U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Plotostřihy už také se sběračem

Kategorie: Chatař & chalupář – kouzlo zahrady | Autor: jt

Krásu a zdravou svěžest živým plotům dodá jen správné a pravidelné stříhání. Bez mozolů, které u delšího plotu hrozí při stříhání ručními nůžkami, to dokážeme jen s elektrickým či akumulátorovým plotostřihem.

Jak u elektrického, tak u akumulátorového plotostřihu výrobci pamatují nejen na výkon, ale také na bezpečnost, kterou při neopatrném zacházení ohrožují kmitající ostré zuby. Mezera mezi palci jejich lišty omezuje tloušťku stříhaných větví, a tím chrání plotostřih před přetížením a “zakousnutím”. Konec lišty plotostřihu bývá chráněn krytem, zabraňujícím najetí na kůl nebo drátěný plot, který může být skrytý za živým plotem. Vůbec nejlepší ochranou je držení plotostřihu oběma rukama. Nože totiž běží jen tehdy, když současně stiskneme spínače obou rukojetí. Před poraněním o pichlavé větve a trny jsou ruce navíc chráněny plastovým ochranným štítem. Dražší plotostřihy mají i rychlobrzdu, která v okamžiku uvolnění kteréhokoliv spínače zastaví nože ve zlomku sekundy. Vůči rukojetím jsou plotostřihy vyváženy, abychom s nimi mohli stříhat ve svislé i vodorovné rovině a také abychom mohli nápaditě tvarovat okrasné keře a stromy v jakékoliv pozici.

Na velký plot volme dlouhou lištu

Plotostřih vybíráme podle druhu a velikosti živých plotů a keřů, které hodláme stříhat a tvarově upravovat. Lišty mívají délku od 20 do 70 cm. Čím kratší lištu zvolíme, tím snadněji budeme s nůžkami manipulovat. Jenže pak s nimi vystačíme jen na úzké a nevysoké ploty. Pro rodinné zahrádky s živým plotem doporučované

výšky 150 – 180 cm vyhovují nejlépe plotostřihy s lištou dlouhou 50 – 60 cm, s hmotností do 4 kg. Pro vysoké a dřevnaté živé ploty vybíráme plotostřihy s větší roztečí nožů, např. 34 mm, na stříhání menších a mladších listnatých plotů vystačí plotostřih s roztečí nožů 12 – 24 mm. Tato čísla udávají největší tloušťku větve, jakou plotostřih přestřihne. S praktickou novinkou přicházejí elektrické plotostřihy značky Bosch. K jejich liště lze upevnit z příslušenství sběrací žlab neboli kolektor. Ten při vodorovném stříhání vrcholku plotu zabraňuje odřezkům, aby propadávaly do živého plotu, kde ubírají mladým výhonkům světlo.

Bezpečné stříhání bez balacování na štaflích

Pro stříhání zvlášť vysokých plotů, nebo zvlášť nízkých plotů se vyplatí tzv. teleskopický plotostřih, jehož lišta se dá sklopit v několika úhlech téměř o 90° kolem kloubu na otočné a teleskopicky výsuvné tyči. I u nejvyšších plotů tak odpadne balancování na štaflích s přístrojem, jehož nože kmitají 3000krát za minutu! Nejužívanější akumulátorové plotostřihy vystačí do vyčerpání náboje akumulátoru pracovat nejdéle půl hodiny. Větší výdrž vykazují jen plotostřihy Brill-Accu, protože jsou napájeny elektřinou z kabelkového akumulátoru, který si zavěsíme řemínkem na rameno. Ten samý akumulátor se dá použít i k pohonu dalších pomocníků stejné značky – kotoučové pily na větve, rotačního koštěte, tyčového vertikutátoru a nůžek na keře.

Popisy k obrázkům

Plotostřih Bosch AHS 600 s lištou dlouhou 60 cm je vhodný pro zvlášť vysoké živé ploty. 4990 Kč

Plotostřihy Black&Decker umožňují přestavěním rukojeti měnit vyvážení v ruce podle délky střihu

S přídavnou tyčí dosáhneme s akumulátorovými nůžkami Bosch AHS 18 ACCU snadno až na vrcholek přerostlého živého plotu. 3480 Kč

K plotostřihům Bosch se nejnověji nabízí přídavná sběrací lišta, zabraňující zapadání odstřižků dovnitř plotu

Autor fotografií: foto: Bosch, Black&Decker

Plotostřihy už také se sběračem