U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Dřevěnice nad trnkovým sadem

Kategorie: Návštěva | Autor: Petr Zhoř, Iva Tvrzová

Život na valašských kotárech už není zdaleka tak tvrdý jako v minulosti. Roubenky, roztroušené po kopcích, někdy poskytují téměř stejný komfort,

jako byt ve městě. Ovšem příroda tu přece jen dává o sobě víc vědět,

pár dnů v roce tu bývá absolutním pánem a člověk pak musí zapomenout

třeba na pohodlí auta a šlapat do kopců pěšky. Přesto zdejší kraj chalupáře

– z nichž se někdy časem stávají stálí obyvatelé – stále přitahuje.

Naši dnešní chalupáři už delší dobu plánovali, že časem odejdou z města někam na valašské kotáry. A tak se rozhlíželi po okolí a hledali místo a objekt, který by je zaujal. “Tady jsme se objevili náhodou,” objasňuje náš hostitel. “Seznámil jsem se s nynějším sousedem, k němuž jsme začali jezdit na tenis. V blízkosti stál rozestavěný objekt, který byl zrovna na prodej. Rozhodli jsme se ho koupit a dokončit. V projektu chalupy jsme udělali jenom několik dílčích změn, místo dvou pokojů jsou tři, objevil se tady podsínek…” (Podsínek je místní název pro zastřešenou pavlač, vedoucí podél celého domu, někdy i ze dvou stran.) Dnes stojí na třičtvrtěhektarovém pozemku kromě obytné chalupy ještě garáž a sauna. Na ně projekt nebyl, to už si vymýšleli noví chalupáři sami. “Představa o dispozici celého pozemku vznikala postupně, vymýšleli jsme si, jak by to všechno mělo vypadat, aby to spolu ladilo, a pak jsme si to nechali odborníkem nakreslit.” Potom přišla důležitá fáze – samotná realizace. Když se ptáme, která specializovaná firma stavbu prováděla, dozvídáme se, že to vlastně nebyla firma, ale tři živnostníci z vedlejší vesnice, kteří se dali dohromady. “A jsem s výsledkem velice spokojený,” hodnotí chalupář práci místních řemeslníků.

Jen dřevo a kámen

Obytné stavení je klasická roubená stavba, všechny díly jsou řezané na míru na katru. Další dvě stavby vypadají také jako roubenky, ale ve skutečnosti jsou z fošen. Jako střešní krytina byla použita pálená taška. Nejen na staveních, ale i při úpravách pozemku dominují přírodní materiály – kámen a dřevo. Kámen je přitom tady materiálem dost drahým. “Kámen na dlažby jsme sháněli postupně. Třeba když jsme viděli, že se někde v okolí hloubí benzinka, tak jsme udělali výměnný obchod. Vyměnili jsme třeba fůru šledů (placatých kamenů) za fůru štěrku. Ale hlavně jsem měl štěstí na nesmírně šikovného kameníka, který měl u nás o práci postaráno na celý rok. Dělal tu venkovní dlažby, opěrné sloupky, zídky – všechno, co je z kamene.” Realizace celé stavby (přesněji řečeno dostavby) začala v létě před třemi roky a trvala se vším všudy dvacet tři měsíců. Péči věnovali majitelé i zařizování interiérů. Nábytek zhotovil na míru ve vynikající kvalitě nesmírně šikovný stolař z Hrozenkova. Dominantou velké obytné místnosti jsou krásná krbová kamna. Dělala je na zakázku specializovaná firma z Otrokovic. “Kamnář si s námi ujasnil naše požadavky, udělal projekt a ten pak realizoval. Odvedl kvalitní práci,” chválí chalupář. Krbovými kamny se vytápí celá chalupa, jen pro temperování domu v době nepřítomnosti tu je elektrické podlahové topení. Pohodlí obyvatel slouží i dvě koupelny (se sprchovým koutem a s vanou) s WC. V místnostech zaujmou i obrázky s valašskými motivy. “Trošku jsem se nechal inspirovat svým okolím, a tak jsem začal doplňovat interiéry obrázky valašských malířů. Ale nemůžu říct, že by se ze mě stal nějaký vášnivý sběratel. Obrázky prostě vybíráme tak, aby ladily s daným prostorem.”

