U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Čaj o páté

Kategorie: Inspirace | Autor: Iva Tvrzová

Příprava a pití čaje u nás nemá takovou tradici jako například čajové obřady v Japonsku nebo známý “čaj o páté” v Anglii, ale lahodný a chutný nápoj si můžeme vychutnat i my.

Na výběru čaje při nákupu, jeho přípravě i podávání bychom si měli dát záležet, aby výsledkem byl nápoj, u kterého stojí za to posedět. S tím souvisí i volba vhodného čajového nádobí a dalších doplňků.

Vedle klasického porcelánu se nabízejí konvice a čajové šálky z keramiky, která nejlépe udržuje teplotu, ale i ze skla či plastu. Typická čajová konvice bývá nižší a širší, ale možný je jakýkoliv tvar, pokud bude funkční – konvice bude stabilní, ucho padne do ruky a čaj se z ní bude dobře nalévat. Poklička má mít zevnitř “zoubek”, aby při naklonění nespadla. Tradiční čajové šálky nemívaly ouško, držely se v dlaních obou rukou. Vnitřek hrnečku byl světlý, aby vynikla barva čaje. Dnes si čajové šálky kupujeme podle “osobních sympatií”, takže můžou mít libovolnou velikost, tvar i barvu.

Pro přípravu sypaného nebo bylinkového čaje je praktické takzvané čajítko nebo hrneček či konvice s cedníčkem-spařovačem. Nasypeme do nich čaj, a když je nápoj hotový, jednoduše čajítko či spařovač s čajem vyjmeme – hodí se proto i malý talířek nebo mistička. Opatřit si můžeme i konvici se stojánkem – ohřívačem na čajovou svíčku, uchováme tak voňavý nápoj déle teplý.

Pokud jsme zvyklí čaj něčím dochucovat, doplníme konvici a šálky ještě cukřenkou, dózou na med, mlékovkou, lisem na citron a podobně. Ke konvici a šálkům ještě můžeme přidat stejný talířek nebo misku na “něco malého” k zakousnutí.

Čaj uchováváme v suchu, stálé teplotě a tmě, tedy v dobře uzavřených dózách (plechových, porcelánových, keramických), které budou zároveň hezkou ozdobou v kuchyni. Různé druhy kvalitních sáčkových čajů přehledně srovnáme do nízké dřevěné krabice.    

***

Příprava čaje:

Používáme čerstvou vodu (ne už jednou převařenou). Čaj pouze spařujeme vařící vodou (výjimkou jsou některé bylinné čaje, které se vaří). Důležitá je doba spařování: u černého čaje 3 – 5 minut, u zeleného 2 – 3 minuty, u bylinkových 10 – 15 minut, u ovocných 8 – 10 minut. Čaj nasypeme do horkou vodou vypláchnuté konvice a zalijeme vařící vodou. Po době potřebné na spaření ihned naléváme do šálků, aby se čaj déle nevyluhoval. Nebo použijeme čajítka či spařovače, které pak i s čajem vyjmeme, a s popíjením nemusíme pospíchat. Vedle kovových čajítek se dají koupit i porcelánová, ze syntetických hmot či textilní nebo papírové filtry.

Popisy k obrázkům

1 Typická nízká čajová konvice a šálky bez oušek z bílé keramiky (Výtvarný ateliér Hubart, Praha)

2 Skleněné nádoby na přípravu čaje v podobě karafy mají nerezové čajové sítko s pístem a víčko. Neoprenový obleček brání chladnutí čaje a spálení prstů (Eva Solo)

3 Ve skleněném hrnečku krásně vynikne barva čaje (Orion design)

4 Tzv. hradní keramika z tvrdé póroviny zdobená ručně rytým dekorem. Součástí některých hrnečků je i keramický spařovač na čaj a poklička (keramická dílna Šenauerová – Macek, Maršov)

5 Čajové sítko s miskou na odložení má stejný design jako snídaňová souprava Egg’n breakfast (design Malin Gustavsson)

6 Dílek citronu pohodlně vymačkáme v lisu, prsty zůstanou čisté

7 Termohrnek oceníme za tuhé zimy i v parném létě. Díky vejcovitému tvaru, silným stěnám a pokličce si nápoj déle udrží svou teplotu (Petr Toms, Praha)

8 Kam s použitým sáčkem porcovaného čaje? Na talířek z odolného plastu

Čaj o páté