Jak pečovat o kožený nábytek

Oblíbené křeslo s koženým čalouněním vydrží po generace

Oblíbené křeslo s koženým čalouněním vydrží po generace. Foto: Shutterstock

Kůže je luxusní materiál, který dovede stárnout do krásy. I tak je ale třeba čalouněnému nábytku z přírodní usně věnovat správnou péči, abychom prodloužili jeho životnost a zamezili často nevratnému poškození.

Většina usní používaných pro výrobu nábytku spadá do několika hlavních kategorií: anilinová, semianilinová a pigmentová kůže. Liší se způsobem zpracování a povrchovou úpravou. Tím je dána jejich rozdílná odolnost i náročnost na údržbu.

Co je anilinová useň?

Je to useň nejvyšší kvality, která si při zpracování zachovává většinu přirozených vlastností, vzhled i strukturu povrchu, a to včetně jizev či barevných a jiných nerovností. Anilinová kůže se barví ponořením do barvicí lázně, která jí dodává požadovaný odstín, aniž by měla negativní vliv na měkkost a prodyšnost. K této úpravě se vybírají pouze nejkvalitnější usně, což se samozřejmě odráží v její ceně. Je velmi příjemná na omak a postupem času získává přirozenou patinu. To je její předností i slabinou zároveň. Otevřené póry na povrchu totiž ochotně absorbují případné nečistoty, mastnotu, tekutiny i vlhkost. Skvrny lze vyčistit jen velmi obtížně, mnohdy vůbec.

Každému vyhovuje něco jiného, proto je žádoucí se o nejvhodnějším typu kůže poradit už při koupi nábytku

Každému vyhovuje něco jiného, proto je žádoucí se o nejvhodnějším typu kůže poradit už při koupi nábytku. Foto: Shutterstock

Semianilinová useň

Tento druh kůže je mírně pigmentovaný, ale ne natolik, aby byla zakryta přírodní struktura nebo póry. Tyto prvky zůstávají viditelné, avšak tenká vrstva pigmentu povrch do jisté míry chrání. Oproti anilinové usni je odolnější vůči skvrnám a nečistotám.

Pigmentová useň

Usně jsou při zpracování dokončované aplikací vrstvy pigmentové barvy. Ta má krycí účinek a prakticky sjednocuje povrch usně. Tento typ kůže patří ve výrobě nábytku k nejoblíbenějším, neboť je pevná, odolná vůči oděru či zašpinění, snadno se udržuje a zpravidla nevykazuje změny barevného odstínu vlivem slunečního záření. Samotná povrchová úprava je velmi odolná, ale uzavřením pórů dochází ke snížení prodyšnosti, kůže nepropouští vlhkost a skoro „nedýchá“. Oproti výše zmíněným typům usní je tedy na omak méně měkká a příjemná.

Zpracování materiálu má vliv na měkkost a prodyšnost

Zpracování materiálu má vliv na měkkost a prodyšnost. Foto: Shutterstock

Čistit ano, ale s rozumem

Speciální přípravky kůži vyčistí a ošetří. 1 170 Kč (Foto: Elmina.cz)

Všechny výše zmíněné typy usní mají jedno společné. Měli bychom je chránit před zbytečným poškozením a dopřávat jim pravidelnou údržbu. Důležité je pravidelné odstraňování prachu a nečistot suchou cestou – tedy vysáváním. Pigmentové usně, které jsou na nábytku nejrozšířenější, můžeme podle potřeby čas od času otřít lehce navlhčeným hadříkem. U dalších typů usní je však k čištění pomocí tekutin vhodné přistupovat pouze v nejnutnějších případech, neboť tím mohou vzniknout nevzhledné mapy, které je často nemožné odstranit.

Je-li potřeba povrch vyčistit, měli bychom sáhnout po kvalitních přípravcích určených speciálně na kůži. Ty neobsahují abrazivní složky ani agresivní chemikálie a dovedou nečistoty odstranit co nejšetrněji. Při výběru vhodného čisticího prostředku pak také musíme zohlednit konkrétní typ usně, neboť každý z nich vyžaduje jinou péči i údržbu. V případě pochybností je vhodné obrátit se na specializované prodejce nábytku. Přípravek pak nejprve vyzkoušíme na méně viditelném kousku nábytku, a teprve pokud je výsledek podle očekávání, můžeme postupovat dále.

Kůži s pigmentovou úpravou lze otírat navlhčeným hadrem

Kůži s pigmentovou úpravou lze otírat navlhčeným hadrem. Foto: Shutterstock

Dopřejte jí péči

Po vyčištění by ještě měla následovat aplikace impregnačního přípravku, který povrch zvláční a vytvoří bariéru, jež bude useň chránit před dalším usazováním špíny. Nejčastěji se vyrábí ve formě spreje, existují však i tekuté balzámy, které se do povrchu jemně zapracují měkkým hadříkem. I zde je namístě se o vhodném přípravku poradit s profesionály, obzvláště u usní s otevřenými póry, kde by použití nevhodné péče mohlo vést k trvalému poškození vzhledu.

Eko kůže není kůže

U některých výrobků se možná setkáte s materiálem, který nese označení eko kůže. I když se její vzhled kůži podobá a nese poměrně zavádějící název, jedná se o textilní materiál potažený polyuretanovou vrstvou napodobující pigmentovanou useň. Někdy se tímto pojmem označuje také takzvaná modifikovaná kůže, která vzniká drcením zbytkové kůže z různých odvětví kožedělného průmyslu, smícháním s pojivy a nanesením na textilní podkladovou vrstvu.

Často je na první pohled či na omak těžké ji od pravé kůže rozeznat. Díky snadné údržbě a nižší ceně si našla řadu příznivců, nicméně je potřeba počítat se skutečností, že její odolnost se s pravou usní nedá srovnávat a po čase používání se začíná drolit a olupovat. Její životnost lze prodloužit správnou údržbou. Vhodný přípravek by měl doporučit prodejce. I zde platí, že by se k čištění měly používat jemné saponáty a povrch následně ošetřit a impregnovat.

S výrobky z koženky se už dnes setkáme spíš zřídka. Jde rovněž o textilní materiál, jehož povrch je opatřen vrstvou PVC. Oproti eko kůži a přírodní usni je neprodyšná.

Na co si dát pozor

  • V drogerii můžete narazit i na kondicionér na pravou kůži, který je dostatečně šetrný. 95 Kč (Druchema)

    V drogerii můžete narazit i na kondicionér na pravou kůži, který je dostatečně šetrný. 95 Kč (Foto: Druchema)

    Pokud se na nábytek vylije tekutina, je třeba ji ihned odstranit pomocí savého hadříku. Rychlost je rozhodující, často můžete předejít nevratnému poškození.

  • Nevystavujte kůži přímému slunečnímu záření. Na exponovaných místech může dojít k vyblednutí barev.
  • Neumisťujte kůži blízko zdroje tepla (radiátor, krb). Kůže se tím vysušuje a může dojít k jejímu popraskání.
  • Chraňte kožený nábytek před poškrábáním, ať už domácími mazlíčky, či ostrými předměty, ozdobami na oblečení apod.
  • Pozor na inkoust z propisky, jeho odstranění je zpravidla velmi problematické i u pigmentových usní.
  • U světlejších odstínů usní může dojít k obarvení od oblečení. Tyto skvrny lze vyčistit jen velmi obtížně.
  • Při čištění se vyvarujte použití velkého množství vody a v žádném případě nepoužívejte parní čistič.

Text: Veronika Cerhová
Foto: Shutterstock

Jak pečovat o kožený nábytek