U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Nábytek pro zahradu

Kategorie: Inspirace | Autor: Iva Tvrzová

Uvažujete o koupi nového zahradního nábytku? Vybírat je z čeho, ať dáváte přednost klasickým tvarům ze dřeva nebo se necháte zlákat novými typy židlí či lehátek z originálně zpracovaného kovu nebo výpletu.

Vedle již běžného sortimentu nábytku z měkkých dřev (smrku a borovice) i odolného teaku, křesílek z výpletu přírodního (proutí a ratan) i umělého (např. vlákno Hularo), obyčejného plastu nebo různě zpracovaného kovu (ocel, hliník, litina) najdeme i spoustu novinek. Ty se týkají jak materiálů, jejich speciálních úprav, tak nových tvarů.

   Křehkou bílou krajku připomínají židle, stoly a lehátko Merletto z perforovaného hliníkového plechu s bílou povrchovou úpravou. Nábytek autorky Dagmar Moráňové získal ocenění „Vynikající design 2005“.

   Ocelový nábytek Sirio má jiné přednosti – povrchovou úpravu Thermosint, která je desetkrát silnější než běžné povrchy. Díky tomu je na dotek teplý a „plastický“, ale především na sluníčku nepálí a ve stínu nechladí. Je také odolnější i vůči poškození a vlivům počasí.

   Stále častěji se u zahradního nábytku kombinují dva materiály – kov a dřevo nebo kov a „umělý“ výplet. Nosná konstrukce bývá z ocelových trubek či profilů, případně z lehčího hliníku, s povrchem opatřeným vypalovacími laky v kovových odstínech. Sedák a opěradlo můžou být z plných nebo dělených dřevěných desek, většinou z odolných tropických dřevin. Příjemné měkké sezení umožňují sedáky a opěradla ze speciální tkaniny, odolné dešti i slunci. Komfortní sezení nabízí například nový materiál Textilene – vzdušný, příjemný na omak, tvarově stabilní, ale přizpůsobí se tvaru těla. Vyzkoušet jej můžete u nábytku Avantgarde. Výhodou je i nízká váha nábytku. Luxusně vypadá kovová konstrukce s umělým výpletem Hularo.

   Zkrátka nepřijdou ani příznivci celodřevěného nábytku. Teakové dřevo, dosud nejodolnější pro zahradní nábytek, překonal speciálně upravený americký akát – jeho zušlechtěná varianta Rotimber je ještě tvrdší a odolnější vůči počasí i poškození než teak. Rotimber použila firma Kettler u sestavy Ascona.

   Při prohlížení novinek vás u některých možná překvapí jejich strohý, „hranatý“ tvar, který příliš neláká k usednutí. Ale zkuste to, budete možná mile překvapeni! www.egoe.cz, www.kettler.cz, ww.schaeferboutique.cz, www.mountfield.cz

PÁR RAD PŘED NÁKUPEM

Design i materiál sedacího nábytku by měl lahodit nejen našemu oku, ale ladit i s prostředím, kde bude umístěn. Nezapomínáme také na praktickou stránku – zda budeme nábytek před každým deštěm a odjezdem domů uklízet, nebo zůstane na zahradě třeba i přes zimu. Měl by být kvůli úspoře místa skládací nebo stohovatelný? Chceme levný nábytek na pár sezón, nebo dražší s delší životností? Hledáme pouze účelnou věc, nebo nám záleží i na dokonalém vzhledu a zpracování? A hlavně – nezapomeneme se na vyhlédnutou židli nebo křeslo posadit, abychom vyzkoušeli, jak je pohodlná.

Popisy k obrázkům

1 Pro milovníky romantiky je tu subtilní kovová půlkulatá lavice v barvě moře (Schäfer)

2 Celokovová vzdušně působící souprava Sirio má speciální povrchovou úpravu Thermosint, zaručující, že se kov na sluníčku nerozpálí a ve stínu nebude studit (Royal Garden)

3 Stolování zpříjemní servírovací stolek – tento je ze sestavy Rena, vyrobené z odolného akátového dřeva (Mountfield)

4 Dřevěná pergola Bersa tvoří s lavičkou jeden celek. Je jako stvořená pro klidný kout zahrady (Mountfield)

5 Nejodolnější dřevěný nábytek současnosti – Ascona – se vyrábí ze zušlechtěného amerického akátu zvaného Rotimber (Kettler)

6 Nábytek Axis z ocelových profilů a hladkých desek z tropického dřeva vypadá stroze, ale navzdory tomu je pohodlný, židle jsou stohovatelné (Egoé)

7 „Krajkové“ lehátko Merletto z perforovaného hliníkového plechu působí v zahradě téměř jako umělecká plastika (Egoé)

8 Houpačku ze sestavy Avantgarde z hliníkové konstrukce a lehké textilie Textilene můžeme doplnit poduškami z mikrovlákna s teflonem (Kettler)

9 Elegantní sestava Melange, to je kombinace hliníkové konstrukce v šampaňské metalíze a výpletu Hularo v kávové barvě (Kettler)

Autor fotografií: FOTO EGOÉ, KETTLER, SCHÄFER SHOP, MOUNTFIELD

Nábytek pro zahradu