U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Jako v římských lázních

Kategorie: Teplo domova | Autor:

Keramická dlažba provází lidstvo již od starověku. Například v koupelně si lze jen stěží představit na podlaze něco jiného než dlažbu nebo leštěný kámen. Jedinou vadou na kráse těchto materiálů je to, že působí studeně.

Již ve starém Římě využívali stavitelé důmyslného systému kanálů pod podlahou, kterými procházel teplý vzduch a podlahu vyhříval. Teplá podlaha je příjemná nejen bosým nohám. Teplo, které z ní sálá do prostoru, působí blahodárně na celé tělo a vytváří lepší tepelnou pohodu než běžný radiátor, který prakticky ohřívá pouze vzduch. Dnešní moderní podlahové topení, které umožňuje vyhřívat podlahu podstatně efektivněji než teplý vzduch, je obvykle nedílnou součástí podlahové konstrukce. Při rekonstrukci bytu nebo domu není většinou dodatečná instalace běžného podlahového topení možná nebo je spojena s velkými stavebními zásahy. Jedinou možností je v těchto případech použití extrémně tenkých elektrických topných kabelů, určených pro uložení ve vrstvě lepidla přímo pod dlažbou. Jejich použitím se podlaha zvýší pouze o několik milimetrů. Firma V-systém elektro dodává tyto speciální tenké topné kabely ve dvou variantách, jako topnou rohož nebo jako volný kabel v soupravách rozdělených podle velikosti vyhřívané plochy a použitého typu termostatu. Jednoduchý analogový termostat umožňuje nastavení žádané teploty a ruční zapnutí, resp. vypnutí topení. Digitální programovatelný termostat dokáže díky předem naprogramovaným časům zahřát podlahu přesně v té době, kdy je to potřebné. Po zbytek dne může topení v podlaze vypnout nebo udržovat teplotu na nižší úrovni, což se samozřejmě příznivě projeví na účtu za energii. Termostaty pracují obvykle v týdenním režimu a jejich program je možné přizpůsobit individuálním potřebám uživatele. Jedinými kritérii při výběru správného typu je tedy požadovaná velikost vyhřívané plochy a zvolený typ termostatu. Každá souprava obsahuje podrobný návod, s jehož pomocí je instalace hračkou. V krabici s příznačným názvem “TEPLÁ DLAŽBA” tak najdete vše, co je potřeba k tomu, aby se z Vaší nové dlažby obyčejné, studené, stala “dlažba teplá”. Podlahové topení lze instalovat v kuchyni, chodbě i v obývacím pokoji, nejčastější použití však nachází v koupelnách. Vždyť stát po uklidňující bylinné koupeli na vyhřáté podlaze bude jistě příjemnější, než přešlapovat na ledové dlažbě nebo na neustále vlhké předložce, kterou je pak nutné pracně udržovat v přijatelné čistotě. Díky “TEPLÉ DLAŽBĚ” se můžete i ve Vaší koupelně cítit jako v římských lázních.

***

Samotná instalace systému “Teplá dlažba”je velmi jednoduchá – skládá se pouze ze tří základních kroků:

Krok první

S použitím přiloženého fixačního pásu upevníte topný kabel na požadované ploše tak, aby vytvořil meandr.

Krok druhý

Topný kabel zalijete doporučenou vyrovnávací hmotou a to pouze v takové vrstvě, aby byl kabel zcela zakryt.

Krok třetí

Po zatvrdnutí vyrovnávací hmoty následuje položení dlažby obvyklým způsobem. Po zaspárování dlažby a připojení termostatu je možné systém uvést do provozu.

Jako v římských lázních