U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Krby stále aktuálnější

Kategorie: Zajímavosti | Autor: rb+ml

Není sporu o tom, že krb je dominantou prostoru – ať už jde o ten otevřený v prostorné komnatě hradu, nebo o malou skládanku z jednoduché vložky a umělého kamene. Pohyby plamenů jsou ovšem vzrušující nejen z hlediska estetického. Provozní parametry nových typů krbů a krbových kamen, které velmi efektivně využívají levného otopu – dřeva, příjemně vzruší i ekonoma.

Zúvodu vyplývá, že bude řeč spíše o krbech, v nichž je oheň uzavřen v litinové nebo žáruvzdorné ocelové vložce, které zvyšují oproti otevřeným ohništím tepelnou účinnost dřeva až o 80 %. Díky keramickému žáruodolnému sklu, které vyplňuje rovná, půlkulatá či panoramatická dvířka, si můžeme i v nich celý proces spalování “užívat” na vlastní oči.

Jeden nebo dva pláště?

Prostšímu spotřebiteli stačí jeden, náročnější si dopřeje dva – chtělo by se hledat paralelu v odívání. Jenže pokud jde o krby, tato úměra pokulhává. Vždyť ten, kdo se rozhodne využít chytrého systému rozvodů, jímž jsou vyplněny vnitřní prostory dvouplášťové krbové vložky, může vyřešit z jednoho místa topení i v několika dalších místnostech. A přes počáteční poněkud vyšší náklady pak ušetřit spoustu peněz při provozu.

Dvouplášťová krbová vložka totiž funguje podobně jako teplovzdušný výměník. Má otvory, na něž jsou připojené hadice, které rozvádějí levné teplo třeba i do celého stavení. Ohřátý vzduch cirkuluje díky vertikálnímu proudění. Chceme-li však jednotlivé místnosti ohřát rychleji a neztratit v rozvodném potrubí získané teplo, namontujeme k výměníku ventilátor, který provoz výrazně urychlí.

Vedle sálavého tepla, jímž se ohřívá plášť krbu nebo krbových kamen, ale které se může do místnosti vracet i průduchem nad vložkou, tedy lze využívat i teplovzdušného systému rozvodů tepla do dalších místností. Zvolíme-li systém s teplovodním výměníkem, bude nám krb ohřívat teplou užitkovou vodu, ale také třeba celý teplovodní otopný systém.

Některé firmy nabízejí i krby s vývody teplého vzduchu, osazené navíc teplovodním výměníkem. Všechny systémy lze zkrátka užívat současně.

Než začnete stavět

Rozhodování, jaký krb zvolit, bychom tedy neměli uspěchat. Jde často přece jen o významný stavební zásah. V první řadě bychom měli ověřit kvalitu a tah komína. Pro funkci krbu s vložkou nebo krbových kamen již není nutný takový průměr komínového tělesa jako u krbů otevřených. Přesto je jeho správná funkce základním předpokladem a podmínkou úspěchu celé akce. I pokud se rozhodnete pro stavbu krbové “skládanky” s jednoplášťovou vložkou svépomocí, vyplatí se počáteční konzultace s dodavatelem, popřípadě kominickým mistrem. Instalaci krbu s teplovzdušným nebo teplovodním výměníkem, tudíž s nutností prorážet prostupy do dalších místností, samozřejmě svěřte – pokud nemáte výuční list topenáře – odborníkům.

I pro vás zbude dost práce okolo. Je třeba zvolit tvar a velikost krbové vložky, způsob obezdění, materiál a barvu římsy, která by měla ladit s interiérem atd. A samozřejmě je třeba ještě před započetím stavby myslet na topivo.

Čím topit v krbu

Je příjemné, že velikost vložek krbů i krbových kamen je značná, takže do nich lze nakládat i polena dlouhá 50 i více cm. Výhřevnost dřeva pochopitelně závisí na jeho vlhkosti. Voda se při spalování dřeva odpařuje a značný díl energie se tedy spotřebovává na tento účel. Navíc se při tom silně znečišťuje čelní sklo vložky. Proto bychom měli spalovat pouze dřevo dobře vysušené na vzduchu, tedy s vlhkostí 15 až max. 20 %.

Měkčí druhy dřeva – smrk, bříza a olše – vyschnou většinou přes jednu zimu, zatímco dub, topol, javor, buk a hustá dřeva ovocných stromů schnou i několik let.

Do krbů a krbových kamen nejsou vhodná dřeva obsahující větší množství smůly. Je to zejména borovice a někdy také dříví smrkové. Naprosto nevhodná jsou všechna dřeva lakovaná, voskovaná a impregnovaná. Spalování látek, použitých k nátěrům a ochraně dřeva, vede k silnému a někdy těžce odstranitelnému zakouření skla krbu.

