Chytrá zábava

Když počasí nedovolí práci na zahradě ani procházku do přírody, můžete čas strávit ve vědeckém centru. Zábavnou formou se zde dozvíte spoustu zajímavého o fungování věcí kolem nás.

 

Lékařská ordinace je novinkou v libereckém iQparku

 

Novinky pro nejmenší 
Liberecká iQlandia byla prvním zařízením svého druhu v Česku a své expozice stále aktualizuje a rozšiřuje. Její součástí je také iQpark, který je určen především dětem předškolního věku. představují zbrusu novou expozici pod názvem Ordinace, díky níž i ty nejmenší děti poznají, co obnáší povolání lékaře. Kromě této novinky se všichni mohou těšit i na absolutní stálice jako nejvyššího muže planety Roberta Pershinga Wadlowa, požární stanici, Vodní svět, kajutu potápějícího se Titaniku, obří Vzduchové dělo nebo tajemné Fakírovo lože. Nechybí tu ani zábavný doprovodný program. Své mozkové buňky malí návštěvníci potrápí při workshopu Sherlocka Holmese nebo badatelských aktivitách.

 

I malé dítě dokáže díky dostatečně velké páce zvednout osobní automobil

 

Program pro všechny generace
Součástí science centra iQlandia je také planetárium, které připravilo prázdninový pořad Do vesmíru a zase zpátky. Živě komentovaný pořad vás provede hvězdnou oblohou, i když je venku zataženo. Můžete procestovat Mléčnou dráhu, zjistit, kde se v ní nachází naše planeta, vyzkoušet si, jaké to je cestovat rychlostí světla, nebo prozkoumat křížem krážem Sluneční soustavu včetně tajuplných zákoutí, která se nacházejí za jejími hranicemi. Dokonce se proletíte v prstencích Saturnu a nahlédnete do míst, kde na Marsu bydlel a cestoval Matt Damon ve fimu Marťan. Součástí pořadu jsou také fyzikální experimenty na divácích.

 

Planetárium v iQlandii zve na nový živý pořad Do vesmíru a zase zpátky

 

Sdílejte své retro věci
IQlandia zpřístupnila návštěvníkům interaktivní výstavu Překonané (?) vynálezy. V osmi tematických celcích se zde seznámíte s věcmi, které se donedávna používaly v běžném životě a jež dnes patří do propadliště dějin. Valcha, první mobilní telefon vážící 6 kg, svitkové filmy, elektrický počítací stroj Nisa nebo třeba počítač iQ 151 – to je jen malá ochutnávka toho, co tu uvidíte. Pamětníci budou jistě nadšeni, mladší generace zase budou muset potrápit své mozkové buňky, aby vůbec přišly na to, k čemu některé z exponátů sloužily.
Tato expozice bude v iQlandii minimálně dva roky a bude se postupně vyvíjet. Pokud má někdo doma nějaký zajímavý překonaný předmět, může ho pro účely expozice zapůjčit.

 

TEXT: REDAKCE
FOTO: IQLANDIA

Chytrá zábava