Jak vybrat ideální přenosné světlo?

Rubrika: Dílna, rss-feed, Tipy

Halogenová světla posvítí velmi účinně zejména na stavbě, ale pozor na to, že hodně hřejí. Foto: Shutterstock

Využijeme je na stavbě, ale i jako zdroj světla při práci všude tam, kde není dost dobře vidět, tedy na půdě nebo ve dřevníku. Musí být stabilní, bezpečná a dostatečně výkonná.

V současné době se víc než kdy dřív vyplatí porozhlédnout v nabídce akumulátorových světel, protože trend tímto směrem vykročil velmi odhodlaně. Vybírat si už můžete z mnoha typů výkonných lamp, které svítí velmi intenzivně a natolik dlouho, aby nahradily dříve nejrozšířenější přenosná světla, která je nutno připojovat do elektrické sítě. Výhodou je samozřejmě absence kabelu a snadná přenosnost kamkoli.

Kromě toho existují i velké silné svítilny s integrovanou nabíječkou, které se nabíjejí ze sítě. Jsou pak lehčí kvůli chybějícímu velkému akumulátoru a využití najdou hlavně jako snadno přenosný zdroj světla.

Montážní lampy

Výběr je rozmanitý a nejjednodušší typy najdete v nabídce svítidel bez vypínače, která se rozsvítí při zapojení kabelu do zásuvky. Existují lampy se standardním závitem E27, umožňují použít různé druhy žárovek včetně halogenových či kompaktních zářivkových. Žárovky jsou u některých typů chráněny skleněným šroubovacím nástavcem. Proti rozbití při pádu nebo nárazu pak žárovku i sklo nástavce obvykle chrání drátěná nebo plastová mřížka s háčkem, který umožňuje snadné zavěšení lampy například na hřebík, skobu nebo větev. Jiné typy závěsných montážních lamp pak mají žárovku chráněnou jen drátěnou mřížkou.

V hobbymarketech najdete i zářivkové montážní lampy válcovitého (trubkovitého) tvaru, z nichž některé lze připojit i na autozásuvku 12 V. Ty se hodí například na instalatérské práce nebo všude tam, kde je nutné pracovat ve stísněných podmínkách. Lze je snadno zavěsit nebo položit, nejsou však příliš odolné vůči pádu nebo nárazu.

Přenosná montážní lampa je klasikou a dobře poslouží na menší práce. Foto: Shutterstock

Výkonné reflektory

U pracovních reflektorů je důležitá volba typu a výšky stojanu. Reflektory na stativech mají univerzálnější použití, lze nastavit jejich výšku i regulovat úhel nasměrování světla. Nevýhodou reflektorů na polohovatelných stativech může být jejich menší stabilita. Je potřeba dávat pozor, aby reflektor někdo neopatrným pohybem nesrazil. Světla tohoto typu by měla být také vždy umístěna v bezpečné vzdálenosti od nádob s vodou, schodů či jakýchkoli stupňů a hran.

Stabilnější jsou přenosné reflektory pevně namontované v nízkých podstavcích. Základem jejich konstrukce je vytvarovaná trubka opatřená plastovou či gumovou rukojetí a také protiskluzovými „návleky“ na podstavci stojanu. Nevýhodou těchto reflektorů je poměrně malá výška stojanu, světlo může od země nepříjemně oslňovat. Řešit to lze postavením celé soupravy na podstavec. Výrobci uvádějí, že tyto reflektory jsou odolné proti stříknutí vodou, ale pro delší stání na dešti je nelze použít.

Text: Richard Guryča, foto: Shutterstock

Jak vybrat ideální přenosné světlo?