Jak vybrat správnou matraci, aby vás už nikdy netrápila bolest zad

Pro komfortní spánek je důležitá kombinace roštu a matrace. Foto: SCAnquilt
Správně pružný rošt s matrací je důležitý pro kvalitní spánek, a tedy i pro naše zdraví. Tuhost matrace je dána délkou odpočinku, naší váhou a také věkem a zdravotním stavem.
Pružinové matrace jsou ideální volbou pro osoby, které netrápí žádné zdravotní potíže. Jsou prodyšné a ekonomicky výhodné. Jsou ideální volbou, pokud máte postel s pevným roštem. Vyznačují se dlouhou životností. U pružinových matrací se akorát vyvarujme skákání po nich, protože pružiny se mohou mechanicky poškodit.
Latexové matrace jsou velmi elastické, ale spíše měkčí. Z tohoto důvodu nejsou vhodné pro osoby, které se nadměrně potí, ale nehodí se také pro lidi, kteří jsou alergičtí na latex. Ani nejsou případné do místností s vysokou vzdušnou vlhkostí. Nemůžeme jim ale upřít, že jsou perfektní na lamelové rošty.
Pěnové matrace patří dlouhodobě k nejoblíbenějším typům. Jsou lehké, pružné a cenově dostupné. Dokážou se přizpůsobit tvaru těla a poskytnout dostačující oporu páteři. Některé pěnové matrace jsou oboustranné. Každá strana má jinou tvrdost, kterou měníte podle potřeby. Rychle se však opotřebí. U pěnových matrací je možné rozepnout a sejmout potah a vyprat ho na 60 °C v režimu běžného praní. Potah nebělíme, nežehlíme ani chemicky nečistíme. Samotnou pěnu nedoporučujeme nijak čistit.
Matrace vyrobené z kokosového vlákna mají velmi dobré absorpční schopnosti, výborně pohlcují nadměrnou vlhkost. Jsou výbornou volbou pro alergiky a osoby, které trpí kožními problémy. Kokosové vlákno patří mezi nejoblíbenější přírodní materiály.

Ergonomický polštář je tvarem přizpůsobený lidskému tělu, hlavně pak hlavě a šíji. Foto: IKEA
Jak často matraci měnit?
U všech matrací platí, že je není nutné měnit po dobu jejich běžné životnosti. Jsou vyrobeny tak, aby si po dobu záruky udržely formu bez obracení. Běžná matrace pro dospělého má zpravidla životnost kolem deseti let, poté je vhodné ji vyměnit. Matrace měníme, jen pokud jsou viditelně opotřebené. Většinou se doporučuje změnit matraci po 8 letech i z hygienických důvodů. Špičkové matrace mají delší životnost, levná matrace se může opotřebit rychleji. Poznáte to tak, že je měkčí, jsou na ní proležená místa nebo deformace. Ta najdete nejčastěji v bederní oblasti, kde je matrace nejvíce zatížená.
Dbáme na to, aby měla matrace odpovídající velikost. Měla by být vždy alespoň o 20 až 30 cm delší, než je postava člověka. Z hygienického hlediska necháme matraci vyvětrat (roztoči, prach), tedy sundáme z ní polštáře a přikrývky a případně všechno ostatní, co na posteli máme.

Poslední léta dochází v západní evropě k velkému návratu k pružinovým matracím. Foto IKEA
Chránič matrace a topper
Nejlepší způsob, jak pečovat o matraci, je používat chránič matrace, který péči usnadní. Snadno se sundá, po vyprání rychle schne a jednoduše se na matraci zase navlékne. Udržuje ji svěží a čistou, bez roztočů a alergenů. Nepropustná varianta zase zamezí, aby tekutiny prosákly až na matraci, a tak bude matrace vždy suchá a beze skvrn. Praní chrániče je vhodné spojit s pravidelným praním prostěradla a povlečení. Lze je prát na vysoký stupeň.
Zcela odlišný je topper, který má dvě funkce: ochrannou a komfortní. Jedná se o svrchní matraci, která je vysoká zhruba 5 cm. Na matraci se připevňuje s pomocí elastických pásků. Chrání ji před mechanickým poškozením a znečištěním a zároveň zlepšuje její funkční vlastnosti. Avšak má vysokou pořizovací cenu.
Nezapomínejme na rošt
Správná kombinace roštu a matrace je pro spánek důležitá, přitom právě rošt je často opomíjenou součástí. Pokud investujete do novématrace a máte staré či nevyhovující rošty, měli byste uvažovat o jejich výměně. Matrace a rošt společně určují, jak tvrdá či měkká postel je. Pokud matrace pruží dostatečně (např. standardní pružinová matrace), můžeme zvolit pevný rošt. U méně pružných matrací (např. standardní pěnová) je lepší volit pružnější rošt. Některé druhy roštů a matrací není možné kombinovat – např. na polohovatelné lamelové rošty nelze dávat pružinové matrace, protože by mohlo dojít k jejich poškození.
Neexistuje univerzální recept na dokonalou kombinaci matrace a roštu, neboť spánek je individuální. Vždy je nejlepší poradit se s odborníkem.

Povlečení by mělo být z přírodních materiálů. Foto: MK Lůžkoviny
Jak je to s výběrem polštáře?
Volba konkrétního polštáře je vždy subjektivní a záleží na osobních preferencích. První, čím bychom se měli řídit, je poloha, ve které převážně spíme. Pro polohu na zádech a na boku je vhodný ten vyšší a pro ty, kteří spí převážně na břiše, se hodí nižší polštář.
Alergici upřednostní syntetické materiály před peřím. Peří zase ocení ti, kteří nemají alergie a mají rádi načechrané polštáře. Samostatnou kategorií jsou pak ergonomické polštáře, které zajistí potřebnou oporu díky paměťové pěně.
Bezvadné je používat i chránič na polštář, který prodlouží jeho životnost a zároveň zvýší vaše pohodlí. Díky zipu drží polštář uvnitř na svém místě. Stačí jej rozepnout a můžeme potah vyprat.
Polštáře ze syntetických materiálů je možné prát bez obav i častěji. U péřových radíme být opatrnější, aby si péřová náplň zachovala načechranost, čemuž pomůže i sušení v sušičce. Polštář měníme za nový minimálně zároveň s novou matrací.