U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Pokojové květiny

Kategorie: Volný čas | Autor: HKK, FOTO HOLANDSKÁ KVĚTINÁŘSKÁ KANCELÁŘ

MUCHOLAPKA PODIVNÁ (Dionaea muscipula)

KŘÍŽOVKA O CENY

Toto zvláštní jméno patří drobné masožravé rostlině. Vytváří bohaté přízemní listové růžice, na konci listů má zvláštní lapací systém, s jehož pomocí chytá kořist. Jakmile se hmyz dotkne konce oválného listu, ten se v polovině přehne a svou kořist tak uvězní. Tato bahenní rostlina vyžaduje dostatek rozptýleného světla, vydatnou zálivku měkkou vodou a chladnější místo. Na konci léta je dobré ji přemístit do místnosti s teplotou 5 až 10 °C a tam ji přezimovat. Na jaře ji přeneseme do místnosti, kde byla přes léto, předtím ji však přesadíme do nového rašelinového substrátu. Mucholapka je poměrně drobná rostlina, proto lépe vynikne ve … (viz tajenka). Obecné zásady pro pěstování masožravých rostlin:

* Umisťujeme je na nejsvětlejší místo, jaké v bytě najdeme. Pokud budou mít dostatek vody, bude se jim dařit i na přímém slunci.

* Květináč nenecháváme nikdy vyschnout. Zaléváme pouze do misky, v níž stojí.

* Pokud je to možné, používáme k zálivce odstátou nebo dešťovou vodu. Masožravé rostliny jsou velmi citlivé na vápník, proto nepoužíváme vodu z kohoutku.

* Nikdy je nepřihnojujeme.

* Každoročně nebo každý druhý rok rostlinu přesadíme, nejlepším obdobím je jaro.

Tajenka křížovky z č. 11/2003: peruánských a ekvádorských And

Knihy vyhrávají:

E. Pospíšilová, Praha 4

J. Petrášová, Neratovice

L. Jaroslav, Kostelní Lhota

Tajenku křížovky pošlete nejpozději do 31. ledna 2004 na adresu: redakce Chatař & chalupář, Zelený pruh 95/97, 140 00 Praha 4. Tři vylosovaní luštitelé dostanou hezké knihy, které věnovalo knihkupectví Kanzelsberger, Václavské nám. 4, Praha 1.

Pokojové květiny