Beton v zahradě

Možná si myslíte, že právě šlapete po starých dřevěných pražcích nebo dlažbě z přírodního kamene. Když se ale budete hodně soustředit, zjistíte, že je to beton.

Betonová dlažba imitující kámen neudělá ostudu žádné zahradě (CS-Beton)

Beton je oblíbený a odolný stavební materiál. O jeho univerzálnosti svědčí i to, že z něj jdou vytvořit prvky, které jsou prakticky k nerozeznání od přírodních materiálů. Takové můžete s výhodou použít i na své zahradě. Oblíbené jsou především různé dlažby, které jsou téměř k nerozeznání od imitovaných materiálů. Výhodou použití betonu je buď vyšší odolnost těchto prvků (např. ve srovnání s dřevem), nebo nižší cena (oproti kamenu).

Zatravňovací betonová dlažba může vypadat i malebně (Best)

Betonová dlažba imitující přírodní povrchy má díky technologii vibrolisování vysokou pevnost. Je mrazuvzdorná, povrch je odolný proti působení vody a chemických rozmrazovacích látek, má nízký obrus a dobré adhezní vlastnosti, tedy neklouže. Některé výrobky jsou určeny pouze pro chůzi, jiné odolají i autu.

Beton se dá libovolně tvarovat i obarvit tak, aby byl od kamene k nerozeznání. Tady například vypadá jako přírodní žula (Best)

Beton místo dřeva

Zatímco v interiéru na dřevu oceňujeme jeho přirozené tepelně izolační vlastnosti a dřevo je příjemně teplé na dotek, venku na zemi je nám to celkem jedno. Naopak bychom raději uvítali vyšší odolnost vůči vlhkosti.

Kombinací barev lze z malých betonových kostek vytvořit zajímavé vzory
(CS-Beton)

Tento požadavek splňuje betonová dlažba, která je přitom od dřeva na pohled k nerozeznání. Vzory, které jsou na dlažbě vytlačeny, jsou věrnou kopií letokruhů dřevěných.

Chodníček z betonových nášlapů imitujících dubové trámy (Presbeton)

Beton jako z kamene

Dlažba z betonových prefabrikátů může připomínat svým vzhledem také mozaikovou skladbu plochých lomových kamenů. Jedná se většinou o skladbu více než sta kamenů s různorodým rozložením vzoru. Kameny se tedy nedodávají jednotlivě, což zaručuje originální vzhled skladby.

Vznikne tak originální sestava nepravidelných kamenů s jemně nerovnými hranami a reálným vzhledem přírodního kamene. Tyto díly se pokládají jako zámková dlažba a spáry mezi nimi a mezi reliéfy se vyplňují jemným pískem. Kameny lze využít i samostatně jako nášlapný kámen v trávníkové ploše. Povrch svým vzhledem i barvou dokonale imituje přírodní kámen.

Velké série neopakujících se tvarů a nahodilá pokládka umocňují dojem přírodnosti

Kočičí hlavy z betonu

Dlažba ve stylu žulových dlažebních kostek se dodává jako skladba mnoha kamenů nepravidelného tvaru. Takzvané brokování povrchu dodá kostkám přírodní vzhled žulového kamene při zachování kvalit a výhod betonu, z nichž plyne vysoká pevnost a větší bezpečnost chůze a pojezdu po mokré dlažbě.

Terasa z betonových dlaždic s dezénem ořešáku

Díky odlišným tvarům každé kostky v jedné mnohakusové sérii a při použití nahodilé pokládky bude konečný vzhled naprosto věrný a přirozený. Betonové „kočičí hlavy“ se navíc vyrábějí v různých barvách, takže barevné kombinace můžete použít k sestavení mnoha vzorů.

Betonové dlažební kostky se dodávají také jako celek pro zhotovení kruhu

Existují také sestavy kamenů, které po položení tvoří kruh o předem daném menším průměru. Tato sestava je uložena na jedné paletě a je dodávána jako jeden celek. Využití naleznete v kombinaci s betonovou dlažbou či betonovým ohništěm.

Zatravňovací dlažba

Zapomeňte na betonové zatravňovací díly z veřejných parkovišť. Zatravňovací dlažba s nášlapnými kameny může působit skvěle i u venkovského stavení. Vypadá totiž jako valouny křemene. Jde o dvouvrstvou sestavu, kdy na podkladní desce je reliéf několika kamenů. Mezery mezi nimi se zatravní tak, že podíl zeleně činí zhruba čtvrtinu plochy.

www.best.cz, www.betonbroz.cz, www.csbeton.cz, www.diton.cz, www.presbeton.cz


Beton v různých tvarech

Z betonu se dají vyrábět prakticky jakékoli dlažby pravidelných i nepravidelných tvarů. Dají se kombinovat nejen mezi sebou, ale i s dalšími zahradními prvky z betonu, jako jsou obrubníky, palisády, schody, studny či ohniště.


Tip

Některé typy betonových dlaždic se hodí na realizaci pochozích i pojezdových zpevněných ploch, ale současně i na vystavění rustikálních plotů a zídek. Jde o dlaždice pravidelných tvarů s takzvaně ostařeným povrchem.

Text: Tomáš Krásenský

Foto: archiv firem

 

Beton v zahradě