U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

JEEP SLAVÍ NAROZENINY!

Kategorie: Rubrika | Autor: Petr Živný

Výrobků, které se stanou legendou, je jistě celá řada, ale být synonymem pro konkrétní oblast, to náleží jen několika vyvoleným. Automobily Jeep mezi ně bezesporu patří.

Už malí kluci vědí, že Jeep je „teréňák“. Jejich tátové by dodali, že pochází z Ameriky a dědové by si jistě vzpomněli, jak se jich tu desítky a stovky proháněly po 2. světové válce. Letos se Jeep dožívá 65 let, a protože se podařilo americké automobilce úspěšně etablovat v českých zemích, toto výročí jsme si připomenuli i my.

   Oslava narozenin se konala nedaleko Příbrami ve Zduchovicích a bylo možné se tu seznámit jak s historií značky v podobě jedinečné atrakce – svezení starými Jeepy Willys, které tak dobře známe z válečných filmů, tak se žhavou současností.

Statečná srdce veteránů

Historické vozy byly k dispozici celkem čtyři a prakticky se nezastavily, stejně jako jejich hrdí majitelé, kteří během jízdy v terénu dokazovali, že si jejich poklady v ničem nezadají s nejnovějšími modely a že ještě dnes dokážou kousky, nad kterými se tají dech.

   Svoje právem opečovávané miláčky znají jejich majitelé dokonale. Dokazovali to nejen řidičskými dovednostmi, ale i trpělivými odpověďmi na dotazy spolucestujících. Dozvěděli jsme se například, že provozuschopných veteránů značky Jeep Willys je v Čechách okolo dvou set. Z části se k nám dostaly se spojeneckými vojsky, ale většinou se jednalo o dodávky UNRA. Ještě připomeneme základní technické údaje: pod kapotou Jeepu bije čtyřválcové benzínové srdce s obsahem 2,2 l se spotřebou okolo 20 l na 100 km.

V terénu jsou doma

Ovšem ani nové Jeepy nejsou žádné navoněné, rozmazlené slečinky, ale pořádní chlapáci, kteří umějí vzít za práci, hlavně v terénu. O tom se mohli přesvědčit účastníci předváděcích jízd, které připravili prodejci vozů Jeep v České republice. K dispozici byly vozy Jeep Grand Cherokee a Jeep Commander. Oba se představily s motorem 3,0 CRD. Vozy s motorem 5,7 HEMI V8 tu sice nebyly, ale i tak Jeepy přesvědčily, že v terénu jsou doma, na rozdíl od některých vozů, které si na off-roady pouze hrají.

   Prodejci připravili trasu, kde dokonale demostrovali všechny přednosti vozu. Vynikající průchodnost terénem byla zvláště patrná při přejezdech překážek s velkým bočním náklonem či při zdolávání velkých terénních zlomů. Při jízdě asistovali zástupci jednotlivých prodejců, kteří všechny zájemce provedli trasou a při tom fundovaně zodpověděli spoustu dotazů týkajících se nových vozů a jejich vybavení.

   Těžko říct, co bylo pro přímé aktéry větším zážitkem. Jestli svezení v otevřeném historickém voze nebo možnost sedět za volantem a vychutnávat jistotu nejmodernější techniky v terénu, v němž by měla většina smrtelníků problém projít pěšky. Ať tak či tak, Jeep přesvědčil, že 65. narozeniny slaví v plné síle!

Popisy k obrázkům

Dvě varianty Jeepu Wagoneer z 80. let (vlevo je model XJ, vpravo SJ). Tento typ byl populární hlavně na americkém venkově

Nové modely dokazují stoprocentní jistotu v terénu

Jeep Willys je v ČR synonymem konce 2. světové války

Při pohledu na původní výbavu se mnohým klukům zrychlí tep

Autor fotografií: MARTINA FOTO LŽIČAŘOVÁ

JEEP SLAVÍ NAROZENINY!