U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Lamináty a plasty

Kategorie: Zvláštní nabídka | Autor:

Plastické hmoty ovládají civilizaci a zákonitě pronikly i do světa podlah. Plasty se v konstrukci podlah uplatňují několika způsoby a různým podílem.

Laminát je odolný

Některé tzv. laminátové podlahy vypadají jako kamenné a mají dokonce i podobné vlastnosti. Ve skutečnosti mají hodně společného se dřevem. Podlahový dílec obdélníkového tvaru (lamela) je složen z několika vrstev. Spodní laminátová fólie zajišťuje plošnou stabilitu lamely, střední vrstva z dřevovláknité desky HDF je nosná. Horní vrstva z dekorativního papíru napuštěného pryskyřicí a vytvrzená do vysoce odolného laminátu chrání povrch proti opotřebení a mechanickému poškození. Ty nejkvalitnější laminátové podlahy mají až čtyři vrstvy dekorativního papíru a jsou laminované za velmi vysokých teplot a pod vysokým tlakem.

Podlaha z PVC

Podlaha z PVC je – na rozdíl od linolea- skutečně z plastu zvaného polyvinylchlorid. Ze zdravotního hlediska není sice ideální, neboť obsahuje též různá barviva, plnidla a změkčovadla, ale při běžném užívání to neznamená téměř žádné riziko. Naproti tomu ji lze velmi snadno udržovat v čistotě a pokládání této podlahy zvládne i průměrně šikovný kutil. Na trhu již dávno není jen PUC šedivé či hnědé, ale celá škála různých vzorů a napodobenin přírodních materiálů. Nové druhy krytiny z PVC jsou dokonce složeny z několika vrstev, což jejich vlastnosti výrazně zlepšuje. Stejně jako všechny tenké podlahové krytiny i tato vyžaduje pokládání na rovný, suchý a pevný podklad bez prachu a jiných nečistot. Před položením je třeba ji nechat nejméně jeden den volně rozloženou, aby se tvarem přizpůsobila. V místnostech do 20 m2 může být PVC krytina přilepena jen na okrajích. Ve větší místnosti se krytiny běžně lepí po celé ploše disperzními lepidly Lépe je ale použít speciální fixační lepidlo na PVC. Krytinu spolehlivě přilepí a přitom po jejím sejmutí se dá s původního povrchu podlahy (PVC, betonu a podobně) snadno smýt teplou vodu s vymývacím prostředkem.

Lamináty a plasty