U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Máte autolékárničku podle předpisů?

Kategorie: Volný čas | Autor: Jiří Svoboda, Foto Martin Mašín a ZI

Autolékarnička je jednou z povinných výbav automobilů. Mnozí ji vozí v autě celá léta, aniž by ji byli nuceni použít. V průběhu doby se však předepsaný obsah lékárniček mění a také zdravotnický materiál stárne. Bylo by proto dobré ponořit se do útrob svého automobilu a překontrolovat obsahové vybavení autolékárničky spolu s dobou použitelnosti materiálů.Obsah lékárniček pro poskytnutí první pomoci, kterými musí být vozidla v silničním provozu vybavena, uvádí příloha č. 7 k vyhlášce č. 301/2001 Sb., o schvalování technické způsobilosti a technických podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích. Podle těchto předpisů musí být nově specifikovanou lékárničkou vybavena i vozidla uvedená do provozu již dříve. V silničním provozu můžeme nalézt několik typů lékárniček, a to podle druhu a velikosti vozidla, pro nějž jsou určeny, nás však bude zajímat lékárnička pro osobní automobily.

Autolékárničky mají obsahovat:

Obvaz hotový sterilní č. 2 (2 ks), obvaz hotový sterilní č. 3 (2 ks), obvaz hotový sterilní č. 4 (2 ks), šátek trojcípý (2 ks), náplast hladká na cívce 2,5 cm x 5 m (1 ks), náplast s polštářkem 8 cm x 4 cm (6 ks), obinadlo škrticí pryžové, délka 70 cm (1 ks), dezinfekční roztok ve

spreji (1 ks), obvaz hotový sterilní 5 cm x 7,5 cm (1 ks), rouška resuscitační (1 ks), rouška PVC 20 x 20 cm (1 ks), rukavice pryžové (latexové) chirurgické v obalu (1 ks), špendlík zavírací v antikorozní úpravě (2 ks), nůžky (1 ks).

Pro lékárničky je stanoveno, že se jejich obsah ukládá do samostatného pouzdra s charakteristickým označením, lékárnička se ve vozidle ukládá mimo dosah přímého slunečního záření, prostor pro ni musí být čistý, suchý a snadno přístupný, lékárnička musí být udržována v řádném stavu a zdravotnické potřeby nesmějí být za hranicí své použitelnosti!

Máte autolékárničku podle předpisů?