U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Houpáááme se rádi

Kategorie: Inspirace | Autor: Iva Tvrzová

Pozitivní vztah k houpání máme asi od doby, kdy jsme se jako miminka pohupovali v maminčině náručí. Není proto rodiny s dětmi, kde by nebyla aspoň jedna houpačka.

Jak dítě roste, houpacího kačera a koníka brzy vystřídá dřevěná houpačka se zádovou opěrkou a zábranami po stranách i vpředu, zavěšená mezi dveřmi nebo ze stropu pokoje. V létě se ovšem nejlíp houpá na zahradě. Vhodná větev, bidlo položené mezi stromy nebo přístřešek s pevným krovem se snad vždy najdou, postavit se dá i konstrukce zapuštěná do země.

Zahradní houpačky můžou mít mnoho podob, od těch nejjednodušších, amatérsky zhotovených (pneumatika nebo kus tyče na laně) přes průmyslově vyráběné až po příjemnému kolébání určené lavičky se stříškou nebo látkové houpací “sítě”. Ať vybereme jakoukoliv, musí dítěti (ale i dospělému) zaručovat maximální bezpečnost. Pozornost věnujeme dostatečně pevné konstrukci, jejímu maximálně možnému zatížení a hlavně bezpečnému upevnění. Přesto menší děti raději nenecháváme při houpání bez dozoru.

***

Náš tip

Houpací síť je v našich představách spojena s letním lenošením ve stínu stromů. V originálních brazilských houpacích sítích z bavlněné tkaniny se příjemně odpočívá, čte, spí i konverzuje. Jsou mnohem pohodlnější než skutečné sítě. Lehátka jsou v několika velikostech, unesou až 200 kg. Pořídit si můžeme i závěsné “křeslo”. Pokud nemáme k dispozici vhodné stromy nebo strom, lze je zavěsit na speciální dřevěnou nebo kovovou konstrukci. Firma Jany Pospíšilové, která sítě a křesla dováží, je nabízí v mnoha barvách, vzorech a provedeních. Houpat se v nich samozřejmě můžeme i v interiéru.

PRVKY PRO BEZPEČNOST

Popisy k obrázkům

Detail zavěšení houpačky

Uzly musí být pevné a raději dvojité

1 Jednoduchá houpačka má nápaditě řešené upevnění konce lana. Bez rozvazování a zavazování uzlů lze měnit výšku sedací plochy

2 Nejrozšířenější typ dětské houpačky, vhodný do chalupy i na zahradu

3 A houpat se může celá čtyřčlenná rodina!

4 Kulatá houpačka je vhodná pro menší dítě, které do ní musíme posadit

5 Houpací lavička vyžaduje větší stabilní konstrukci. Proč toho nevyužít a nepřidat ještě dva žebříky a plošinu-pozorovatelnu?

Autor fotografií: FOTO PAVEL ZEMAN, PAVEL VESELÝ A ARCHIV FIREM

Houpáááme se rádi