Proč vám natékají v létě nohy?

Oteklé nohy dokážou znepříjemnit léto. Vysoké teploty jsou zátěží pro celý organismus a pro dolní končetiny zvlášť, jelikož se krev v nohách hromadí a způsobuje pocit tíhy, bolest a otoky. V kombinaci se sedavým zaměstnáním či dlouhodobých stáním můžete lehce mít „nohy jako konve“. Důležité je otoky nepodceňovat a zjistit, zda se nemůže jednat o závažnější problém.

 

 

Vadí horko
Ačkoli je léto jedno z neoblíbenějších ročních období, pro oběhový systém je horko velkou zátěží.  „V teple dolní končetiny snadno otékají, což je často doprovázeno nepříjemnými pocity jako bolest, tíha a podobně. Je to dáno především tím, že teplo zpomaluje průtok krve v žilách, zvyšuje se riziko dehydratace a častěji se cestuje, což také zvyšuje riziko zánětu žil,“ vyjmenovává MUDr. Júlia Stracenská, kožní lékařka věnující se i onemocnění žil a bércovým vředům.
Za oteklé nohy v létě však nemůže jenom teplé počasí. Otoky mají často další příčiny, které bychom měli zjistit a minimalizovat. Které patří mezi ty nejčastější?

 

Chronická žilní choroba
Podle statistik je toto onemocnění nejčastější příčinnou otoků nohou. Tímto onemocněním trpí až 85 % populace. „ Největší problém je v tom, že žilní stěny ztrácejí napětí a netlačí pak krev zpět k srdci,“ vysvětluje lékařka a dodává: „Otoky vás tedy trápí hlavně večer. Nejvíce ohroženi jsou lidé s nadváhou a sedavým zaměstnáním.“  Kromě otoků jsou dalším příznakem metličkové a křečové žíly. V tomto případě se doporučuje konzultace s lékařem. „Většinou se začíná s léčbou pomocí zdravotních punčoch a venofarmak (léků na žíly).  Důležitý je také pravidelný pohyb i během dne,“ vyjmenovává lékařka.

 

Těhotenství
Oteklé nohy jsou v těhotenství velmi časté, zvlášť v jeho druhé polovině. Kvůli správnému vývoji plodu začne tělo zadržovat větší množství tekutin a zvýšením hmotnosti a tlaku bříška dochází k rozvoji křečových žil. V tomto období je dobré dodržovat správný pitný režim, často měnit polohy nohou a chodit pravidelně na rychlejší procházky a používat kompresivní punčochy pro těhotné.  Oteklým nohám se pak výrazně uleví.

 

Lymfatické otoky
Otoky způsobené chybou v lymfatickém systému poznáte tak, že kromě kotníků máte oteklé i prsty a nárty. „Často se jedná o vrozenou vadu nebo poškození mízních cév (např. po prodělané infekci, traumatu, operaci), v krajních případech může nemoc způsobit až „sloní nohu,“ varuje lékařka a vysvětluje: „ Lymfedém poznáte tak, že když na něj zatlačíte, zůstane v místě důlek. V tomto případě zamiřte k lékaři, který doporučí vyšetření, vhodnou léčbu či lymfatické masáže.“

 

 

 

Sedavé zaměstnání
Celodenní sezení u počítače nedělá dobře jak našim zádům, tak ani nohám. Podobné problémy přináší i zaměstnání, kde se většinu času musí stát. Nohy nám tuhnou a průtok krve se opět zpomaluje, krev se hromadí v dolních končetinách a ty otékají. „Důležité je nohy pravidelně protahovat, chodit na malé procházky či občas vyběhnout schody. Stačí pár minut několikrát za pracovní dobu a nohám se výrazně uleví,“ doporučuje MUDr. Stracenská.

 

Špatná funkce vnitřních orgánů
Nesprávně pracující vnitřní orgány mohou mimo jiné také způsobovat otoky dolních končetin. Nejčastěji jsou na vině ledviny, které, pokud nepracují správně, zadržují v těle tekutiny. Stejně tak dochází k zadržování soli. Pokud nepracují játra, přestanou tvořit bílkovinu, která drží tekutinu v cévách a ta pak uniká do okolních tkání a způsobuje otok. Může se ale také jednat o otoky z jiných příčin, proto vždycky při otékání nohou navštivte lékaře.

 

Co nedělá otékajícím nohám dobře?

obezita

život bez sportu

dlouhé stání na místě / dlouhé sezení

sauna / horké lázně a koupele

dlouhodobé slunění

příliš těsný oděv, zejména ponožky a boty

vysoké nebo příliš nízké podpatky

 

Co těžkým nohám uleví?

pravidelné cvičení (jízda na kole, jogging, plavání, procházky)

snížení nadváhy

omezení dlouhého stání

střídání teplé a studené vody na dolní končetiny při sprchování

vynechání horké koupele

pohodlné oblečení a obuv

 

TEXT: REDAKCE
FOTO: ARCHIV

 

 

 

 

Proč vám natékají v létě nohy?