U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Pár slov o zahradním domku

Kategorie: Dřevostavby stále lákavé – speciál | Autor: rb

Nemusí jít o žádnou velkou stavbu, ale ani chatička, v níž najde místo nářadí a kempinkové potřeby, nebo i malá dílnička, nemusí zahradu či jiný pozemek u domu hyzdit.

Zatímco chatu, v níž chceme i přespávat, anebo v ní občas ubytovat hosty, si raději necháme rychle a odborně smontovat od stavební firmy, na tu malou zahradní si zdatní kutilové troufnou sami.

Závazná je bezpečnost

Dnes stále ještě platí zákon č. 50/1976 Sb. o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon) i s jeho doplňky a výjimkami. Ovšem připravuje se zákon nový, který kolotoč okolo výstavby a jejího povolování zjednoduší a urychlí. Ale ani kdyby do budoucna neplatilo jediné závazné pravidlo, stále platí ta, která se vztahují k bezpečnosti výstavby. Souvisejí s únosností základů a stabilitou konstrukce, se zdravotně nezávadným materiálem a nátěry. Také instalace elektrického vedení a jeho připojení na síť, stejně jako rozvod vody, vyžadují spolupráci s odborníky, kteří mají pro tyto práce oprávnění.

Obklady na výběr

Pro vzhled chatičky je samozřejmě důležitá barva povrchové úpravy. Dřevu s pěknou kresbou, ošetřenému důkladně proti nepřízni povětrnosti i dřevokazným houbám a hmyzu, sluší lazura buď zcela bezbarvá nebo jen s malým přídavkem teaku či ořechu. Chceme-li však rozveselit kout, v němž stavíme, zkusme světle modrou, jakou se proslavila Provence, světle zelenou, nebo i výrazně rezavou, tentokrát ovšem krycí. Dalším kouzlem, které z vaší malé zahradní stavby může udělat usměvavý domek jako pro panenky anebo zálesácký srub, je obklad. Co je na výběr?

* Překližka – Ve variantě pro venkovní použití nebo v úpravě, aby odolávala povětrnostním vlivům je vhodná podélně řezaná či v tabulích (dekorativní obkladové tabule s nepravými spárami jsou vhodné k “táflování” vnitřních stěn a příček). Překližku je rovněž možné rozdělit na úzká “prkna” a přibít je na konstrukci tak, aby se lehce překrývala. Obklad bude mít nejen zateplovací, ale i vodovzdorný efekt.

* Tvrdá dřevovláknitá deska – Tyto desky vyrobené ze silně stlačeného odpadu vzniklého při zpracování dřeva, jsou v některých zemích velmi oblíbené k pokrytí stěn kůlen a stodol. Spáry mohou být začištěny přibitím krycích lišt nebo dřevěných proužků, kterými se vytvoří dekorativnější efekt.

* Dřevotřísková deska – Pro obklad se hodí pouze dřevotřískové desky pro venkovní použití. Jsou-li vhodně ošetřeny, odolávají dobře proti vodě. Musíme však počítat s tím, že se dřevotříska tvarově mění a zvolit vhodnou výplň expanzních spár mezi deskami.

* Řezané dřevo – K obkladu nosné dřevěné konstrukce lze použít běžná prkna, ale přes spoje zvenku nebo zevnitř musíme připevnit krycí lišty nebo proužky. Je to pracná záležitost, kterou lze doporučit jen když nejsou dostupné běžné palubky nebo jiné překrývající se desky.

* Palubky – To je v našem případě atraktivní a populární volba. Jde o dřevěné obklady různých šířek a tlouštěk, spojované na polodrážku nebo na pero a drážku. Můžeme sem započítat i přeplátování ze zaobleného krajního materiálu, který vyvolává dojem, že stavení bylo zhotoveno z klád, a zešikmené překrývající se krajové desky či fošny.

Popisy k obrázkům

Obložíme-li si přístřešek zaoblenými krajinkami nebo čtvrtkuláčí, bude působit jako srub

Polodrážka patří k nejrychlejším technikám spojování dřevěných obkladů

Elektrické vedení je nejvhodnější upevnit na konstrukci stěny pod obklad

Obklad z krajových fošen vyhlíží zajímavě rustikálně

Zašikmený obklad z úzkých prken je účelný i pěkný

Autor fotografií: FOTO ARCHIV

Pár slov o zahradním domku