Artróza – onemocnění, na které si můžeme zadělat už od mládí

Většina lidí se domnívá, že osteoartróza postihuje především starší osoby. Není tomu ale tak. Její vznik a vývoj můžeme ovlivnit již v poměrně útlém věku. Příčiny onemocnění mohou být jednoduché. Stačí několik kilo navíc nebo jen nevhodně zvolený sport.

 

 

Co je artróza a proč bolí

Osteoartróza neboli zkráceně artróza je kloubní onemocnění, při němž dochází k poruše obnovy kloubní chrupavky a důsledkem toho i ke změnám v kosti a přilehlých měkkých tkáních. Celkově postihuje přibližně 12 % populace a četnost jejího výskytu s věkem stoupá. Podle aktuálních průzkumů jí trpí více než polovina osob ve věku nad sedmdesát let.
Příčin bolestí kloubů způsobených osteoartrózou může být hned několik. Genetické dispozice, poruchy metabolismu, zlomeniny kloubů, opakované drobné úrazy při sportu nebo fyzické práci či stereotypní zátěž kloubů. Nepříjemné bolesti ale může způsobovat také nadváha, zhoršená činnost ledvin nebo chybné postavení kloubů – kolena do X nebo nohy do O.

 

Na co si dát pozor
Poprvé se může artróza projevit již v relativně mladém věku, a to již po 20. roce života. Jde o selhání obnovy kloubní chrupavky. Poškození kloubů osteoartrózou je tím větší, čím více zatěžujeme své klouby sportem či nevhodným pohybem. Onemocnění lze rozpoznat podle několika příznaků. Mezi nejvýraznější patří především bolest a ztuhlost kloubů při zátěži, dále pak citlivost na chlad a počasí, bolesti svalů, výrazné zhoršení pohyblivosti nebo dokonce i bolesti během noci. Typická je také tzv. startovací bolest a ztuhlost, která vzniká především ráno po probuzení (případně po jiném delším klidu).
Rozvoj onemocnění bývá velmi pozvolný a někdy může trvat i několik let. V případě, že postižení není včas rozpoznáno a léčeno, může vést až k ubývání chrupavkové hmoty a postihovat i další kloubní tkáně, především pak kloubní kost. Ta se v konečné fázi začne postupně rozpadat a nezbývá než zvolit chirurgické řešení – instalaci totální endoprotézy.
Měli bychom si tedy uvědomit, že chrupavky během našeho života musejí odolávat velkým nárazům. A ačkoliv se samozřejmě můžeme uklidňovat myšlenkou, že nebezpečí artrózy hrozí výhradně osobám důchodového věku a nás se tím pádem netýká, opak je v tomto případě bohužel smutnou pravdou. Základy budoucím obtížím můžeme položit již v relativně mladém věku. Nadváha, nevhodně zvolený pohyb, úrazy. To vše může vést k poškození našich kloubů.

 

Důležitý kolagen
Genetické dispozice si nevybíráme, ale to, jak se ke svým kloubům chovat, ovlivnit můžeme.
Kloubům můžeme pomoci i kloubní výživou, což jsou doplňky stravy, jejichž hlavní účinnou látkou jsou tzv. kolagenní peptidy. Kolagen totiž tvoří až 70 procent sušiny kloubních chrupavek a je základní stavební bílkovinou, která tvoří pojivové tkáně našeho pohybového aparátu. Vědci přišli na to, že kolagen nelze ve výživě tkání kloubů nahradit jinak než jedinou látkou – opět samotným kolagenem. Jedině tak se pojivová tkáň může správně vyvíjet a následně tak mnohem lépe odolávat přetěžování bez toho, aniž bychom v budoucnu museli řešit zdravotní následky.
A co vlastně kolagenní peptidy jsou? Peptidy podporují a zvyšují tvorbu kloubního kolagenu, který je nezbytně důležitý pro pevnost chrupavek a kloubních tkání. Napomáhají také regeneraci ostatních tkání kloubního systému a přispívají k pohyblivosti kloubů. Jako první provedl klinické testování účinnosti kolagenních peptidů na projevy osteoartrózy prof. Milan Adam a až u 75 % pacientů se po užívání kolagenních peptidů pohybové potíže výrazně zmenšily.

 

Jak se o své klouby starat?
Z toho plyne cenné ponaučení. Poslouchejte své tělo. Sportujte, ale s rozumem! Vhodným pohybem může být například plavání, rychlá chůze, některá jogínská cvičení nebo jízda na kole. Vybírejte si obuv s měkčí podrážkou tlumící nárazy při pohybu a stravujte se zdravě. Snížíte tak riziko nadváhy.
A přidat k tomu můžete v lékárně koupený přípravek s obsahem kolagenních peptidů, například Geladrink Forte. Nejde o tablety, ale prášek, rozmícháním jedné odměrky prášku ve vodě získáte nápoj s příchutí jahoda, pomeranč, ananas, černý rybíz nebo višeň. Geladrink Forte se prodává v balení  420 g, což je dávka, která by vám měla vystačit na jeden měsíc. Jeho doporučená cena  je 674 Kč.

 

DESATERO PRO SPRÁVNOU PÉČI O KLOUBY

1. Pravidelně posilujte svaly dolních končetin! Dobře vyvinuté svaly jsou totiž schopny vykompenzovat sníženou funkci kloubů. Ideálním pohybem je například jízda na kole, chůze, plavání, jóga nebo i obyčejný strečink.

2. Nemáte-li k artróze genetické dispozice, měli byste zahájit výživu kloubů bezprostředně po nástupu prvních příznaků. Mezi ty patří například citlivost kloubů na chlad či počasí nebo ztuhlost kloubů při začátku pohybu.

3. Zaregistrujete-li první příznaky, doporučují odborníci omezit především pohyby s doskoky, při kterých klouby velmi trpí.

4. Nevyhýbejte se pohybu na slunci! Zní to možná zvláštně, ale při pobytu na slunci se aktivuje vitamin D, který je pro náš imunitní systém velice důležitý a významně zasahuje také do metabolismu kostí.

5. Lidé s dispozicemi k artróze, jako jsou luxace kyčlí v dětství, předkové postižení těžkou artrózou, těžce fyzicky pracující, sportovci či lidé trpící nadváhou, by měli již od mládí užívat přípravky určené k výživě kloubů obsahující kolagenní peptidy.

6. Vybírejte si obuv s pružnou podrážkou, která tlumí nárazy při pohybu.

7. Pokud se u vás bolesti kloubů objeví a máte lékařem předepsané léky proti bolesti, věnujte svým kloubům péči dvojnásobnou! Dopřejte jim speciální vnitřní výživu, hýbejte se. Pokud máte nadváhu, pokuste se nadbytečná kila shodit.

8. Zkuste své klouby zbytečně nepřetěžovat, například dlouhým stáním nebo chůzí.

9. Nejdůležitější je prevence! Myslete proto na správnou výživu kloubů a nečekejte, až se nemoc objeví. Osteoartrózu vyléčit nelze, ale oddálit její nástup, výrazně zmírnit její průběh a vyhnout se instalaci kloubní náhrady můžete včasnou a odpovídající péčí.

10. Nezapomínejte, že nejhorší je pro sebe nedělat NIC!

 

TEXT: REDAKCE
FOTO: ARCHIV FIREM

 

Artróza – onemocnění, na které si můžeme zadělat už od mládí