***

Krbová kamna ATMOS ideální do chat a chalup, jsou z tenkostěnné litiny, originálních kachlů a ze smaltovaných dílců. Topeniště je vyloženo kvalitními litinovými deskami a ve spodní části vybaveno litinovým otočným roštem, pod kterým je popelník. Pod a nad přikládacími dvířky jsou regulátory vzduchu pro optimální spalování

1 Lola Liberty: jmenovitý výkon 8 kW, max. výkon 11 kW, výhřevnost 130 m3/min. rozměr 620x920x580 mm, váha 160 kg, tah komínu 10 – 12 Pa, průměr kouřovodu 130 DN, palivo: dřevo, dřevěné či hnědouhelné brikety, cena 29 450 Kč

Stavebnicový systém KAGO obsahuje kouřovody, zděře, lamelové mřížky, izolace, tmely, pojiva, materiál na vyzdívku – vše, co je potřeba k postavení krbu. Litinová krbová vložka Garanta 602 s posuvným regulátorem přívodu vzduchu je prosklená vpředu a vpravo (je možná i zrcadlově obrácená varianta), má otočný rošt a oplach skla. Obestavění vložky Garanta 602 je možné např. teplovzdušným krbem Plzeň, a to ve dvou variantách: jedna má římsu z černé břidlice a obklad ze zelené břidlice, druhá (na obrázku) má římsy i obklad z falckého pruhovaného pískovce.

Výdechová mřížka je typu Rhön.

2 Garanta 602: výkon 10 kW, průměr kouřovodu 16 cm, palivo: dřevo, hnědouhelné brikety

Krbová kamna Junior a Max firmy TOP-EL se hodí pro trvalé, tak víkendové topení. Pečlivost provedení řadí tato kamna ke špičce ve své třídě. Všechny zátěžové části jsou vyrobeny z vysoce kvalitní a teplotně odolné litiny, kamna jsou vybavena otočným roštem. Spotřeba paliva je 1,5 – 2,2 kg/hod.

3 Junior/Max: max. výkon kW 6,8/9,4, výhřevnost 90 – 140/100 – 160 m3, rozměr 340x340x780/380x380x820 mm, váha 58/70 kg, průměr kouřovodu 120 mm, palivo: dřevo, dřevěné a uhelné brikety, cena 12 924/14 573 Kč

Dvouplášťová krbová vložka Ardente firmy VK Team CZ z litiny má dva ventilátory s regulací otáček. Je možné zabudovat vodní výměník s ohřevem až pěti radiátorů a také má vývody pro pro vytápění dalších prostor. Vyrábí se v rovném, panoramatickém a obloukovém provedení.

4 Ardente KZ-23 (obloukové provedení): výkon 10 kW, výhřevnost 164 m3, rozměry 680x320x550 mm, hmotnost 132 kg, průměr kouřovodu 18 cm, palivo: dřevo, uhlí, koks, cena 41 724 Kč

Krbové vložky MO/RSO fungují na konvekčním principu. Zvnějšku mají po stranách jeden plášť navíc. Ve vzniklém meziprostoru spodem nasávají studený vzduch od podlahy a horem do vyhřívané místnosti sálá teplo. Díky tomu se teplo šíří rychleji než obvykle.

5 Model 1710 Classic: jmenovitý výkon 8 kW, operativní výkon 5 – 9 kW, výhřevnost 75 – 135 m3, rozměr 600x497x560 mm, váha 120 kg, průměr kouřovodu 150 mm, palivo: dřevo, uhlí, brikety, koks, cena 45 820 Kč

Klasická krbová kamna ROMOTOP jsou vyrobena z ocelového plechu tloušťky 2 – 4 mm s žáruvzdorným matným lakem na povrchu.

Spalovací komora je vyložena vyjímatelnými šamotovými deskami, dno topeniště tvoří vyjímatelný rošt. Pevně uzavíratelná dvířka jsou prosklena tepelně odolným sklem. Horní prostor nad spalovací komorou lze použít k udržování teplých pokrmů a nápojů. Kamna KK 1.2 se dodávají s nadstavbou, již se zakryje vývod kouřovodu.

6 KK 1.2: výkon 9 kW, max. výkon 12 kW, výhřevnost 170 m3, rozměry 635x530x919 mm, hmotnost 150 kg, průměr kouřovodu 15 cm, palivo: dřevo, ekobrikety, průměrná spotřeba dřeva 3kg/h, cena 17 610 Kč

FOTO ARCHIV FIREM

Krby stále aktuálnější