U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Jak oddělit kuchyňský kout

Kategorie: Inspirace | Autor: Iva Tvrzová

Máme-li v jedné místnosti kuchyň i jídelnu nebo je kuchyňský kout součástí pokoje, chceme většinou obě části od sebe aspoň částečně oddělit. Možností máme celou řadu, od pevné příčky až po více méně náznakový předěl.

Předěl mohou tvořit samotné spodní skříňky kuchyňské sestavy, pokud je budeme situovat do prostoru. Aby nebylo z jídelní nebo pokojové části vidět na pracovní desku, zvýšíme obložení zadní strany skříněk o 30 až 40 cm nad pracovní pult. Obložení může tvořit dřevěná, dřevotřísková či sádrokartonová deska, kterou nahoře ukončíme úzkou poličkou. Nebo k zadní straně kuchyňských skříněk přistavíme zděnou příčku či mělký regál s otevřenými policemi nebo dvířky. Na ně pak lze upevnit širší desku, která poslouží jako servírovací pultík nebo s vyššími stoličkami jako barové sezení (obr. 1).

   Praktickým nápadem, kterým současně vyřešíme problém, kam uložit nápojové sklo, hrnečky nebo sbírku kuchyňské keramiky, je vysoká poloprůhledná příčka. Ve spodní části je příčka plná, z jedné nebo obou stran vybavená otevřenými či uzavřenými policemi. V horní části jsou subtilní skleněné poličky. Sklo je vsunuto do drážek, vyříznutých v celé šířce masivních dřevěných bočnic (obr. 2).

Úplně oddělit dvě části místnosti dokáže lehká posuvná příčka z matného skla – stejná, jaká se používá u vestavěných skříní. Realizovala firma Woodface (obr. 3).

   Variabilní dělicí příčku může zastupovat polovysoký regál na kolečkách, přístupný z obou stran. Najdou v něm místo třeba dochucovací souprava, ubrousky, dóza se sušenkami apod. (obr. 6).

   Dalším řešením jsou závěsy, žaluzie nebo posuvné látkové panely. Ty poslední jsou zatím méně známé: na stropě jsou upevněny kolejničky, ve kterých se pohybuje látkový nebo papírový panelový závěs. Tento systém nabízí např. IKEA pod názvem Kvadrant (obr. 5).

   Něžný předěl může mít i podobu zavěšených prvků z lehkého plastu. Vytvoříme je spojením potřebného množství dílů například ve tvaru květů, ledových hvězdiček apod. Vyrábí je třeba Koziol (obr. 4).

***

Nápad

Součástí dělicí příčky, sahající nad pracovní desku spodních kuchyňských skříněk, může být úzká polička na koření (otočená do kuchyňské části) a barový pultík, přesahující z větší části do jídelny či pokoje. Jeho konstrukci vidíte na kresleném schématu.

www.IKEA.cz/KVADRANT,

www.koziol.cz, www.woodface.cz,

www.schaefer-boutique.cz

Popisy k obrázkům

Autor fotografií: FOTO IKEA, KOZIOL, WOODFACE, SCHÖFER A ARCHIV

Jak oddělit kuchyňský kout