U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Pily BAHCO mají dokonalý říz!

Kategorie: Vyrábíme ze dřeva | Autor: ml

Dřevo je teplé a hladké na dotek a může být opracováno do nejrůznějších tvarů, jaké si jen lze představit. A na takový bezkonkurenční materiál by se mělo jít jen s bezkonkurenčním nářadím. Jedna z řad nových pil ze sortimentu firmy BAHCO nese název Superior, to je “Dokonalý”. Ale ani o ostatních pilách se nedá říct, že by neměly ten správný říz!

Stačí jen vědět, jak vybrat tu nejsprávnější. Nejdůležitější je posoudit dvě věci: Jaký materiál budu řezat? Tady vezmeme v úvahu rozměry, tvrdost a strukturu materiálu – a – Jaký druh řezu potřebuji? Nebo-li jaké kvality = čistoty řezu chceme dosáhnout. Pak můžeme začít vybírat.

Pro hrubý řez silného materiálu vybereme pilu s větším/hrubým ozubením. Pila by měla být dostatečně dlouhá (55 až 65 cm), abychom si mohli dovolit energické dlouhé tahy a materiál nám ubýval před očima. Také ta se středními zuby by měla mít tu správnou délku (45 až 50 cm), ale v tomto případě získáme již i čistší řez. Pro jemné práce si vybereme kratší kus (30 až 40 cm) s malými/jemnými zoubky. Pila bude lépe ovladatelná a řez hladký.

Superior = dokonalý

Poznáte ji snadno. Všechny pily této řady mají černou povrchovou úpravu. Proč? Tento speciální povrch má dvě velké výhody: snižuje tření, takže se pila pohybuje mnohem snadněji než u obyčejné pily, a tak snižuje vaši námahu. A navíc i zvyšuje odolnost pily proti korozi.

Má silnější list, který zajišťuje vysokou stabilitu a vynikající přesnost. Zkosená špička umožňuje snadný přístup do úzkých rohů a omezených prostor. Ergonomická pohodlná rukojeť je zaoblena tak, aby padla do ruky, a navržena pro rozvedení svalové síly rovnoběžně s ozubením. Unikátní geometrie zubů XT se speciálně tvrzenými hroty zajišťuje výjimečný zářez a rychlé řezání bez zaseknutí. Zakalení pomáhá zubům, aby zůstaly ostré nejméně desetkrát déle než u konvenčního listu.

Profesionální ProfCut, ProfCut+

Řada ručních pil ProfCut je určena nejen pro profesionální uživatele, ale i pro náročné kutily. Všechny tyto pily mají nové superostré ozubení GT s tvrzenými hroty zubů. ProfCut+ má navíc pro snadnější řezání povlak s nízkým třením. V širokém sortimentu existuje velký výběr pil pro různé aplikace, jako je řezání překližky, laminátů, řeziva, plastů, sádrokartonu, pórobetonu.

Univerzální PrizeCut

Robustní ruční pila s univerzálním středně hrubým ozubením UT s tvrzenými hroty zubů si poradí se všemi druhy dřeva, příčným i podélným řezem. Pilový list je vyroben z vysokojakostní oceli pro zajištění stability a dlouhé životnosti. Má pevnou bezpečnou rukojeť s úhly 90 a 45 stupňů.

* * *

“Dokonalou” pilu XT Superior poznáte podle černé barvy pilového listu

Řada ProfCut má ocelově leštěný povrch a ProfCut+ pro pohodlné řezání bez námahy je opatřena oranžovým povlakem

Pro běžnou práci stačí některá z pil PrizeCut. Hodí se pro řezání všech druhů dřeva

Superior střední velikosti se hodí také na dřevoštěpkové desky

S ProfCutem jdou čistě seříznout např. latě, vhodné pro stavbu plotu

Všechny tři řady pil nabízejí také děrovku (tady PrizeCut)

Univerzální PrizeCut s tvrzenými hroty zubů

Hladký řez pily ProfCut+ s jemným ozubením

Kvalitní spoje jsou s čepovkou Superior zaručené

FOTO PAVEL ZEMAN A ARCHIV BAHCO

Pily BAHCO mají dokonalý říz!