U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

S ŮSMĚVEM

Kategorie: Hospodaření | Autor: IVA TVRZOVÁ

Úklid by měl být co nejefektivnější a nejsnadnější.

Záležet bude více na účinných úklidových prostředcích a výkonných pomocnících než na síle, kterou při smýčení, mytí a drhnutí vyvineme. 1 Bezproblémové luxování

Na chalupě i chatě se často nanesou ze zahrady do interiéru i větší nečistoty -hlína, kamínky, tráva, takže sáček se zaplní dříve, než jen při vysávání prachu. A pokud použijeme vysavač i na likvidaci pozůstatků nějakých stavebních úprav, prach z cihel či sádra a podobné materiály doslova zalepí stěny i téměř prázdného sáčku. Výhodnější je v tomto případě pořídit si vysavač bezsáčkový, u kterého sběrnou nádobu na nečistoty jednoduše vysypeme vždy, když to bude potřeba. Bezsáčkové vysavače nabízí už několik výrobců, zvolit můžeme například ERGO SPACE XXL 20 od Electroluxu. Jeho parametry, výbava a cena jsou pro chalupu ideální: max. příkon 1700 W, hubice na koberec a tvrdou podlahu, akční rádius 13 m, doporučená cena 2885 Kč.

   Rychlým pomocníkem na úklid drobnějších nečistot, jako drobečků pod stolem, rozsypané mouky v kuchyni či jen prachu, je akumulátorový tyčový vysavač. Nepřekáží žádný elektrický kabel, vysavač kamkoliv přeneseme jednou rukou a okamžitě vysáváme. Například ERGO RAPIDO CYCLONIC ZB 271 od Electroluxu vysaje na jedno nabití až 80 m2 a může pracovat při zapnutí silného vysávání 25 minut. Po práci se opět postaví do stojanu s nabíječkou, připojeného do el. zásuvky. Navíc z něj lze vyjmout ruční vysavač a použít třeba v autě. Doporučená cena je 3509 Kč.

Jak na dřevěnou podlahu

Úklid a údržbu dřevěných lakovaných podlah usnadní kompletní řada výrobků péče o podlahy Bona Care. Zahrnuje čisticí přípravek Bona Care Cleaner, který vyčistí i tuhé šmouhy a zaschlé tekutiny, a přípravek na oživení Bona Care Refresher, jež obnoví povrch zašlých a poškrábaných podlah tak, že vypadají jako nové. V sadě dále najdeme pomůcky na aplikaci – mop se dvěma vyměnitelnými utěrkami z mikrovlákna (zvané pad). Přípravek jednoduše naneseme pomocí rozprašovače na podlahu a pak mopem setřeme. Po úklidu utěrky vypereme. Koupit lze nejen celou sadu, ale i jednotlivé výrobky. Připravuje se i nová řada pro laminátové, PVC a keramické podlahy.

Na prach a špínu s Viledou

Dobrým pomocníkem při úklidu jsou hadříky s mikrovlákny. Jsou vhodné pro stírání prachu na sucho i vlhký úklid zaschlé špíny, vyčistí mastnotu bez použití chemie. Také utěrky s mikropóry nepotřebují k čištění saponáty. Suchý nebo orosený povrch snadno vyleští. Navíc zabraňují usazování nečistot, takže následující úklid bude snazší. Například hadřík Magico je určen na všechny hladké povrchy v interiéru, může se použít i na okna, zrcadla a jiné skleněné plochy. Další výrobky jsou určeny na mytí nádobí, na auta apod. Z podobných materiálů jsou i třásňové mopy na mokrý úklid keramických a PVC podlah.

Umýt okna je hračka

Se stěrkou Vileda 2 v 1 šetříme čas i námahu – jde totiž o kombinaci mikroaktivního hadříku a gumové stěrky. S oběma částmi lze pracovat najednou (jen s krátkým držadlem nebo připevněnými na teleskopické tyči) nebo je rozdělit a pracovat s každým nástrojem zvlášť. Protože aktivní vlákna utěrky jsou vyrobena ze speciálního materiálu, který saje mastnotu i špínu, nepotřebujeme k mytí žádné čisticí prostředky, postačí čistá voda. Když se utěrka zašpiní, sundáme ji ze stěrky (je na suchý zip) a vypereme. Další výhodou je teleskopická rukojeť s otočným kloubem, takže dosáhneme bez problémů i na těžko příÚKLID stupná místa – střešní okna nebo neotvíratelné skleněné výplně. Se stěrkou se pracuje snadno: navlhčíme utěrku, ta namočí okno a stěrka vzápětí špínu setře. Žádné náročné leštění a kontrola šmouh na okně. Stěrka stojí zhruba 850 korun.

SAVO s novými účinky

Tradiční dezinfekční a čisticí prostředek SAVO je dnes na trhu nejen v novém obalu, ale především se rozšířila řada jeho produktů. Jsou tu jak prostředky na bázi chloru s dezinfekčními účinky, tak přípravky bez chloru s antibakteriální přísadou. K chlornanovým patří například SAVO Originál pro univerzální dezinfekci a dezinfekci pitné vody, SAVO Perex pro bělení prádla, záclon a odstraňování skvrn, dalším je přípravek proti plísním s rozprašovačem, Brilant je zas určený na mytí podlah a bělení spár kachliček a Razant pro uvolnění odpadů umyvadel, dřezů a van a likvidaci zápachu. Výrobky SAVO WC -jsou celkem tři – odstraňují usazené nečistoty, dezinfikují či odstraňují rez a vodní kámen, navíc všechny příjemně voní.

Přípravky řady SAVO Glanc jsou bez chloru, zato s antibakteriálními účinky a příjemnou vůní. Jsou určeny na čištění mastnoty i zaschlých a hrubších nečistot z různých povrchů. Např. Extra gel je vhodný na sklokeramické desky a akrylátové vany, Univerzal na všechny povrchy, Mýdlový čistič zas na dřevo. Koupelna si poradí se rzí a vodním kamenem, jemný abrazivní Čisticí krém s připáleninami atd. *

www.electrolux.cz, www.viledashop.cz, www.bochemie.cz, www.bona.cz, www.vileda.cz

Popisy k obrázkům

1 Z akumulátorového vysavače můžeme oddělit praktický malý ruční vysavač 2 Hadřík s mikrovlákny Magico čistí bez saponátů 3 Bezsáčkový vysavač Ergo space XXL 20 je vhodný na chalupu i chatu 4 S akumulátorovým vysavačem Ergo Rapido se dostaneme i do nejvzdálenějších koutů stavení – a bez elektrické šňůry 5 Některé z dezinfekčních a čisticích přípravků SAVO 6 Sada výrobků k péči o dřevěné podlahy Bona Care

Autor fotografií: FOTO: ARCHIV FIREM ELECTROLUX, BONA CARE, VILEDA, BOCHEMIE

S ŮSMĚVEM