U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Barevné jaro

Kategorie: Stavba | Autor: rb

Některé barvy dovedou interiér prozářit a zvednout náladu i činorodost obyvatel. Ve většině chalupářských interiérů sice majitelé zůstávají u klasické bílé; obrázky, které jsme vybrali, však dokazují, že jemné tóny, navíc zpracované moderními technikami malování, mohou být pro naše víkendová obydlí zajímavější než klasika.

* Teplé barvy obsahující žlutou a červenou působí intimním a přátelským dojmem, navíc stěny k člověku přibližují; barvy odvozené od modrých a zelených odstínů mají opačný účinek, místnosti působí chladně a prostorně.

* Módní technikou, zajímavou právě pro často nerovné stěny chalup, je patinování. Vzniká tak jemný efekt, kterého lze dosáhnout tupovacím štětcem, mořskou houbou nebo třeba i zmačkanou látkou. Můžeme použít i válečky určené na strukturovanou malbu.

* Oproti historickým klihovým barvám jsou minerální barvy (dají se tónovat jen do světlých odstínů) i akrylátové (v libovolné barevné škále) nejen odolnější proti otěru, ale i vzdušnější, prodyšnější.

* Pokud máte přesnou představu barevného tónu, nespoléhejte na jeho namíchání v kbelíku, ale navštivte některou ze speciálních prodejen; stroj připraví barvy tak, aby odpovídaly požadovanému odstínu po zaschnutí. Navíc získáte štítek nebo kód, na jejichž základě lze barvu kdykoli v budoucnu znovu namíchat.

Barevné jaro