U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

INSPIRACE PASIVNÍMI DOMY

Kategorie: Dům a úspory energie | Autor:

Před stavbou rodinného domu si často uvědomujeme, že by měl náš nový domov šetřit životní prostředí a nevyžadovat vysoké provozní náklady. Z tohoto hlediska je nejlepší volbou pasivní dům, který v parném létě nepotřebuje klimatizaci, v zimě se nemusí dlouho vytápět a teplota v interiéru po celý rok dosahuje příjemných hodnot.

Velmi důležitou součástí pasivních domů jsou vysoce kvalitní izolační materiály. Zateplení fasády a střechy, izolace podlahy a stropu, to vše má pro vlastnosti stavby zcela rozhodující význam. Materiály musí dům nejen dobře tepelně izolovat, ale také zaručit jeho vzduchotésnost. Stavba pasivního domu je odbornou záležitostí, o projekt se musí postarat specializovaný architekt, který při práci bere ohled mimo jiné i na umístění a orientaci pozemku a navrhuje stavbu tak, aby nikde nedocházelo ke zbytečným únikům tepla (například vinou oken vedoucích na nesprávnou světovou stranu). Vhodným dispozičním řešením domu a správnou izolací lze dosáhnout značných úspor – za vytápění zaplatíte v porovnání s běžným rodinným domem pouhou desetinu. Zvýšené počáteční náklady na kvalitní projekt a speciální materiály jsou dobrou investicí na správném místě, vstupní výdaje se spolehlivě vrátí a zbudou jen minimální účty za energie.

   Bydlení v pasivním domě neprospívá pouze peněžence, ale i zdraví. Místo běžného větrání otevřenými okny se v pasivních domech používá řízený systém výměny vzduchu s rekuperací, který je nejen úspornější, ale také zdravější a bezpečnější (do domu se nedostanou škodlivé látky z ovzduší ani vlhkost). K rozšířeným mýtům patří vysoká finanční náročnost stavby, omezený výběr stavebních materiálů či nevzhledný design. I proto vám představujeme pasivní dům nejen jako ekonomicky výhodné, ekologické, komfortní a zdravé místo k životu, ale i jako vzhlednou stavbu mnoha tváří. »

ZATRAVNĚNÝ VĚJÍŘ

PASIVNÍ DŮM V BRNĚ

Autoři projektu: Vize Ateliér Celý objekt je zapuštěn do terénu, zemina na severní a východní straně chrání dům před povětrnostními vlivy. Dům co nejefektivněji využívá solární záření tím, že se otevírá na jih vějířovitým tvarem. Zaoblené stěny mu dávají nevšední výraz. Z ulice je pohled pouze na zelenou extenzivně zatravněnou střechu, takže dům není vůbec vidět.

TECHNICKÉ ÚDAJE

zastavěná plocha: 167 m2 užitná/vytápěná plocha: 137 m2 / / 136,6m2 náklady stavby: 3,5 mil. Kč včetně zařizovacích předmětů WC a koupelny, povrchových úprav a kompletního TZB, bez nábytku orientační náklady na vytápění: 4 100 Kč/rok svislé nosné a dělicí konstrukce: vápenopískové tvárnice ti. 175 mm, příčky 115 mm okna: dřevěná s izolačními trojskly tepelné izolace: základy – pěnosklo, stěna – EPS, střecha – foukaná celulóza hlavní zdroj energie: elektrická energie doplňkový zdroj: solární panely na ohřev vody vytápěcí systém: nízkoteplotní vodní vytápění způsob větrání a výměny vzduchu: nucené s rekuperací – 84% účinnost řešení letního přehřívání budovy: přesah střechy – „kšilt”

GS PASIV 5

Autoři projektu: G Servis CZ Projekt domu se sedlovou střechou s použitím pálené střešní krytiny (Tondach). Jako konstrukční systém je použit Ytong P2-400 zateplený kontaktním zateplovacím systémem Ytong Multipor. Stropní konstrukce tvoří panely od firmy Ytong. Okna budou dřevohliníková zasklená izolačními trojskly.

