U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Jak ušetřit za teplo

Kategorie: Příloha – teplo domova | Autor: J. T.

Česká republika leží v mírném klimatickém pásmu, polovinu roku musíme v našich obydlích topit. K běžným zvyklostem patří i pravidelná koupel v teplé vodě. Podle statistiky a informací odborníků tak u nás průměrná domácnost použije na vytápění a ohřev teplé vody (TUV) asi 80 % své celkové spotřeby energie. Mnoha domácnostem stačí však jen polovina než jiným. Kromě územní polohy a nadmořské výšky rozhoduje o spotřebě tepla především způsob vytápění.

Výběr topného systému

Výběr vhodného topení je rozhodnutí na desítky let a tedy velmi vážná věc. Určitě záleží i na finančních možnostech, ale přesto není správné řídit se jen současnými cenami topidel a paliv, případně jen snadností instalace. Může se totiž stát, že dnes ušetřené peníze budeme muset v ještě větší výši vynaložit během provozu.Moderní topidla jsou složitá zařízení, nevyjímaje ani zdánlivě obyčejná kamna na uhlí. Proto není radno – a někdy to ani není možné – kupovat je a instalovat bez spolupráce s projektanty a odbornými firmami. Musíme totiž znát velikost objektu, jeho vlastnosti, spočítat potřebný plný výkon, vědět, jaké zdroje tepla jsou v místě k dispozici a nakonec v dané cenové hladině zvolit vhodný topný systém. Pro amatéra je toho opravdu příliš.

Energetický audit

Ještě před rozhodnutím se doporučuje nechat si v domě nebo bytě udělat energetický audit, který zjistí stav z hlediska spotřeby a možných úniků tepelné energie. Stojí asi 15 tisíc Kč, ale investice se ve formě úspor obvykle vrátí již za 2-3 roky.

Výhody a nevýhody

Při rozhodování mohou nastat dvě základní situace: Buď chceme instalovat topení v novostavbě, nebo se chystáme původní kotel či kamna vyměnit za něco lepšího. Zvláště v druhém případě je na místě rozvážnost a předvídavost. Není přece možné reagovat například na každý pohyb cen elektřiny tím, že vyhodíme přímotopy a začneme topit dřevem. Proto je dobré předem znát výhody a nevýhody jednotlivých topných systémů.

* Pevná paliva: Topné systémy na pevná paliva mají nižší pořizovací cenu. Také palivo je poměrně levné, ale musí se dovážet a uskladnit. Do kotlů je třeba pravidelně přikládat, musí se vynášet popel a topidlo čistit. Obsluha je fyzicky náročná a ne pro každého dostupná. U starších typů kotlů a kamen většinou chybí účinná regulace, takže značná část vyrobeného tepla není využita. Spalování uhlí navíc zhoršuje ovzduší. Ekologicky vhodným palivem je dřevo a především biomasa, například ve formě lisovaných briket nebo pelet. Při topení lisovaným palivem není třeba tolik přikládat a kotel se lépe reguluje. Ale také dřevo a pelety je třeba odněkud dovést a uskladnit.

* Elektřina a plyn: Elektrické a plynové kotle nevyžadují téměř žádnou obsluhu a jejich regulace je snadná. Plyn ovšem zdaleka není (a nebude) zaveden všude a také elektrická rozvodná síť je někde málo dimenzovaná, takže výběr elektrického nebo plynového topidla do jisté míry omezují distributoři. V místě použití jsou plyn i elektřina ekologickými zdroji tepla, avšak jejich výroba a přenos působí na životní prostředí negativně a promítá se i do jejich ceny. Základní nevýhodou je nejistý cenový vývoj.

* Alternativní zdroje: Využití slunce, větru, teploty vody, vzduchu a země pro vytápění a ohřev TUV nepoškozuje životní prostředí. Palivo je téměř zadarmo, takže alternativní systémy mají velmi nízké provozní náklady. Hlavní nevýhodou jsou vysoké pořizovací náklady (statisíce korun), které se zaplatí až za 8-12 let. Tepelná čerpadla a zejména vodní nebo větrné elektrárny se nedají postavit úplně všude a sluneční kolektory jsou v našich klimatických podmínkách většinou jen doplňkem hlavního topného systému, nebo slouží pouze k ohřevu teplé užitkové vody.

Jaké budou ceny?

Cena 1 kWh energie spotřebované v našich domácnostech je asi 1,50 Kč. Jestliže průměrná roční spotřeba v jednom bytě je 14 000 kWh a v rodinném domě 25 000 kWh, znamená to pro byt roční výdaj 21 000 Kč a pro domek 38 000 Kč. Podle typu ceny lze paliva rozdělit na tři skupiny: s volnou tvorbou cen (pevná a kapalná paliva), s věcně usměrněnou cenou (paliva používaná v centrálních zdrojích tepla) a s cenou regulovanou (elektřina a plyn). Odhadnout vývoj cen je velmi obtížné. Odborníci většinou odkazují na úroveň v Evropské unii. Podle toho se dá předpokládat, že se perspektivně cena elektřiny u nás možná ještě zvýší, neboť zatím je asi o 25-30 % nižší. Zemní plyn máme asi o 40 % levnější. Ceny uhlí, dřeva a biomasy, tedy domácích zdrojů, zůstanou přibližně na stejné úrovni a zdražovat by neměly ani topné oleje. Téměř jistě ale bude zrušena výhoda jen 5% DPH pro dodávku tepla z centrálních zdrojů, takže domácnosti ve městech se budou rozhodovat, zda není lepší si pořídit vlastní topení.

FOTO 1 – Plynové kotle jsou malé, výkonné a snadno ovladatelné (Vaillant)

FOTO 2 – Každé topidlo na pevná paliva vyžaduje pravidelnou obsluhu (Brunner)

FOTO 3 – Z alternativních zdrojů se v budoucnu uplatní především tepelná čerpadla (AEG)

Jak ušetřit za teplo