U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Chata s dalekými výhledy

Kategorie: Návštěva | Autor: Iva Tvrzová

Bělostí zářící domek, posazený ve stráni na okraji Strážku, městečka na Českomoravské vrchovině, kam vás dnes zveme, měl zajímavý stavební vývoj – od chatičky 2+kk po 5+1.

Do nedalekého rekreačního střediska jezdili manželé Fausovi několik let. Líbilo se jim tu, a tak začali v okolí pátrat po domečku pro víkendové pobyty. “V Chudobce, místní hospodě, jsme dostali tip. Když jsme chatu uviděli – a hlavně její okolí s dalekými výhledy do krajiny, hned jsme se rozhodli,” vzpomíná Pavel Faus. Asi třicet let stará zděná chatička měla tehdy v přízemí jen jeden pokoj, kuchyňský a sprchový kout a v podkroví druhý pokojík. Manželům žijícím ve městě, tehdy ještě bezdětným, to k víkendovým radostem stačilo. Pak ale stále častěji zůstávali na chatě, protože zdejší krajina si je podmanila. Když čekali první dítě, rozhodli se víkendové bydlení proměnit na trvalé. Vždyť Strážek nabízí vše, co rodina s dětmi potřebuje.

Z chatičky prostorný dům

Tohle rozhodnutí s sebou neslo i nutnost některých změn, především rozšíření obytného prostoru a zvýšení komfortu. Přitom ale majitelé chtěli zachovat atmosféru příjemného bydlení “na chatě” v přírodě. To se jim díky citlivé přestavbě, velkému podílu dřeva v interiérech (obklady v chodbě, schodiště, podkroví obložené palubkami) i střízlivému vybavení povedlo. Přestavovalo se postupně, celkem asi čtyři roky. “Manželka je stavební inženýrkou, takže jsme měli výhodu,” svěřuje se pan Pavel. Nejprve přízemí rozšířili na jednu stranu o pracovnu, dětský pokoj a koupelnu. Cihly kupovat nemuseli, pořídili si totiž dřevěný domeček, sestavený ze dvou modulů. Novou část spojila s původní chatou chodbička, kterou se také vychází na zahradu. Pak chatu rozšiřovali druhým směrem, do zahrady. Tentokrát přišla na řadu klasická zedničina. Fausovi tak získali v přízemí prostornou obytnou kuchyni a verandu, v podkroví další pokoj, ve kterém dnes “hospodaří” desetiletý Pavlík a pětiletá Julinka. V dřívějším přízemním dětském pokoji je dnes ložnice rodičů a zatím tam má svou postýlku i čtyřletá Natálka. Až povyroste, možná se přestěhuje k bráškovi a sestřičce nebo do druhého podkrovního pokojíku, který dnes slouží jako čtenářský a hostinský pokoj. A protože je domek v mírném svahu, pod kuchyní mohla vzniknout ještě suterénní místnost, přístupná ze zahrady. Pán domu si tu pro radost vybudoval i malý “vinný koutek”. Jako poslední přišlo na řadu zateplení celého stavení a nová omítka, která vzhledově sjednotila původní chatu a obě přístavby. Přispěla k tomu i nová střecha, krytá bonským šindelem, a v celém domě nová dřevěná okna. Stavební práce dobře zvládla místní firma, všechno “od dřeva” (obklady, zábradlí, okna i novou kuchyňskou linku) udělali precizně místní bratři modeláři. Pan Pavel na sebe prozradil, že on sám žádný kutil není. “Mně to nic neříká. Myslím si, že každý má dělat to, co umí. Jen jednou, když bylo potřeba prorazit otvor pro dveře ve stěně původní chaty, jsem si půjčil od známého kango. Bylo to přímo strašidelné!” Dům je vytápěný elektricky (akumulačky, přímotopy). Vodu berou z místního vodovodu, ale plánují ještě vrtanou studnu.

Zahrada hlavně pro radost

Součástí bydlení je velká zahrada, která nabízí snad vše, na co si členové rodiny vzpomenou. Když chatu před deseti lety koupili, byly na zahradě pouze ovocné stromy. Paní Martina tu zasadila několik tújí a hlavně květiny, přibyly tu cestičky a také různá zelená zákoutí. Přírodu ale Fausovi příliš neomezují, anglický trávník tu nenajdete. Posezení u velkého stolu s výhledem daleko do kraje se dá využívat i za deštivého počasí, protože je chráněné plátěným přístřeškem. Kousek vedle stojí zahradní krb s dlouhým stolem a lavicemi. Ve stínu stromů láká hned několik houpaček včetně houpací sítě, takže celá rodina se může pohupovat najednou. Julinka a Natálka tu mají své království – dřevěný zahradní domeček. Postavil jej pro ně pradědeček, stejně jako některé další dřevěné prvky v zahradě. Náš hostitel má zas dole v zahradě střelnici, kde trénuje se vzduchovkou. K jeho koníčkům totiž patří vedle motorizmu i sportovní střelba – na mistrovství republiky ve střelbě z velkorážné pistole si už dvakrát vystřílel 2. místo. V létě Fausovi nemusí chodit ani na koupaliště. “Původně jsme měli na zahradě plechový bazén. Ten se jednou přímo před našima očima protrhl a vlna smetla všechny lavičky až dolů k plotu,” vzpomíná pan Pavel. Dnes mají bazén umělohmotný s nafukovacím “límcem”. Výhodou je, že se na zimu sbalí a uklidí. S rodinou tu žijí i zvířecí kamarádi. Kromě kocourů Tygra a Kominíka je to desetiletá hladkosrstá foxteriérka Bára, která má taky některé kočičí manýry. Vychovával ji totiž perský kocour. Vyskakuje si například v zahradě na stůl a odtud vyhlíží návrat paničky, což nám také předvedla. A další plány s domem? Jen malé opravy a úpravy v zahradě. Volný čas si Fausovi chtějí hlavně společně užívat uprostřed přírody.

Popisy k obrázkům

Vlevo přístavba s kuchyní, verandou a podkrovním dětským pokojem, vpravo nižší přístavba s pracovnou, ložnicí, koupelnou a spojovací chodbou. Původní chata je v zakryté části domu (dozadu za komínem)

Bílý domek je obklopený zelení

Pradědeček si vyřezal do pařezu autoportrét

Zahrada nabízí dětem různé možnosti vydovádění

Manželé Fausovi

Dětský pokoj v podkroví

Natálka v zahradním domečku

Bára na stole vyhlíží paničku. A za pejskem je zahradní krb a posezení pro větší společnost

Nová velká kuchyně

Podkrovní čtenářský a hostinský pokoj

Autor fotografií: FOTO PAVEL VESELÝ

Chata s dalekými výhledy