U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

ODOLNÉ MERUŇKY

Kategorie: Zahrada | Autor: KR

I na podzim se vysazují ovocné stromky. Pokud se rozhodneme pro meruňku, musíme si předem uvědomit, že je to teplomilná ovocná dřevina. Stanoviště proto vybíráme na jižních svazích, kde je co nejvíce oslunění celý den, a které je od severu chráněno buď kopcem, budovou nebo alespoň dřevěným plotem. Půda by měla být záhřevná, propustná, hlinitopísčitá s dostatkem humusu. Na těchto půdách se za podnož doporučuje meruňkový semenáč. Na půdách jílovitých, těžších, chladnějších a vlhkých je vhodná slivoňová podnož. Pokud toto nedodržíme, můžeme se u stromu brzy dočkat tzv. mrtvice. Meruňky jsou choulostivé na mrazíky. Proto bychom si měli vybrat některou z odrůd, která našim konkrétním podmínkám vyhovuje. Z těch odolnějších druhů jmenujme alespoň některé.

Vesna – žlutočervená raná odrůda, dozrávající v půli července, je velmi odolná na pozdní jarní mrazíky. Není však odolná na šárku. Má dobrou šťavnatou chuť, je cizosprašná.

Veharda – žlutočervená odrůda, která má navinulou chuť. Je samosprašná, dozrává koncem července. Na šárku je odolná a má spolehlivou plodnost.

Vesprima – plody mají pevnou oranžovou dužinu a velmi dobrou chuť. Při příznivém odkvětu plodí pravidelně větší plody. Na jarní mrazíky je odolná, dozrává v první polovině srpna.

Kompakta – světležlutá velmi plodná odrůda překrytá rozmytým oranžovým líčkem. Chuť má sladce navinulou, kořenitou. Při květu je vůči mrazíkům odolná.

Harlayne – oranžová cizosprašná odrůda s pevnou dužinou stejné barvy. V některém roce kvete pozdě, a proto vzniká nebezpečí neopylení. V době květu je však na mrazíky odolná.

Odrůd meruněk, které by se třeba právě pro vaši zahradu hodily, je samozřejmě mnohem víc.

ODOLNÉ MERUŇKY