U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Krabičky v nových kabátcích

Kategorie: Inspirace | Autor: Martina Lžičařová a Monika Fólová, Foto František Vaňásek a ZI

Chvíle štědrovečerního zvonění a rozbalování dárečků bývají vyvrcholením Vánoc. Dárek zabalený do krásného balicího papíru vždycky potěší, ale přiznejme si, že následně řešíme problém, kam s obalem. Šikovný Ježíšek může své blízké překvapit dárky vloženými do umně zhotovených krabiček. Ty nejhezčí můžeme po svátcích využít na ukládání nejrůznějších drobností.

Pevné krabičky, které budeme “oblékat” do nových kabátků, můžou být nejrůznějších tvarů. Většinou nevadí, jsou-li potištěné. Pokud by barevný tisk na víku prosvítal, přelepíme ho bílým papírem. Na potahování krabiček se nejvíc hodí samolepicí fólie. Pracuje se s ní snadno a rychle, protože se nekrabatí ani neklouže. Prodává se např. v obchodech s tapetami a v obchodech pro řemeslníky a kutily (OBI, Bauhaus…), stojí od 69 Kč za metr. Lze zakoupit i malé množství, fólii vám na místě ustřihnou.Na lepení papíru je vhodné lepidlo Herkules (40 Kč). Ozdoby lepíme rychleschnoucím lepidlem, které nezanechává stopy, např. SuperFix (52 Kč). Průhlednou fólii na potraviny (30 Kč) používáme na ochranu jemných ozdob. Při lepení ji není potřeba napínat.Nejjednodušší je potáhnout víko i dno krabičky jedním typem fólie. Pro zpestření lze kombinovat víc druhů tak, aby navzájem ladily. Ti zkušenější můžou zkusit použít i další materiály: barevný balicí papír nebo tapetu, karton, textil.

Čtyři okénka

Pracujeme s krabičkou od sýrů, která má čtyři trojúhelníkové výřezy ve víčku. Postup lepení je obdobný jako u krabičky s obrázkovým víkem:

* Z tvrdého papíru vystřihneme trojúhelníkový tvar shodný s víkem tak, aby šel do krabičky snadno vsunout.

* Na vystřižený kus přesně zakreslíme výřezy a na tato místa naneseme rychleschnoucí lepidlo a nasypeme barevné koření nebo obiloviny (např. černý nebo zelený pepř, rýži, červenou čočku, hořčičné semínko…). Přes celou plochu s nalepeným kořením volně přetáhneme průhlednou fólii, ustřihneme ji a přilepíme.

* Víko potáhneme samolepicí fólií, z rubové strany vystřihneme malá trojúhelníková okénka s přinechaným okrajem, ten v rozích nastřihneme a založíme dovnitř krabičky.

* Do připraveného víčka vlepíme díl s kořením.

Krabička s obrázkem

FOTO – Na víko přilepíme rychleschnoucím lepidlem kousek neprůhledné tkaniny a na tento podklad přilepujeme ozdoby (1). Přes víko přetáhneme průsvitnou fólii a podle potřeby ji ustřihneme (2). Po okrajích tkaniny naneseme lepidlo na papír (3). Fólii na okrajích přilepíme (4). Z lepenky vyřízneme ostrým nožem rámeček na obrázek. Naměříme samolepicí fólii s přidáním 1 cm na kraje a přilepíme na rámeček (5). Vystřihneme střed. Fólii v rozích uvnitř rámečku šikmo nastřihneme (6). Obvodové rohy sestřihneme tak, aby zůstal u kraje 1 mm. Fólii ve středovém výřezu přilepíme k lepence a dobře přihladíme (7). Na lepenku naneseme lepidlo (8). Rámeček přilepíme na horní víko. Záložky lepíme k boční straně krabice (9). Zaštípneme rohy, aby netrčely (10). Naměříme a vystřihneme fólii na dvě protilehlé boční strany a přilepíme (11). Centimetrový přesah nastřihneme (12) a vlepíme dovnitř krabice (13). Připravíme si zbývající dva díly fólie; 1 cm navíc na okraj bude jen na dolní straně víka. Obdobně postupujeme i v potahování spodního dílu krabice (14). Je hotovo. Stačí vložit dárek, převázat stuhou (15) a těšit se na příchod Ježíška (16).

Potřebovat budeme: krabičky od sýrů, bonbonů, bot apod., samolepicí fólii, fólii na potraviny, lepidla Herkules a SuperFix, nůžky. Na zdobení: stuhy, sušené přírodniny (květiny, trávy, listy), koření, kamínky, ulity, mušle, vyšitý obrázek, samolepky, kůže, knoflíky, kolečka sušených pomerančů apod.

FOTO 1 – Jednobarevnou fólii stačí oživit pestrými samolepkami

FOTO 2 – Výšivku na bílé panamě je vhodné podložit bílým papírem. K potažení krabičky textilií volíme silnější materiál, na němž nebudou vidět mapy od lepidla

FOTO 3 – Krabička i víko jsou potaženy odlišně barevnou samolepicí fólií. Na víku je pevně přilepena dárková stuha

FOTO 4 – Víko je polepeno vlnitým kartonem, pod nímž nejsou vidět okraje výšivky, umístěné ve středu. Samolepicí medvídek se prodává v květinářství

FOTO 5 – V rámečku z kartonu jsou pod průsvitnou fólií vlepeny přírodniny

Krabičky v nových kabátcích