U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Nastává zelený čas

Kategorie: Zahrada | Autor:

Pomalu se blíží ta vlídnější část roku a všechno kolem se začne zelenit. Ten, komu se nelení a navíc chce něco udělat pro své zdraví, využije dobu, kdy paní matka Příroda připravuje pro příznivce zdravého způsobu života své bylinkové orgie. Jejich čas zakrátko nastane.

Kostival lékařský najdeme většinou na vlhkých místech u potoků. Používá se jeho kořen – odtud také jeho lidový název černý kořen. Ten je však třeba před sušením nakrájet na kousky, aby lépe prosychal. Používá se například při žaludečních vředech a poruchách látkové výměny, má hojivé účinky a mírní bolesti.

Smetanka lékařská neboli pampeliška – netřeba ji dále představovat. Čerstvé listy využíváme na saláty, květy třeba na med, ale možná nevíte, že jsou užitečné ijejí kořeny. Odvar z nich pomáhá odstraňovat z těla škodliviny, užitečný je při žlučníkových a ledvinových chorobách a podporuje trávení. I tyto kořeny před sušením nakrájíme na kousky.

Plicník, jak sám název napovídá, působí hlavně na dýchací soustavu. Nejcennější jsou zejména jeho spodní listy.

Andělika lékařská je výborná na žaludek, zvyšuje chuť k jídlu, odstraňuje nadýmání, reguluje vylučování žluči a celkově upravuje zažívání, léčí však také choroby dýchacího ústrojí a má ivlastnosti močopudné.

Devětsil, říká se mu také koňské kopyto, roste většinou ve vlhkých porostech olší. Čaj z kořene a květů čistí plíce. Dá se říci, že téměř všechno zelené, co v jarním čase nasbíráme, něčím našemu zdraví prospěje.

Nastává zelený čas