Člověk versus příroda

Terén je tady značně složitý – kdysi se z chalupy šlo ze dveří přímo do svahu. Proto dnešní chalupáři nechali část pozemku srovnat. Moderní mechanizace to zvládla za pouhé dva dny. Po generacích, které tu žily před nimi, zdědili manželé celkem tři studny. “Všechny jsou ale povrchové. Voda se v nich neztrácí, ale má velmi nízkou kvalitu, takže na pitnou vodu jsme ne- chali udělat vrtanou studnu.” Kupodivu v tomto směru není problém s bazénem, který zpříjemňuje teplejší dny. Naplňuje se jenom jednou za rok, a to ještě jen částečně, protože nějaká voda zůstává na dně a zbytek se načerpá z potoka. Dům stojí na otevřeném místě nad údolím, takže počasí se tu s obyvateli moc nemazlí. “Bydlíme kousek pod vrcholem kopce a to s sebou přináší větrné počasí. Pofukuje celý den a teprve večer se vítr trochu uklidní. Třikrát, čtyřikrát do roka se přižene pořádná vichřice, která stromy ohne skoro do vodorovné polohy. Jsem rád, že loni přišla jenom jedna a na střeše zůstaly všechny tašky. Zatím tedy všechno drží. Zdá se, že postavené je to dobře. Prostě se s počasím musí počítat. I když máme auto s náhonem na všechna kola, stane se, že se sem v zimě do příkrého svahu pět nebo deset dní nedá vyjet,” konstatuje chalupář.

Sousedi jsou vzácnost

V náročném terénu je problém i s úpravou zahrady. Je koncipována pouze na rovné části, jež byla vyrvána přírodě. Pozemek nad a pod chalupou je zachován jako louka, která se jen dvakrát ročně poseče. “Přímo pod chalupou máme trnkový sad. Částečně ho obnovujeme, protože tu rostly převážně staré stromy,” dozvídáme se od hostitele. ,Trnkami’ jsou samozřejmě myšleny švestky, z nichž je – pokud je dobrá úroda – výborná slivovice. A jak často je nová roubenka obývaná? “Na počátku jsme sem jezdili jen na víkendy, teď tady trávíme času co možná nejvíc. Byli jsme tu celé léto, trávíme tu Vánoce a veškeré volné chvilky. Ještě jsme se chalupy nenabažili. A do budoucna plánujeme, že se sem přestěhujeme natrvalo,” mají manželé rozhodnuto. V nejbližším okolí na pasekách mají asi třicet sousedů. Někteří jsou starousedlíci, některé rodiny se postupně přistěhovaly. Další sem začali jezdit na chalupu a časem tady zůstali bydlet trvale. Stálých obyvatel ale spíš ubývá a přibývají chataři a chalupáři. Nějaký velký boom v přílivu obyvatel tady pravděpodobně nebude, protože v těchto místech je všude stavební uzávěra. Dá se tu stavět pouze na místech, kde už nějaké objekty stály. Snad i proto má tenhle kout země své kouzlo.

1 Nová roubenka má po celé délce domu krytou pavlač (podsínek), z níž se otevírá pohled daleko do kraje

2 Hned u vstupu do domu láká posezení na pavláčce

3 S krmítkem se nezapomnělo ani na malé zpěváčky

4 V objektu u bazénu je sauna a kryté venkovní posezení

1 Část velké obytné místnosti s pohodlným odpočinkovým zákoutím

2 Jídelní kout prosvětluje netypické okno, sahající až k zemi

3 V kuchyni má hospodyně veškerý komfort

4 Obestavění krbové vložky dostalo podobu klasických kachlových kamen

Dřevěnice nad trnkovým sadem