TECHNICKÉ ÚDAJE

zastavěná plocha: 90,52 m2 užitná/vytápěná plocha: 113,5 m2 náklady stavby: 4,06 mil. Kč orientační náklady na vytápěni: 4 600 Kč/rok tepelné izolace: Isover EPS GreyWall ti. 300 mm (obvodové stěny) a Isover EPS NeoFloor (podlahy) okna: dřevohliníková hlavní zdroj energie: tepelné čerpadlo CTC EcoAir (Regulus) doplňkový zdroj: akumulační nádrž s elektrickým topným tělesem vytápěcí systém: nízkoteplotní podlahové vytápění Eurosystemy Group způsob větrání a výměny vzduchu: rekuperační jednotka Sentinel Kinetic (Regulus)

TYP M04

PASIVNÍ ZDĚNÝ RODINNÝ DŮM

Autoři projektu: Ing. arch. Martin Franěk, Ing. Roman Brzoň Tvarově velmi bohatý a přitom moderně „přísný” objekt, který kombinuje trojici objemů, z nichž dva obsahují vlastní funkci bydlení a třetí, polootevřený, vytváří přístřešek pro auto.

„Trojlístek” umožňuje naplno využít jižní orientaci stavby.

TECHNICKÉ ÚDAJE

zastavěná plocha: 167,51 m2 (včetně krytého stání a terasy) užitná/vytápěná plocha: 133,7 m2 (včetně krytého stání a terasy) / 89,3 m2 náklady stavby: 4,2 mil. Kč orientační náklady na vytápění: 4 500 Kč/rok svislé nosné a dělicí konstrukce: keramické tvárnice typu therm, SDK výplně otvorů: kombinace fixních a otevíracích dřevěných výplní, izolační trojsklo tepelné izolace: minerální vlna, základové konstrukce XPS hlavní zdroj energie: kondenzační kotel napojený na VZT jednotku vytápěcí systém: VZT jednotka v kombinaci s podlahovým vytápěním řešení letního přehřívání budovy: ochlazování přiváděného vzduchu přes zemní registr, venkovní žaluzie, stínění okolní zelení

ONYX

PASIVNÍ RODINNÝ DUM, OPAKOVATELNÁ DREVOSTAVBA

Autoři projektu: Ing. arch. Petra Karáskova, Stanislav Karásek Dům jednoduchého tvaru se sedlovou střechou a dostatkem prosklených ploch jižního průčelí. Světlý odstín fasády je doplněn modřínovým obkladem. Lze realizovat i ve variantě s pultovou nebo plochou střechou a ryze přírodními izolacemi na bázi celulózových vláken.

TECHNICKÉ ÚDAJE

zastavěná plocha: 75 m?

užitná/vytápěná plocha: i 22 m2 náklady stavby: 3,9 mil. Kč montovaná drevostavba z dřevěného masivu Novatop, alternativně K-Kontrol, nenosné dělicí příčky ze sádrokartonu výplně otvorů: plastová okna s pěnovou výplní profilů se zasklením trojskly tepelné izolace: základy – EPS P podlahy – EPS S, stěny – Izover EPS GreyWall vytápění: teplovzdušné větrání: řízené strojní s rekuperací a předehřevem vzduchu zemním výměníkem tepla zdroj energie: solární panely, integrovaný zásobník tepla, kamínka na biolíh tepelná stabilita v letním období: okna jsou opatřena elektricky ovládanými, vnějšími lamelovými žaluziemi, přiváděný větrací vzduch je ochlazován zemním výměníkem tepla

MINOR 128 Pasív

Autoři projektu: Atrium Dům doplňuje typovou nabídku o pultový rodinný dům navržený v pasivním provedení. Typickým prvkem je jižní maximálně prosvětlená fasáda, která může být bez středového obdélníkového arkýře.

TECHNICKÉ ÚDAJE

zastavěná plocha: 85,9 ms užitná/vytápěná plocha: 128 m? / 127,6 m2 náklady stavby: 4,1 mil. Kč orientační náklady na vytápění: 4 100 Kč/rok svislé nosné a dělicí konstrukce: prefabrikované panely z dřevěné rámové konstrukce o celkové ti. 460 mm, vnitřní příčky mají ti. 130 mm výplně otvorů: plastová okna Rehau s trojskly tepelné izolace: EPS – šedý NEO, minerální izolace SF 32 hlavní zdroj energie: centrální teplovzdušný systém s plynovým dohřevem doplňkový zdroj: volitelné solární kolektory se zásobníkem vytápěcí systém: centrální teplovzdušný systém s rekuperací způsob větrání a výměny vzduchu: centrální rekuperační systém řešení letního přehřívání budovy: vnější žaluzie, přesahy střechy na jižní fasádě domu

Zdroj: Katalog projektů pasivních domů 2011, Isover

Popisy k obrázkům

INSPIRACE PASIVNÍMI DOMY