Citroník severu neboli „Sibiřský zázrak“

Rubrika: Zdraví

My tuto rostlinu známe hlavně pod názvem rakytník řešetlákový. Jasně oranžové plody tohoto původně z Ruska pocházejícího keře jsou nesmírně zdravé, což věděli už staří Řekové. Latinský název Hippophae totiž pochází ze staré řečtiny a v překladu znamená „třpytící se kůň“. Staří Řekové prý věděli, že zvířata pasoucí se v oblastech, kde rostla tato dřevina, tloustla a jejich srst dostávala lesklý nádech.
Rakytník řešetlákový je v pravdě úžasná rostlina. Lidé na Sibiři ho už před dávnými časy využívali pro jeho léčivé účinky a časem se rakytník rozšířil do celé Evropy a Asie.

 

 

Na co rakytník působí
Oproti jiným rostlinám se z něj zpracovávají v podstatě všechny části a jeho bobule mají 10 krát více vitamínu C, než například pomeranč. Sušené i čerstvé plody rakytníku léčí oční neduhy a obsahují také velké množství vitaminu A. Rakytník má také značné biostimulační účinky, výrazně podporuje imunitní systém, je velmi vhodný při rekonvalescenci. Podporuje tvorbu žluči a trávicích enzymů, stimuluje činnost jater a plic, reguluje krevní oběh. Pomáhá při plicních nemocech, léčí žaludeční vředy a různá kožní onemocnění včetně akné, je schopný tlumit bolest a rakytníkové masti regenerují tkáně při omrzlinách a popáleninách. Rakytník také zabraňuje vypadávání vlasů. Vynikající je pro očistu organismu od toxických zplodin, dále rozpouští hleny, zlepšuje stav kloubů při revmatismu, vykazuje i protinádorové účinky.

 

Vypěstujte si ho nebo kupte v lékárně
Lidé dnes pěstují tyto keře či malé stromky i na svých zahrádkách, z plodů pak vyrábějí šťávy nebo třeba marmeládu. Ty můžete také koupit v prodejnách se zdravou výživou nebo s farmářskými produkty. Rakytníkové preparáty zas pořídíte v lékárně. Například rakytníkový sirup VULM a Rakytníkový sirup s pomerančem VULM je vyrobený právě z extraktu z plodů rakytníku řešetlákového a je tudíž bohatý na široké spektrum důležitých přírodních vitamínů, antioxidantů a dalších látek (provitamin A, vitaminyB1, B2, B6, C, E, flavonoidy, třísloviny, aminokyseliny, stopové prvky). Díky těmto látkám je vhodný jako doplněk stravy v období nepříznivého počasí, které může mít negativní vliv na organismus. Pro své blahodárné účinky a výborné chuťové vlastnosti bývá sirup velmi dobře snášen, proto je vhodný i pro děti již od 3 let. Rakytníkový sirup VULM pořídíte v lékárnách za 104 Kč.

TEXT: REDAKCE
FOTO: ARCHIV

Citroník severu neboli „Sibiřský zázrak“