Den věží a rozhleden

Měsíc věží a rozhleden, podporující prodloužení turistické sezóny, probíhá každoročně mezi oběma podzimními státními svátky, mezi 28. zářím a 28. říjnem. V tento den by z popudu pelhřimovské Agentury Dobrý den měly na českých věžích a rozhlednách zavlát české vlajky, aby za 3 roky – 28. října 2018, v den 100. výročí vzniku naší republiky – mohlo dojít k tomu, že prapory budou vlát na co největším počtu míst. A tato skutečnost by byla zapsána do České knihy rekordů.

 

 

Obnovená rozhledna Vochlice u Lubence

 

Vzhůru do věží
Veliký zájem o rozhledny bezesporu probudil televizní seriál „Rozhlédni se, člověče“, vysílaný před několika lety českou televizí. Zasvěceným  průvodcem po našich nejzajímavějších (bohužel často zavřených a zdevastovaných rozhlednách) byl herec Luděk Munzar. Seriál odstartoval nejen zájem diváků o návštěvy pozapomenutých rozhleden, ale naštěstí i zájem majitelů, správců a mnoha nadšenců o opravy a opětovné zpřístupnění zavřených rozhleden. A nejen to. Od té doby byla postavena celá řada nových, zajímavých rozhleden, které nabízejí netradiční pohled na okolní krajinu. Po několika letech následoval televizní seriál „Vzhůru do věží“, kde byl tentokrát průvodcem po pražských věžích herec Viktor Preiss.

 

Rozhledna v Krásnu

 

Mapa věží a rozhleden
Letos v září byla v Dolní bráně v Pelhřimově, kde sídlí Agentura Dobrý den, pokřtěna nová mapa věží a rozhleden ČR. Současně byla zapsána do České knihy rekordů jako mapa, v níž je zanesen největší počet věží a rozhleden. Vyznačeno v ní jich je celkem 507, včetně 14 výškových objektů s bezbariérovým přístupem.
Určitě nás ještě čekají hezké podzimní dny, kdy vyrazíte do přírody na výlet. Zkuste si naplánovat trasu kolem nějaké rozhledny nebo věže, vystoupat několik desítek schodů a podívat se na svět kolem sebe s nadhledem!

 

 

TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: AGENTURA DOBRÝ DEN, AUTORKA A ARCHIV

Den věží a rozhleden