou vlastností jsou odnožující podzemní výběžky, které mohou utlačovat sousedy. Proto musíme včas zasáhnout! Nesmíme ale zapomenout dodat, že květy chrpy horské působí pěkně i ve váze, kde zůstanou dlouho svěží.

Jemnější letničky

V zahradě vyniknou také chrpy – letničky. Chrpa modrá (Centaurea cyanus) je plnokvětá forma polní chrpy. Rostliny jsou vysoké 30 až 70 cm podle odrůdy a od země hustě rozvětvené. Listy jsou podlouhlé, květní úbory 2 až 3 cm široké. A barvy těchto úborů? Ty jsou kouzelné: bílá, růžová, modrá i červená… Bohužel jejich krásu můžeme obdivovat jen krátce – od července do srpna. Chrpa modrá vyžaduje slunné stanoviště, chráněné před větry. Rozhodně se neztratí ve smíšených záhonech trvalek a letniček. Květy jsou vhodné i k řezu. Řežeme je polorozvité, ve vodě vydrží svěží 5 až 9 dnů. Chrpa americká (Centaurea americana), pocházející ze Severní Ameriky, je také letnička. Rostliny jsou vzpřímené, řídce větvené a vysoké 80 cm. Květní úbory, široké 8 až 10 cm, každého okouzlí jak svou jemností, tak i růžově fialovou barvou. Rostliny kvetou dlouho – od července do září. Tato chrpa se vysévá v dubnu do truhlíku, rostlinky se přepichují a teprve koncem května se vysadí ven na vzdálenost 30 až 60 cm, jednotlivě nebo do skupin. Vyžadují slunce a humózní půdu.

Naše tipy

* Chrpám se daří na slunném stanovišti, v téměř každé propustnější zahradní půdě. * Rostliny odrůd nízkého vzrůstu jsou jako stvořené pro pěstování v květináčích.

* Z chrp se výborně hodí k sušení chrpa americká, protože její stonky jsou velmi pevné.

Popisy k obrázkům

Chrpa velkohlavá

Chrpa horská

Skromné krasavice